PARTNER PORTALU

Przepis na taras w szlachetnym wydaniu

Modrzew, świerk lub drewno egzotyczne są idealne na taras w szlachetnym wydaniu. Naturalny materiał o pięknym usłojeniu będzie się komponował z ogrodową roślinnością równie dobrze, jak jego kompozytowy odpowiednik.

Autor: HouseMarket.pl 22 marca 2016 12:31

Deska kompozytowa jest wyprodukowana z pyłu drzewnego połączonego z tworzywem sztucznym. W efekcie otrzymujemy miły w dotyku, wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych produkt, który nie pęka i nie ulega wypaczaniu. Co ważne - kompozyt jest zazwyczaj tańszy od drewna egzotycznego. Wymaga minimalnej pielęgnacji i jest objęty wieloletnią gwarancją producenta.

Drewno egzotyczne charakteryzuje się bardzo bogatą kolorystyką. Ponadto naturalne drewno można wybarwiać na dowolne kolory za pomocą specjalnych olejów do tarasu. By zachować pożądany kolor DLH sugeruje robić to co najmniej  raz w roku.

Kompozyt LUNA, VIVA i GAMRAT, dostępny w zależności od wersji w kolorze:  antracyt, szary, brąz, ciemny brąz, teak i biel, z biegiem lat może delikatnie zmienić odcień. Takich desek nie wybarwiamy na nowo.

- W celu zachowania naturalnego koloru drewna oraz zapewnienia dodatkowej ochrony należy stosować olej impregnujący przeznaczony na zewnętrzne konstrukcje drewniane. Olejowanie najlepiej powtarzać dwa razy w roku: na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zimą - dodaje Arkadiusz Maciejewski z Akademii Drewna.

Oczywiście każdy taras wymaga oczyszczenia z piasku i błota i innych zabrudzeń. Zrobimy to we własnym zakresie, pytając w sklepie o środki do renowacji tarasu. Możemy również skorzystać z usług fachowca, który dokładnie oczyści ryfle (rowki, które zapobiegają poślizgnięciu się) za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Deski kompozytowej nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą, jednakże warto pamiętać o regularnym sprzątaniu tarasu. Poradzi z tym sobie zwykła szczotka z wodą, lub dla lepszego efektu - myjka ciśnieniowa.

W sezonie taras spełnia funkcję minikuchni, gdzie grillujemy, pijemy wino i wspólnie jemy posiłki. Jeśli tłuszcz, czy czerwone wino napotka na naturalne drewno i nie da się go usunąć za pomocą wody, wówczas możemy spróbować delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i zaolejować na nowo.

Zabrudzoną deskę kompozytową należy spróbować wyczyścić za pomocą wody z detergentem. W przypadku tłustych plam konieczne może okazać się użycie papieru ściernego.  Dotyczy to również zarysowań, powstałych przy codziennej eksploatacji- dziecięcych zabawach i letnich wieczorach z przyjaciółmi, którym towarzyszą np. tańce na szpilkach.

Drewno egzotyczne dostępne w DLH charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i obejmuje najwyższe klasy użytkowania.  Trwałość tych gatunków drewna w odkrytej architekturze określa się na kilkadziesiąt lat. Trwałość desek tarasowych DLH z  drewna iglastego określa się na kilkanaście lat (w zależności od gatunku drewna).

W tych samych kategoriach rozpatrujmy kompozyty. Dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że produkt ten jest bardzo trwały. W zależności od kolekcji producent udziela 10 lub 25-letnią gwarancję na atak grzybów. Dzięki temu przez wiele lat możemy zapomnieć o wydatkach związanych z kupnem nowej nawierzchni

Naturalnego drewna i desek kompozytowych nie powinniśmy traktować jako konkurencji. Każda z opcji ma swoich zwolenników, a ostateczny wybór będzie podyktowany możliwościami finansowymi, dostępną paletą wybarwień i indywidualnymi preferencjami.

Dla wiecznie zabieganych DLH proponuje ciekawą alternatywę – kratki tarasowe z drewna egzotycznego, które dzięki swojej konstrukcji szybko zamontujemy na tarasie i balkonie bez pomocy specjalistów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych