PARTNER PORTALU

Stan deweloperski - jak go rozumieć?

Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym bardzo często możemy spotkać się z takimi sformułowaniami jak: lokal w stanie deweloperskim, stan deweloperski w cenie. Zwroty te są bardzo popularne, jednak nie zawsze wiadomo, co dokładnie oznaczają. Szukając swojego wymarzonego mieszkania – oprócz lokalizacji, metrażu, powierzchni dodatkowych – warto mieć też na uwadze, w jaki sposób zostało ono wykończone.

Autor: HouseMarket 06 listopada 2017 10:59

Badania pokazują, że mieszkania w nowym budownictwie są zdecydowanie częściej wybierane niż lokale na starszych osiedlach, pochodzące z rynku wtórnego. Ponad połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska wybiera zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Wśród największych atutów nieruchomości z rynku pierwotnego, niemal na równi wskazywano takie argumenty, jak: wszystko jest nowe, budynek nie wymaga remontu, a także możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza. Opis takiego mieszkania zawiera informację, że jest ono oddawane w ręce klienta w stanie deweloperskim. Czym jest ów stan i co go charakteryzuje?

Jak rozumieć stan deweloperski?

Termin stan deweloperski jest stale wykorzystywany przez deweloperów przy okazji prezentowania oferty, nie ma jednak prawnie uregulowanej definicji. W związku z tym, możemy spotkać się z wieloma interpretacjami i wyjaśnieniami poszczególnych elementów dotyczących stanu deweloperskiego. Podczas decyzji o zakupie mieszkania powinniśmy dokładnie zapoznać się z definicją, ujętą przez dewelopera w załącznikach do umowy sprzedaży. Pamiętajmy, że każdy z nich oferuje inny poziom wykończenia, a samo pojęcie stanu deweloperskiego określa poziom wykończenia mieszkania czy domu, który chcemy nabyć.

Co mogę dostać w ramach stanu deweloperskiego?

Wykończenie deweloperskie zawiera zazwyczaj tynk gipsowy, wylewkę i wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz doprowadzoną instalację elektryczną. Okna najczęściej wykonane są z PCV, a parapety wewnętrzne – z konglomeratu kamiennego lub PCV. W niektórych przypadkach w ofercie możemy spotkać się również z informacjami dotyczącymi podwyższonego stanu deweloperskiego.

– W praktyce podwyższony stan deweloperski oznacza, że w naszym mieszkaniu zastaniemy już np. zainstalowaną klimatyzację, a przynajmniej przygotowane przyłącza do jej zamontowania, drewniane okna, wideodomofon, ogrzewanie kanałowe czy ściany z gotową gładzią, pomalowane dwukrotnie białą farbą – wyjaśnia Marcin Komuda kierownik sprzedaży, Profbud. Jeżeli dysponujemy wyższym budżetem, warto zainwestować w lokal o podwyższonym stanie deweloperskim.

– Zakup tego typu mieszkania z pewnością nam się opłaci i możemy zaoszczędzić gotówkę. W przypadku, gdy mamy położone gładzie, dwie warstwy białej farby, czy odprowadzone konkretne przyłącza lub np. gotową klimatyzację, automatycznie odpadają nam dodatkowe koszty robót związanych z tymi elementami wykończeniowymi. – radzi Marcin Komuda z Profbud.

Sprawdź dokumenty

Konkretnych informacji o standardzie wykończenia mieszkania powinniśmy szukać m.in. w umowie deweloperskiej.

– Prospekt informacyjny oraz umowa deweloperska to dokumenty, które powinny nam zostać przedstawione przed zakupem mieszkania. W przypadku stanu deweloperskiego ważna jest transparentność i jawność informacji – wówczas możemy być pewni, że inwestor jest godny zaufania – tłumaczy Marcin Komuda.

Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z przedstawionymi dokumentami. Jeśli w umowie nie zostało ujęte co dokładnie zawiera stan deweloperski, powinniśmy dopilnować, aby taki zapis się w niej pojawił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych