Andrzej Oślizło, Develia: Popyt na mieszkania nadal na wysokim poziomie

Jak wyglądał III kwartał Develii? Deweloper zanotował ponad 90-procentowy wzrost sprzedaży oraz 70-procentowy wzrost przekazań. Jeszcze w listopadzie Develia wprowadzi nowe projekty do sprzedaży.

Autor: Housemarket.pl 18 listopada 2021 08:10

  • W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 596,3 mln zł, czyli 87,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Zysk netto grupy wyniósł 84,8 mln zł wobec 23 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku, co oznacza wzrost o 268 proc.
  • W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 r. Develia sprzedała 1500 lokali na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych wobec 781 w analogicznym okresie 2020 r.  W ciągu trzech kwartałów deweloper przekazał 1279 lokali wobec 746 rok wcześniej.
  • Na koniec września 2021 r. Develia posiadała 536,8 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów finansowych.

- W minionym kwartale poczyniliśmy kolejne kroki, które przybliżają nas do realizacji strategii opublikowanej na początku roku oraz osiągnięcia celów na 2021 rok. Jednym z najbardziej istotnych jest podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów w Sky Tower. Środki ze sprzedaży biurowca przeznaczymy m.in. na dalszy rozwój działalności w segmentach mieszkaniowym oraz PRS – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. – W obliczu rosnącej inflacji, popyt na mieszkania nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Nieruchomości pozostają atrakcyjną lokatą kapitału, a dotychczasowe podwyżki stóp procentowych będą miały niewielki wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym – dodaje Andrzej Oślizlo.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. Develia sprzedała 1500 lokali na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych wobec 781 lokali w tym samym okresie roku ubiegłego, co oznacza wzrost o 92 proc. W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. deweloper przekazał 1279 lokali wobec 746 rok wcześniej, czyli o 71 proc. więcej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W samym III kwartale deweloper sprzedał 438 lokali. Najwięcej mieszkań znalazło nabywców w Krakowie (144) i w Gdańsku (135). Było to konsekwencją rozszerzenia oferty w tych miastach. W okresie lipiec-wrzesień 2021 r. Develia przekazała 521 lokali, czyli 97 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłym roku. Wzrost ten jest pochodną wysokiej liczby przekazań we Wrocławiu (inwestycje Nowa Racławicka i Kamienna 145).

Od początku III kwartału Develia wprowadziła do sprzedaży 419 lokali. Do oferty trafiły mieszkania w projektach Reja 55 i Kaskady Różanki we Wrocławiu, Marinus w Gdańsku oraz w I etapie inwestycji Aleje Praskie w Warszawie. Jeszcze w listopadzie Develia wprowadzi do oferty kolejne projekty w Warszawie i w Gdańsku.

W październiku Develia rozpoczęła współpracę z Grupo Lar Holding Polonia na podstawie umowy o współpracy joint venture. Wcześniej spółka otrzymała bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji i zakończyła badania due diligence, zamykając tym samym transakcję polegającą na przystąpieniu do trzech spółek inwestycyjnych, które będą realizowały budowy osiedli mieszkaniowych na Ursynowie, Saskiej Kępie i Białołęce w Warszawie. Pierwszy projekt będzie wprowadzony do sprzedaży na przełomie I i II kwartału 2022 r.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych