PARTNER PORTALU

Urządzamy pokój dla dwojga dzieci

W pokoju dla rodzeństwa trzeba ze sobą pogodzić kilka funkcji, a na dodatek trzeba uwzględnić potrzeby dwóch osób.

Autor: HouseMarket.pl 28 sierpnia 2015 13:53

W pokoju dla dwójki dzieci musi być dużo miejsc do przechowywania różnych przedmiotów, miejsce do nauki, a także miejsce do spania. Warto zastanowić się także nad tym, w jaki sposób zapewnić dzieciom przestrzeń prywatną. Czy wszystkie te warunki da się spełnić w pokoju na przykład o wymiarach 4 na 3? – Nawet na małej przestrzeni można stworzyć wygodne i funkcjonalną przestrzeń dla dwojga dzieci. Najważniejszy jest przemyślany dobór mebli. Powinny być oczywiście funkcjonalne, ale także dopasowanie do konkretnej przestrzeni. Nawet najlepsze biurka nie sprawdzą się, jeśli zostaną źle ustawione – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele.

Najlepszym sposobem na połączenie różnych funkcji na niewielkiej przestrzeni okazuje się ich… rozdzielenie. Jak to zrobić?

– Pomyślmy na przykład o nowoczesnym półko-tapczanie, który służy do nauki lub spania. Ma wysuwany blat roboczy oraz składany tapczan. Atut tego rozwiązania polega na tym, że „schować” możemy obie te funkcje jednocześnie. Wtedy mamy dodatkową, „odzyskaną” przestrzeń, choćby na zabawę – opisuje Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Poza tym, jeśli każde z dzieci otrzyma takie biurko i łóżko w jednym, to będą miały do dyspozycji własną, prywatną przestrzeń. Inny wariant aranżacji tego rodzaju przestrzeni polega na tym, by ustawić dwa osobne, stosunkowo niewielkie biurka oraz składane łóżko piętrowe.

Natomiast jeśli dzieci lubią się wspólnie bawić i uczyć lub mają podobne zainteresowania, można wybrać jedno większe biurko, ustawiając je pod oknem. Natomiast dwa składane łóżka sprawią, że w dzień w pokoju nadal będzie dużo otwartej przestrzeni.

– Składane meble, dobrane do potrzeb dzieci, sprawią, że nawet niewielki pokój stanie się przestronnym i zachęcającym pomieszczeniem. Dzieci będą miały wyraźnie wydzieloną przestrzeń do nauki, co w przypadku tej funkcji ma niebagatelne znaczenie, a także sporo miejsca do zabawy. Z kolei w nocy taki pokój zamieni się w wygodną sypialnię – podkreśla Rafał Osiński.

Pamiętajmy, że funkcjonalność to nie wszystko. Im starsze dzieci, tym większą wagę przywiązują do wyglądu wnętrza. Dla nastolatków wystrój pokoju staje się już sprawą kluczową. Istotne jest to, by odzwierciedlał ich pasje i zainteresowania. Załóżmy, że mamy dwóch indywidualistów. Jak zaaranżować niewielką przestrzeń tak, by obaj byli zadowoleni?

– Trzeba odpowiednio wykorzystać detale. Na przykład składane łóżko tworzy po złożeniu jedną płaszczyznę z szafami. Można ją okleić ulubioną grafiką lub pomalować farbą tablicową lub magnetyczną – mówi Rafał Osiński. Warto też poświęcić sporo uwagi na to, by wspólnie z dziećmi dobrać dodatki i dekoracje.  To będzie świetna zabawa, a także sposób na to, by przyszli mieszkańcy czuli się w pokoju jak u siebie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych