Proste sposoby na problematyczny zlewhousemarket.pl - 27 grudnia 2019 12:00


Poświąteczne porządki to czas, kiedy łatwo jest o zapchanie zlewu. Pośpiech, mnogość naczyń do umycia, resztki tłustych potrwa powodują, że o problem nietrudno. Sprawdź kilka prostych sposobów na udrożnienie zlewu – podpowiadają eksperci marki Laveo.

Zapchanie odpływu może nastąpić z różnych przyczyn – w łazience najczęstszą przyczyną zapchanej umywalki są resztki kosmetyków, mydło czy fragmenty włosów, zalegające w instalacji, w kuchni zaś zlewozmywak mogą zapchać na przykład drobne odpady takie jak resztki jedzenia czy tłuszcze.

– To zrozumiałe – w końcu to w zlewozmywaku opłukujemy najbardziej zabrudzone naczynia przed włożeniem do zmywarki. Im takich odpadów jest więcej, tym mocniej się „zbijają” i tworzą grudy, blokując swobodną i płynną przepustowość wody. Woda może wtedy spływać wolniej, cofać się, zatrzymywać, a z samego odpływu może wydobywać się nieprzyjemny zapach  –  wyjaśnia Maria Kubiak, projektant i Product Manager marki Laveo.

Detergenty – używaj rozsądnie

Kluczem do odpowiedniego działania odpływu jest jego regularna konserwacja i czyszczenie. Bez niej zatrzymanie wody w zlewozmywaku nastąpi w najmniej oczekiwanym momencie. Jakimi metodami skutecznie im zapobiegać? Odpowiedź na to pytanie wydawałaby się oczywista – wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych, dedykowanych udrażnianiu i konserwacji odpływów. Jak się jednak okazuje, to kwestia mocno dyskusyjna – dla wielu osób korzystanie z silnie żrących granulek czy żeli stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia i wiąże się z obawą o zniszczenie rur odpływowych, co może doprowadzić do jeszcze poważniejszych komplikacji niż zapchany odpływ i wolno spływająca woda. Minusem jest także fakt, że detergenty nie są produktami ekologicznymi i przyjaznymi środowisku – a na tę kwestię stajemy się coraz bardziej wyczuleni. Istnieje też duże ryzyko uszkodzenia (odbarwienia) armatury.

Prosto, tanio i skutecznie

Jeśli jednak nie chcemy korzystać z gotowych środków chemicznych, dostępnych na rynku, zawsze możemy spróbować skutecznych, domowych sposobów z użyciem łatwo dostępnych i tanich składników.

Pierwsza z metod to połączenie sody oczyszczonej i octu w proporcji 1:1. Do zlewozmywaka należy wsypać sodę, a następnie zalać ją octem i zatkać zlewozmywak korkiem. Tak przygotowany roztwór zostawiamy na mniej więcej godzinę. Po tym czasie zalewamy go dużą ilością ciepłej wody.

Drugi sposób również uwzględnia zastosowanie sody oczyszczonej i octu, ale z dodatkiem… soli. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z solą (ponownie w proporcji 1:1 – najlepiej po 100 g) i zalać mniej więcej szklanką octu spożywczego (uwaga – mikstura mocno się spieni). Także tutaj czekamy godzinę, by zalać odpływ wodą – tym razem gorącą.

Kiedy preparaty nie działają…

Może się jednak zdarzyć, że zator odpływu jest poważniejszy, niż sądziliśmy i uporanie się z nim jest trudniejsze, niż się wydawało. Czyszczenie za pomocą domowych preparatów po prostu nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas konieczne jest czyszczenie mechaniczne. Możemy w tym celu użyć specjalnego udrażniacza odpływu. To narzędzie o bardzo prostej konstrukcji (elastyczny pręt z ząbkami), a przy tym niesamowicie skuteczne. Trzeba wprowadzić je do odpływu i kilkukrotnie obrócić dookoła własnej osi. Po wyciągnięciu udrażniacza na jego końcu powinny znajdować się elementy zapychające czyszczony odpływ.

Bywa jednak, że takie urządzenie może się okazać za krótkie do usunięcia powstałego zatoru. W takim przypadku konieczne jest zdemontowanie syfonu lub miski ustępowej i zastosowanie sprężyny kanalizacyjnej. To stalowy przyrząd o średnicy 6 milimetrów i długości aż 7 metrów! Na końcu takiej sprężyny znajduje się ostra końcówka (wkładamy ją do rury kanalizacyjnej). Sprężynę wsuwamy poprzez obrócenie pokrętła na obudowie. Kiedy napotkamy przeszkodę, blokujemy sprężynę za pomocą specjalnego mechanizmu, ponownie obracamy i przebijamy zator.

Najlepiej zapobiegać

Wyżej wymienione metody to sposoby na radzenie sobie z już istniejącym problemem zatoru odpływu.

– Zdecydowanie lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom – na przykład dzięki zamontowaniu prostego sitka, które zatrzyma resztki jedzenia czy włosów i nie pozwoli na ich przedostanie się w głąb instalacji. Demontaż sitka i opróżnienie jego zawartości do kosza na śmieci to bardzo proste i praktyczne rozwiązanie. Taka funkcjonalność w umywalkach jest coraz częstsza. Na popularności zyskują również zlewozmywaki, dysponujące automatycznym zamykaniem wypływ wody z komory. Przydaje się zwłaszcza przy ręcznym zmywaniu, kiedy nie chcemy zanurzać rąk w brudnej wodzie – tłumaczy Maria Kubiak.

A gdy udrożnisz odpływ… nadaj błysk

Drożny odpływ wody w zlewie to absolutna podstawa, ale nie można zapominać o czyszczeniu i konserwacji nie tylko wewnątrz zlewozmywaka. Zależy nam przecież nie tylko na funkcjonalności i bezproblemowym działaniu, ale i na wysokiej estetyce – dlatego nie można zapominać o odpowiedniej konserwacji powierzchni zlewozmywaka i baterii. Oba akcesoria narażone są na plamy, zabrudzenia i osady, tworzące się przez kontakt z tłuszczami, kawą, herbatą czy nawet detergentami. Warto więc pamiętać o stosowaniu dedykowanych preparatów.

Kilka prostych kroków

Wystarczy więc kilka prostych kroków do bezproblemowego funkcjonowania i korzystania ze zlewozmywaka czy umywalki – warto pamiętać zwłaszcza o regularnym czyszczeniu odpływu, dzięki któremu zalegające odpady nie będą mogły utworzyć zatoru i zablokować przepustu wody… A zapchany zlew nie popsuje Ci humoru.