Andrzej Gutowski, Ronson Development: Naszym celem nie jest bicie rekordów sprzedaży

Dobra passa na rynku nie znaczy, że Ronson Development planuje osiągnąć rekordową sprzedaż. Zależy nam przede wszystkim na marży - komentuje wiceprezes firmy deweloperskiej.

Autor: Housemarket.pl 12 sierpnia 2021 08:20

Ronson Development podsumował wyniki za pierwsze półrocze 2021 roku. W tym okresie sprzedano 604 lokale, co oznacza wzrost sprzedaży o 42 proc. 

- Naszym celem nie jest bicie rekordów sprzedaży np. sprzedaż 1000 unitów, chociaż moglibyśmy osiągnąć ten cel. Z uwagi na zmienną sytuację na rynku przede wszystkim uważnie monitorujemy ceny i odpowiednio dostosowujemy do nich nasze marże - mówił w trakcie spotkania prasowego Andrzej Gutowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Całkowite przychody spółki wyniosły 246,9 mln zł wobec 253,1 mln zł w I półroczu 2020 r. Na przychody ma wpływ rytm realizacji projektów:
w I poł. 2021 r. oddano 445 mieszkań wobec 600 w I poł. 2020 r. Marża brutto wyniosła 17,7 proc. wobec 26,4 proc. w I półroczu 2020. Należy zauważyć, że na marżę brutto w I półroczu 2020 r. wpływ miał wysoko rentowny projekt City Link III (marża 38,3 proc.), co dodatkowo wpływa na zysk operacyjny i dynamikę zysku netto r/r. Zysk operacyjny w I półroczu 2021 r. wyniósł 29,7 mln zł wobec 50,7 mln zł przed rokiem; zysk netto wyniósł 21,9 mln zł wobec 40,6 mln zł
w I półroczu 2020 roku.

- Pomimo mniejszej liczby przekazań w I półroczu 2021 r. odnotowaliśmy dobry poziom przychodów, tylko o 2 proc. niższy niż w I półroczu 2020 r. Na porównywalność marży brutto r/r wpływa efektu wysokiej bazy rozpoznania bardzo dobrego projektu City Link III w ubiegłym roku. W pierwszym półroczu 2021 roku osiągnęliśmy 17,7 proc. marży brutto i co jest pozytywne dla raportowanego okresu, marża brutto pochodzi z kilku znaczących projektów. Zysk operacyjny i netto podążają za niższą marżą brutto i wyniosły odpowiednio 29,7 mln zł i 21,9 mln zł.  – komentuje Yaron Shama, wiceprezes, CFO RONSON Development.

Większość przychodów spółki w I półroczu 2021 r. pochodziła z projektów Ursus Centralny Ia (20 proc.), Vitalia III (19 proc.) i Miasto Moje III (14 proc.). W przeciwieństwie do I półrocza 2020 r. zysk brutto pochodził z kilku projektów z największym udziałem Ursus Centralny Ia, które pokryły 21 proc. zysku brutto za ten okres, Vitalia III (19 proc.) i Miasto Moje III (12 proc.).

WI półroczu 2021 r. RONSON Development sprzedał 604 lokale, czyli o 42 proc. więcej r/r. Głównymi motorami sprzedaży w tym okresie były Ursus Centralny (178 sztuk), Miasto Moje (144), Nowe Warzymice (74), Viva Jagodno (57) i Panoramika (45).

Czy Ronson Development wejdzie na nowe rynki?

Deweloper działa w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu  i Szczecinie. 

- Zastanawiamy się nad Krakowem lub Trójmiastem, ale żeby wejść na nowy rynek musimy mieć dobre portfolio, które pozwoli na zatrudnienie na miejscu silnego zespołu. Na razie skupiamy się na miastach, w których już działamy - mówi Boaz Haim, prezes zarządu.

- Płynnie wprowadzamy do sprzedaży i budowy kolejne etapy naszych flagowych inwestycji Ursus Centralny i Miasto Moje, ale przygotowujemy też zupełnie nowe projekty, takie jak Falenty i Renaissance. W tym roku planujemy rozpocząć 9 kolejnych projektów (w tym nowe projekty i nowe etapy projektów w toku) obejmujących 734 lokale - uzupełnia Andrzej Gutowski. 

Coraz więcej deweloperów decyduje się na współpracę z inwestorami instytucjonalnymi. Jakie plany ma Ronson?

- Ceny przy sprzedaży pakietowej są niższe, więc na razie nie czujemy potrzeby by wchodzić w PRS. Prowadziliśmy różne rozmowy w tej kwestii, ale nie znaleźliśmy odpowiedniego partnera - konkluduje Boaz Haim.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych