Analitycy zachęcają do sprzedaży Ronsona

Haitong Bank w raporcie z 2 marca obniża rekomendację dla Ronsona z Neutralnej do sprzedaj, przy jednoczesnym podniesieniu ceny docelowej akcji o 12,5 proc. do 1,62 PLN (co oznacza 13,4-procentowy potencjał spadkowy).

Autor: Housemarket.pl 03 marca 2017 10:33

Obniżka jest spowodowana niedawnym wzrostem kursu (o 41 proc. w ostatnich czterech miesiącach, o 22 proc. powyżej indeksu WIG). Z kolei podwyższenie ceny docelowej akcji jest wypadkową uwzględnienia zakupu 108,3 mln własnych akcji po cenie 1,30 PLN za sztukę w celu ich umorzenia, sprzedaży projektu Nova Królikarnia (NK) za 175 mln PLN i zmian w kalendarzu oddanych przez firmę inwestycji.

Ronson sprzedał Novą Królikarnię do ITR 2012 w zamian za równowartość 140,9 mln zł we własnych akcjach (wszystkie akcje ITR 2012 posiadane w Ronsonie) oraz gotówkę. Zmniejszyło to ryzyko nawisu akcji i zaowocowało szybszą realizacją zysku brutto z tego projektu w wysokości 55 mln PLN (zaksięgowanego w czwartym kwartale 2016). Ponadto, zbycie NK uwolniło środki pieniężne w wysokości blisko 35 mln PLN. Jednocześnie jednak wyłączenie NK z szacunków Haitong Bank, w połączeniu z wybranymi zmianami w kalendarzu realizacji projektów firmy, sprawia, że prognozy dotyczące zysku netto spółki zostają obniżone o odpowiednio 36/54 proc. na lata 2017/18, co implikuje spadki na poziomie kolejno 69/24 proc. licząc rok do roku (wskaźniki C/Z na poziomie 15/20-krotności, znacznie powyżej średniej w branży).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Biorąc pod uwagę powyższe zmiany, analitycy Haitong oczekują ponadto, że wolumen przed-sprzedaży firmy w 2017 r. wyniesie około 800 mieszkań (prognoza obniżona o 9 proc.), co oznacza spadek o 2,6 proc. r/r. Wynik ten trudno nazwać imponującym na tle pozytywnej dynamiki, której analitycy spodziewają się po preferowanych przez nich spółkach z branży. Ronson zasygnalizował, że może wypłacić w tym roku dodatkową dywidendę (oprócz 0,09 PLN na akcję zaaprobowanych ostatnio), którą Haitong szacuje na poziomie 0,08 PLN na akcję (stopa dywidendy 4,3 proc.). Zdaniem Cezarego Bernatka z Haitong Bank, wydaje się to być jednak w całości już uwzględnione przez rynek w wycenie spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych