PARTNER PORTALU

Technika w służbie bezpieczeństwa. Jak chroni smart home?

Pożary, zalania, zadymienia, włamania. Tylko w ostatnim roku doszło do ponad 100 tys. przypadków takich zdarzeń. Deweloperzy szukają więc sposobów, by nowe inwestycje były lepiej zabezpieczone przed wypadkami. W tym celu coraz częściej wykorzystują rozwiązania “smart home”.

Autor: HouseMarket.pl 07 lipca 2016 15:00

Jeżeli o ostrożności zapominają lokatorzy, to wyręcza ich technika. Inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami stają się już standardem w wielu inwestycjach deweloperskich w naszym kraju.

- Część z naszych nowych inwestycji jest standardowo wyposażona w system inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Systemy alarmowe wchodzące w skład automatyki domowej pozwalają na kontrolę tego, co w danej chwili dzieje się z mieszkaniem, chroniąc mieszkańców przed pożarami, zadymieniem, zalaniem czy włamaniami. Sygnał o zagrożeniu otrzymają na przykład na swojego smartfona – wymienia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.

Systemy smart home, montowane są już w mieszkaniach wielu inwestycji w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, ale również w innych regionach kraju.

- Deweloperzy chcą oferować w pełni komplementarne budynki i osiedla jako nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne oraz przede wszystkim bezpieczne dla nowych mieszkańców – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego Fibaro.

Wszystko za dotknięciem

O bezpieczeństwie decydują więc intuicyjne i łatwe w obsłudze urządzenia. Sterowanie domem w ramach inteligentnego systemu odbywa się za pomocą smartfona lub tabletu. Wystarczy dotknięcie ekranu, żeby ustawić odpowiednie oświetlenie, uruchomić pralkę, piekarnik, wyłączyć żelazko, klimatyzację czy zaplanować opuszczanie rolet po zachodzie słońca.

– Poprzez system czujników podnosimy poziom spokoju i wewnętrznego bezpieczeństwa oraz kontrolujemy zużycie energii. Nie musimy już martwić się wątpliwościami o pozostawionym żelazku czy rozgrzanym piekarniku. Mieszkańcy mogą mieć wolną głowę i wszystko pod kontrolą – mówi Piotr Basiewicz, właściciel firmy Basiewicz Deweloper, budującej apartamenty w regionie ełckim na Mazurach.

Nowoczesne urządzenia montowane w mieszkaniach przybliżają też koniec ery budowania strzeżonych osiedli za płotami.

- Domownicy nawet z najbardziej oddalonych miejsc na świecie mogą za pomocą smartfona zarządzać mieszkaniem w oparciu o dostarczane przez urządzenia dane, jak: temperatura, otwarcie okien, zadymienie, jasność światła. Zapewniając bezpieczeństwo ograniczają potrzebę zatrudniania dozorców, portierów czy ochroniarzy do strzeżenia osiedla, a tym samym wpływają na obniżenie wysokości czynszu – mówi Andrzej Gutowski z Ronson Development.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych