2017 rok pod znakiem przejęć w branży deweloperskiejHouseMarket.pl - 29 grudnia 2017 10:57


2017 rok w branży deweloperskiej obfitował w akwizycje. W transakcjach brały udział znaczące firmy takie jak Dom Development, Robyg czy LC Corp – i to zarówno w roli przejmującego, jak i przejmowanego.

Do najbardziej spektakularnych przejęć zaliczyć można akwizycję Euro Stylu przez Dom Development. Dzięki przejęciu w maju br., stołeczny deweloper zwiększył skalę działalności - zarząd Dom Development zakładał, że akwizycja Euro Stylu zapewni istotny, około 15-procentowy, wzrost skonsolidowanych przychodów i zysków spółki. Ale to nie jedyny profit inwestycji. Dodatkowo, firma weszła na trójmiejski rynek mieszkaniowy, który jest obecnie jednym z największych rynków sprzedaży mieszkań w Polsce.

Kolejnym tegorocznym wydarzeniem był zakup przez Archicom firmy mLocum. Dzięki transakcji wrocławski deweloper rozszerzył działalność na całą Polskę - mLocum koncentruje się bowiem na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Właściciela zmieniła również firma LC Corp. Po tym, jak Leszek Czarnecki, LC Corp BV z siedzibą w Amsterdamie, Getin Noble Bank i Open Life TU Życie S.A. sprzedały swoje udziały w firmie deweloperskiej, LC Corp trafił w ręce funduszy inwestycyjnych.

Przejęcie pełnej kontroli nad Robygiem – to prawdopodobny plan Bricks Acquisitions, kontrolowany przez Goldman Sachs. Firma ogłosiła wezwanie na wszystkie akcje spółki Robyg i jest partnerem strategicznym dewelopera. Nabycie Robyg daje Goldman Sachs możliwość zainwestowania w platformę rynku nieruchomości, budowaną w oparciu o lokalne i globalne doświadczenia.

Rok 2017 i zmiany właścicielskie w gronie największych zakończy Grupa Murapol. Ogólnopolski deweloper w grudniu br. kupił 1,63 mln akcji Polnordu – jednej z najdłużej działających na polskim rynku mieszkaniowym firm – zwiększając swoje zaangażowanie w akcjonariacie do 9,87 proc. Czy Murapol będzie miał apetyt na więcej? O tym - już w przyszłym roku.