PARTNER PORTALU

Stopień połysku lakieru decyduje o aranżacji i użyteczności

Jednym z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze lakieru do podłóg drewnianych jest stopień połysku. W dużej mierze od niego zależą właściwości powierzchni, charakter pomieszczenia oraz efekt wizualny posadzki.

Autor: housemarket.pl 27 kwietnia 2015 15:11

Pożądane właściwości podłogi osiągamy dzięki lakierowaniu, które stanowi optymalne, powszechnie stosowane wykończenie. Lakiery różnią się jednak twardością, odpornością na ścieranie oraz właściwościami chemicznymi i użytkowymi, a co za tym idzie także przeznaczeniem.

Nie mniej ważny jest wybór stopnia połysku środka, czyli parametr odpowiedzialny za odbijanie światła. Ma on bardzo duży wpływ na estetykę posadzki, pierwsze wrażenie i postrzeganie wystroju wnętrza jako całości. Najpopularniejsze stopnie połysku, które można uzyskać dzięki dostępnym w Polsce lakierom to: mat, półmat i połysk.

Wykończenie wnętrza lakierem z połyskiem było popularne w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Aktualnie ponownie wraca do łask, ponieważ uzyskany efekt lustrzanego odbicia uchodzi za luksusowy, pasujący do wnętrz eleganckich i o nowoczesnym wystroju. Połyskująca, błyszcząca posadzka odbija najwięcej światła, co pozwala rozświetlić pomieszczenie. Zastosowana w mniejszych mieszkaniach nada im nowego charakteru, optycznie powiększy i podniesie renomę. Mimo że uzyskany efekt końcowy jest ciekawy, ma również swoje wady i zalety. Ślady użytkowania, uszkodzenia oraz wszelkie niedoskonałości, a także zabrudzenia na powłoce lakierniczej w połysku są bardziej widoczne. Z czasem ulega ona także zmatowieniu. Co więcej, rozwiązanie to jest dla wielu zbyt sztuczne, nienaturalne. Jednak podłoga o takim aspekcie połysku jest najbardziej trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, ponieważ w jej skład wchodzą głównie żywice oraz niewielka ilość związków pomocniczych, przez co na posadzce po wyschnięciu mamy odporną, jednorodną powłokę. Lakier w połysku rekomendowany jest do wnętrz reprezentacyjnych, nowoczesnych i nieco ciemniejszych, a przede wszystkim do pomieszczeń mocno eksploatowanych.

Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi ponad 70 proc., podczas gdy 100 proc. oznacza powierzchnię lustrzaną.

Lakier w półmacie jest produktem, po który najczęściej sięgają wykonawcy posadzek. Łączy ze sobą cechy naturalnego wyglądu drewna i lekkiego połysku powierzchni. Gwarantuje uzyskanie wykończenia o satynowym, lekko rozświetlonym i spokojnym charakterze.

– Lakier gwarantujący półmatowy efekt wydaje się najbardziej bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnym stylu. Jest wybierany przez 90 proc. użytkowników, zwłaszcza wykonawców, ponieważ lakiery półmatowe dzięki dodatkowi środków matujących mają „zdolność maskowania” wad drewna, powstałych podczas użytkowania posadzki drewnianej, jak np.: niewielkie zaplamienia oraz niedociągnięcia powstałe podczas szlifowania drewna czy lakierowania  – tłumaczy Ernest Wesołowski, ekspert ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional.

Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi 20-40 proc.

Lakier matowy pozwala uzyskać podłogę o niemal niedostrzegalnym połysku. Spośród wszystkich najbardziej podkreśla naturalny wygląd drewna i jego walory. Taka posadzka sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze. Zdaniem wielu, podłogi matowe są bardziej eleganckie od połyskujących, odbijających światło. Ponadto przez to, że mat tłumi refleksy świetlne, zalecany jest do wnętrz jasnych, mocno oświetlonych. Dobrze będzie prezentował się szczególnie na dużych, otwartych powierzchniach. Matowy lakier tuszuje też pewne niedociągnięcia i nierówności, w mniejszym stopniu uwidacznia ślady zużycia i wszelkie zarysowania. Mimo to z posadzki o matowym wykończeniu trudniej usunąć zabrudzenia.

Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi do 5-15 proc.

Wybór lakieru o konkretnym stopniu połysku nie jest jedynie kwestią gustu, ale decyzją o aranżacji oraz atmosferze we wnętrzu i użyteczności. Niezależnie od wyboru, odpowiednio przeprowadzone lakierowanie pozwoli technicznie zabezpieczyć posadzkę przed czynnikami niszczącymi: chemicznymi i mechanicznymi. W innym wypadku drewniana podłoga bardzo łatwo ulegnie zabrudzeniu i zniszczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych