PARTNER PORTALU

Wykończenie dachu. Na to musisz zwrócić uwagę

Blachodachówki od lat cieszą się dużą popularnością. Ich oferta rynkowa jest coraz ciekawsza, a wybór ogromny. Producenci oferują blachodachówki w modnych kolorach i kształtach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Autor: housemarket.pl 20 września 2017 11:39

Blachodachówki cenione są przede wszystkim za korzystną korelację ceny do jakości oraz uniwersalność – łatwo wpisują się w różne typy architektury. Podejmując decyzję zakupową najczęściej kierujemy się walorami estetycznymi i architektonicznymi. Pod lupę musimy wziąć także kluczowe parametry techniczne.

Wybierz powłokę odporną na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne

Aby blachodachówka była trwała i optymalnie chroniła dom, powinna być odpowiednio dobrana do panujących warunków atmosferycznych i lokalizacji budynku. Pokrycia dachowe narażone są na działanie słońca, temperatury, czynniki chemiczne, nadmorskie zasolenie, a nawet na uszkodzenia mechaniczne np. przez szyszki spadające z drzew czy prace konserwacyjne. Dlatego też przed zakupem sprawdźmy, jakie warstwy ochronne zostały użyte w procesie produkcji blachy. Ich grubość i jakość ma istotne znaczenie dla trwałości pokrycia.

– W zależności od dostawcy czy też materiału wsadowego możemy mówić o różnego rodzaju powłokach. Jedną z popularniejszych powłok jest Poliester Standard, tak zwany „połysk” – blachy powlekane, ocynkowane obustronnie. Natomiast zwiększoną ochronę, odporność na zarysowania i dłuższą żywotność blachodachówki uzyskać możemy decydując się na zakup blach np. z powłokami cynkowo-magnezowymi – tłumaczy Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez. 

Rdzeń – mocne serce ze stali

Na jakość produktu istotny wpływ ma grubość stalowego rdzenia, czyli „serca” blachodachówki.

– Rdzeń znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż 0,50 mm. Wyjątkiem mogą być blachy z posypką, gdzie może ona wynosić 0,4 mm. Informację na temat grubości możemy znaleźć na formularzu zamówienia i dołączonym certyfikacie z huty, a czasami na rewersie arkusza blachy. Jeśli dany producent nie informuje o tym, warto zastanowić się, nad jakością czy krajem pochodzenia stali oferowanego przez niego produktu – mówi ekspert firmy Blachotrapez. 

Decydująca przy wyborze powinna być dla nas wysoka jakość surowca, z jakiego została wykonana blachodachówka. Wiąże się to co prawda z większymi kosztami, ale także z dłuższą gwarancją i żywotnością pokrycia.

Sprawdź, z jakiej huty pochodzi stal

Wybierając blachodachówkę koniecznie sprawdźmy pochodzenie surowca. Producenci oferują blachy, min. z hut niemieckich, szwedzkich, norweskich, a także chińskich. Dlatego, aby mieć pewność, co do jakości kupowanego materiału, sprawdźmy czy wybrana przez nas firma, kupuje stal u liderów rynku. Najlepiej, jeśli są to produkty pochodzące z renomowanych hut, sygnowane ich nazwą, które przez lata pracowały na swoją obecną pozycję. Zgodnie z obowiązującymi standardami na rewersie arkusza powinien znajdować się nadruk, pozwalający na identyfikację producenta i nazwy blachy. Często znajdziemy na nim także informacje o rodzaju powłoki metalicznej i organicznej, grubości rdzenia oraz numer danej partii.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych