PARTNER PORTALU

Trendy w ogrodzie. Jak sprawić by taras był jego wizytówką?

Poranna kawa w ciepłych promieniach słońca, popołudniowy relaks z książką na leżaku czy wieczorny grill w gronie przyjaciół – nie tylko latem taras może nam służyć na różne sposoby. Aby właściwie spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowany, wykonany i urządzony.

Autor: housemarket.pl 01 września 2017 13:40

Na styku domu i ogrodu

Dobrze zaplanowany taras stanowi wygodną strefę przejściową pomiędzy domem a ogrodem. Szczególnie latem, kiedy drzwi tarasowe są często otworzone na oścież, przestrzenie te wzajemnie się przenikają, a powierzchnia mieszkalna się powiększa. Nic więc dziwnego, że taras nazywany jest salonem pod chmurką.

- Taras pozwala cieszyć się bliskością natury, zapewniając jednocześnie walory użytkowe charakterystyczne dla wnętrza budynku. Dzięki utwardzonej nawierzchni, ustawione na nim meble, grill czy elementy dekoracyjne będą stabilne i nie uszkodzą okolicznego trawnika. Odpowiednio wyposażony, chroni przed słońcem, wiatrem lub deszczem, umożliwia użytkowanie także po zmroku i może stanowić nie tylko miejsce wypoczynku, lecz także przyjemną przestrzeń do pracy, np. przy komputerze - wyjaśnia Marta Pryczkowska z firmy Libet.

Planując taras, projektant musi uwzględnić zarówno kwestie funkcjonalne, jak i estetyczne. Dobrze, jeśli przestrzeń ta jest na tyle duża, że umożliwi preferowane przez mieszkańców aktywności, np. wspólne spożywanie posiłków czy zabawę z dziećmi.

Jego lokalizacja, wielkość i kształt powinny być dopasowane zarówno do bryły budynku czy układu funkcjonalnego wnętrz, jak i do specyfiki działki. Optymalne jest położenie z tyłu lub z boku domu, w części ogrodowej posesji tak, by sąsiadował ze strefą dzienną części mieszkalnej, najczęściej z salonem. Ważne jest odseparowanie go od ulicy i wejścia, ale także właściwe ukierunkowanie względem stron świata – w przestrzeni wschód-południe-zachód.

- Planując taras, projektant musi uwzględnić zarówno kwestie funkcjonalne, jak i estetyczne. Dobrze, jeśli przestrzeń ta jest na tyle duża, że umożliwi preferowane przez mieszkańców aktywności, np. wspólne spożywanie posiłków czy zabawę z dziećmi. Praktyczne jest też umieszczenie przynajmniej jego części pod dachem, np. podcieniem. Zwróćmy jednak uwagę, żeby zbyt rozległa powierzchnia nie przytłoczyła bryły domu, a zadaszenie nie sprawiało wrażenia sztucznie „doklejonego” i nie zaciemniało nadmiernie wnętrz. 

Wykończenie ma znaczenie

Sam projekt to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby taras dobrze nam służył i był ozdobą budynku, należy wykonać go z odpowiednich, wysokiej jakości materiałów oraz wyposażyć w stylowe meble czy dodatki, które zagwarantują komfort użytkowania.

-Kluczowe znaczenie odgrywają technologie wykonania oraz materiały, który posłużą do wykończenia nawierzchni. Dobrze sprawdza się taras na poziomie gruntu, który umożliwia bezpośrednie przejście do ogrodu. Można go wykonać z kostki brukowej lub większych elementów, jak płyty z betonu. Mnogość rozmiarów, kolorów i faktur pozwala zrealizować praktycznie każdą wizję, niezależnie od stylu, w jakim utrzymane są dom i ogród - podkreśla Marta Pryczkowska. 

Popularnym i godnym polecenia materiałem nawierzchniowym jest także szlachetny gres porcelanowy - wyjątkowo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne, zapewnia mieszkańcom wygodę i bezpieczeństwo. A plamoodporność i łatwość czyszczenia sprawiają, że nie straszne mu nawet zabrudzenia z tłuszczu czy rozlane wino. Tu również możemy liczyć na niezwykle szeroką paletę barw i wzorów, w tym takie, które idealnie oddają wygląd naturalnych materiałów, np. drewna, kamienia czy betonu.

Decydując się na płyty, zwłaszcza gresowe, warto pomyśleć o walorach coraz częściej wykorzystywanej technologii tzw. tarasu wentylowanego. To prosty i szybki sposób na stworzenie atrakcyjnej powierzchni przy użyciu specjalnych wsporników. Nie wymagają one skomplikowanych prac, a powstająca dzięki nim stabilna konstrukcja eliminuje niedogodności związane z odspajaniem elementów czy infiltracją wody, jest prosta w demontażu i umożliwia ukrycie instalacji, np. elektrycznej.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych