PARTNER PORTALU

Przeszklenia łączą stare z nowym

Nowoczesne technologie mogą harmonijnie współgrać z tradycyjną architekturą. Dynamiczny dialog wnętrza zabytkowego domu z jego otoczeniem zapewniają panoramiczne przeszklenia.

Autor: HouseMarket.pl 20 stycznia 2016 16:36

Dowodzi tego projekt rozbudowy zabytkowego domu położonego wśród tarasowych winnic we Włoszech. Zadanie postawione przed włoskim architektem Rocco Borominim polegało na rozbudowie tradycyjnego domu w taki sposób, by stara i nowa część ze sobą harmonizowały.

Dwa budynki kompletnie różnią się od siebie stylem architektonicznym, lecz równocześnie korespondują ze sobą pod względem kubatury, sposobu osadzenia na zboczu wzgórza i użytych materiałów elewacyjnych. Typowy dla regionu naturalny biały kamień wiąże obydwa obiekty w jedną całość kompozycyjną.

Zastosowane na dwóch kondygnacjach nowej części duże termoizolowane drzwi przesuwne o wąskich ramach posiadają neutralną estetykę, która współgra z białym kamieniem. Całość wtapia się harmonijnie w naturalny pejzaż.

Kondygnacje na naturalnych tarasach

Architekt wbudował trzy kondygnacje budynku w tarasowe zbocze w taki sposób, że wydają się naturalną częścią ukształtowania terenu. Na najniższym poziomie domu umieszczono przestrzenie garażowe oraz pomieszczenia gospodarcze.

Bramy z naturalnego drewna, kamienna elewacja i wyrastająca z zadaszenia zieleń tworzą całość wiernie imitującą naturalne elementy otoczenia. Na pierwszym piętrze znajduje się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i przestronnym salonem, który wychodzi na ogród. Trzecia, cofnięta do tyłu kondygnacja, mieści pokój dzienny z osobnym wejściem, garderobę oraz sypialnie. Z tego poziomu można przejść do części z basenem zewnętrznym. Dynamiczny dialog wnętrza z zewnętrznym otoczeniem zapewniają panoramiczne przeszklenia zrealizowane w systemie Schüco ASS 77 PD.HI.

Panoramiczne widoki na obu poziomach

Efekt maksymalnego doświetlenia pozwoliły uzyskać zamontowane na obydwu piętrach przeszklenia przesuwne o imponujących wymiarach. Szerokość drzwi na pierwszym piętrze wynosi aż 8,77 m, a wysokość – 2,68 m, natomiast na drugim piętrze – 7,09 m x 2,76 m.

W czasie pogodnych dni mieszkańcy mogą rozsunąć skrzydła, tworząc przejście szerokie na 4 metry. W pozycji zamkniętej stolarka nie stwarza właściwie żadnych widocznych barier pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, ze względu na bardzo małą szerokość profili, która wynosi w najszerszym miejscu zaledwie 34 mm.

Przesuwne elementy mogą być obsługiwane mechatronicznie za pomocą bezgłośnie działającego mechanizmu, uruchamianego przyciskiem. Skrzydłami można w razie potrzeby sterować również za pośrednictwem urządzeń mobilnych, np. iPhone lub iPad. Przeszklenia zostały ponadto wyposażone w system alarmowy i podłączone do automatyki budynku.

 Funkcjonalność i estetyka drzwi przesuwnych Schüco ASS 77 PD zostały nagrodzone prestiżowymi wyróżnieniami iF design award 2012 GOLD oraz Red Dot Design Award best of the best 2012. Oprócz wersji sterowanych zdalnie, dostępne są teraz również wykonania z możliwością ręcznej obsługi. W zależności od wymagań cieplnych można wybierać spośród modeli o trzech standardach termoizolacyjności, do Uf = 0,84 W/m²K włącznie z zapewnieniem ochrony przed włamaniem do klasy RC 2.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych