PARTNER PORTALU

Walentynkowa ikona designu - sofa w kształcie ust

Zaprojektowana w 1972 roku sofa Bocca to jedna z najsłynniejszych ikon designu. Powstała w nowojorskim Studiu 65, ale inspiracją dla jej niezwykłego kształtu było dzieło Salvadore Dalego, który stworzył rzeźbę-mebel w kształcie ust.

Autor: Meble.com.pl 15 lutego 2018 11:38

Kobietą, która zainspirowała słynnego surrealistę, była popularna w latach 20. i 30. XX wieku aktorka hollywoodzka Mae West. W efekcie najpierw powstał obraz o dość dziwacznym tytule Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie. Z kolei pomysłodawcą zrealizowania konceptu przedstawionego na płótnie w postaci mebla był ekscentryczny patron surrealistów Edward James. Zaprojektowana przez artystę w 1936 roku sofa była tak naprawdę rzeźbą, a nie przedmiotem użytkowym. Zresztą Dali przekornie dowodził, że - oprócz zmysłowych ust aktorki - zainspirował go... stos kamieni, które przypadkiem zobaczył w pobliżu hiszpańskiego miasteczka Cadaqués. W sumie Salvadore Dali zaprojektował zaledwie pięć egzemplarzy sofy-ust.

W 1972 roku pomysł wskrzesili Włosi z nowojorskiego Studia 65. Mebel zaprojektowany przez Franco Audrito otrzymał nazwę Marylin Bocca na część słynnej aktorki będącej symbolem seksu - Marylin Monroe. W przeciwieństwie do pracy hiszpańskiego artysty ich sofa ma wyraźny wymiar praktyczny i pełni rolę pełnoprawnego mebla. Nie przeszkodziło mu to w uzyskaniu statusu ikony współczesnego designu. Obecnie produkcją oryginału zajmuje się włoska firma Gufram.

Jeszcze w 1972 roku Franco Audrito rozpoczął prace nad nową wersją sofy Bocca, a Oscar Tusquets opracował jej kopię. Do współpracy został włączony także Salvadore Dali. Współpraca projektanta z artystą zaowocowała projektem gotowym do wdrożenia do przemysłowej produkcji. Dziś jest to jedyna sygnowana przez malarza kanapa, której wyłącznym dystrybutorem jest firma BD Barcelona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych