PARTNER PORTALU

Zostaw zimę za drzwiami

Drzwi wejściowe stanowią ważną barierę przed niechcianymi gośćmi czy chłodem. Z tego też powodu wymaga się od nich, aby były szczelne, solidne i trwałe. Możliwe to będzie jedynie wtedy, kiedy zadbamy o ich odpowiedni montaż.

Autor: HouseMarket.pl 23 grudnia 2016 12:00

Dobrej jakości, solidnie osadzone drzwi wejściowe są niezbędne w domu, a doceniamy je zwłaszcza, kiedy na zewnątrz temperatura zaczyna spadać poniżej zera, a my chcemy schować się przed zimnem w przytulnych, domowych pieleszach. Stanowią one również w dużej mierze o bezpieczeństwie domowników i dobytku, uniemożliwiając łatwe dostanie się niepowołanym osobom do środka. Jednym z warunków jest jednak ich odpowiedni montaż, który musi przebiegać bardzo precyzyjnie.

- W przypadku osadzania drzwi zewnętrznych nawet niewielki błąd skutkować może nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mostków cieplnych czy trudności z otwieraniem i zamykaniem. I choć na pierwszy rzut oka możemy tego nie zauważyć, szybko odczujemy nieszczelności czy obniżony komfort ich obsługi – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista produktu firmy Den Braven.

Jakość od progu

Montaż drzwi zewnętrznych nie należy do wyjątkowo trudnych zadań, jednak i tu nie brakuje czynności, w których można popełnić błąd. Przede wszystkim ważna jest staranność i precyzja na każdym etapie oraz stosowanie się do wskazówek producenta drzwi. Niezwykle ważną kwestią jest również dobór odpowiednich produktów wykorzystywanych do osadzenia ościeżnicy.

- Jednym z najczęstszych sposobów jest zastosowanie poliuretanowej piany montażowej, przy pomocy której stabilizujemy ościeżnicę w otworze i wypełniamy nią wszelkie szczeliny. Przy wyborze piany należy wziąć pod uwagę fakt umiejscowienia drzwi zewnętrznych. Z racji tego, że nie zawsze prace monterskie udaje się wykonać przed nadejściem chłodniejszych dni, należy wybierać produkty, które zachowują swoje właściwości nawet przy niskich temperaturach – radzi ekspert firmy Den Braven.

Jeśli zmuszeni jesteśmy lub planujemy montaż drzwi zewnętrznych zimą, najlepiej jest skorzystać z produktów z serii zimowej np. zimowych pian montażowych firmy Den Braven. PVC-Winterfoam oraz GUNFOAM WINTER to półsztywne pianki poliuretanowe, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na solidny uszczelnienie nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wykazują bardzo dużą tolerancję temperaturową i z powodzeniem można je stosować w ujemnych temperaturach do -10°C. Wykonane przy ich pomocy wypełnienie zachowa stabilność wymiarową, sprężystość, a dzięki niskiemu stopniowi rozprężania nie wypaczy profili. Co najważniejsze umożliwiają one trwałe i pewne osadzenie drzwi zewnętrznych nawet jeśli będzie to konieczne zimą.

Prawidłowe osadzenie ościeżnicy

Najtrudniejsza część prac związanych z montażem drzwi dotyczy prawidłowego osadzenia ościeżnicy. Właściwe umiejscowienie ościeżnicy w świetle otworu w dużej mierze decyduje o tym, jak otwierać i zamykać się będą drzwi.

Aby skrzydło lekko się domykało, nie ocierało się o futrynę czy podłogę, a także zatrzymywało się stabilnie w pozycji otwartej należy je precyzyjnie ustawić i to zarówno w pionie jak i poziomie. Jeśli uda nam się odpowiednio wypoziomować ościeżnicę ważne jest, by unieruchomić ją w tej pozycji przy pomocy drewnianych klinów do czasu zamontowania kołków rozporowych oraz wypełnienia szczelin pianą montażową. Po utwardzeniu piany pozostanie już tylko usunąć przy pomocy ostrego noża wystające fragmenty piany.

- Pamiętajmy jednak, że aby nie zniszczyć efektów poziomowania ościeżnicy należy wybierać piany, które charakteryzują się niską rozprężnością. W ten sposób odpowiednio wypełni ona wszelkie szczeliny dając gwarancję właściwej izolacji, a nie spowoduje wypaczenia profilu – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Odpowiednio dobrane do panujących warunków wysokiej jakości produkty oraz precyzja i staranność to sposób, aby w kilku prostych krokach wykonać ciepły i trwały montaż i zamknąć zimę za drzwiami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych