PARTNER PORTALU

Wnętrze od architekta. Ile kosztuje projekt?

Jak wylicza się koszt projektu mieszkania - wyjaśnia Maria Biegańska z pracowni Modullar, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej.

www.archiconnect.pl

Autor: archiconnect.pl 27 kwietnia 2016 12:39

Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie w zależności od ilości etapów, które wchodzą w jego skład. Kompleksowy projekt składa się z inwentaryzacji, czyli pomiaru wnętrza, koncepcji przestrzennej, wizualizacji oraz wytycznych wykonawczych.

- Powyższe etapy powinny być nierozłączne, przeważnie ich wartość wycenia się z metra kwadratowego i dzieli na płatności. Każda pracownia robi to w inny sposób, niektórzy wyliczają 50 proc. przed, 50 proc. po, my dzielimy płatności na 20 proc. po każdym zakończonym etapie. Osobną kwestią jest nadzór autorski, czyli sprawdzanie zgodności prac z projektem – często to jakieś 10-20 proc. wartości projektu. Jeszcze inaczej traktujemy tzw. nadzór pod klucz, który kosztuje drugie tyle co projekt - tłumaczy Maria Biegańska z pracowni Modullar, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej.

Cena projektu wnętrza liczona jest również od metrażu. - U studentów architektury ceny zaczynają się od 70-100 zł/metr kwadratowy. Warszawskie pracownie startują przeciętnie od około 150 zł/mkw. w górę. - Są takie, które specjalizują się w projektach bardzo luksusowych, liczą wówczas po kilkaset zł/mkw. - mówi Maria Biegańska. - Warto na pewno sprawdzić co się w tej cenie mieści, czy mamy prawo do poprawek, czy jest to tylko koncepcja, czy też dokumentacja techniczna, czy możemy liczyć na wsparcie projektanta w zakupach wyposażenia wnętrz, czy jest on w stanie polecić zaufane ekipy i je nadzorować.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych