Andrzej Oślizło, prezes Develii: Rozwój rynku mieszkaniowego i PRS to dobry kierunek

Firma Develia podsumowała pierwsze półrocze. Poza wynikami sprzedaży w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku, prezes Andrzej Oślizło podsumował nowe kierunki rozwoju firmy.

Autor: Housemarket.pl 19 września 2021 20:08

- Pierwsza połowa 2021 r. była, pod wieloma względami, rekordowa na rynku deweloperskim. Ten czas był również bardzo udany dla grupy Develia. Na początku roku ogłosiliśmy nową strategię, której głównym elementem jest rozwój w segmencie mieszkaniowym i wejście na rynek  PRS. Wyniki sprzedaży w I półroczu tego roku, kiedy podpisaliśmy umowy deweloperskie i przedwstępne na 1062 lokale, potwierdzają słuszność obranego kierunku – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. – Dużą wagę przykładamy do zabezpieczenia terenów pod kolejne inwestycje. Jesteśmy aktywni na rynku gruntów, ale również poszukujemy możliwości współpracy z innymi podmiotami. Efektem tego jest m.in. zawiązane w sierpniu joint venture z Grupo Lar, dzięki któremu wspólnie zbudujemy 600 mieszkań w Warszawie – dodaje Andrzej Oślizło.    

Działalność deweloperska

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Develia sprzedała 1062 lokale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych w porównaniu do 423 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to wzrost o 151 proc. Grupa przekazała 757 lokali wobec 482 lokali w pierwszej połowie 2020 r., czyli o 57 proc. więcej. Pod względem sprzedaży pierwsze półrocze tego roku było dla Develii najlepszym okresem od wybuchu pandemii.

Tylko w II kwartale 2021 r. spółka sprzedała 482 lokale. Najwięcej mieszkań znalazło nabywców w inwestycjach: Centralna Park, Słoneczne Miasteczko i Grzegórzecka 77 w Krakowie oraz Osiedle Latarników w Gdańsku. W okresie kwiecień-czerwiec tego roku Develia przekazała 364 lokale, w tym głównie na osiedlu Nowa Racławicka we Wrocławiu, Rokokowa w Warszawie i Bastion Wałowa w Gdańsku.

Develia wprowadziła do sprzedaży I etap projektu Szmaragdowy Park (175 lokali) i III etap osiedla Przy Alejach (48 lokali) w Gdańsku oraz XIII etap Słonecznego Miasteczka (108 lokali) i III etap inwestycji Przy Mogilskiej (136 lokali) w Krakowie.

Elementem rozwoju segmentu deweloperskiego było podpisanie umowy joint venture z Grupo Lar. Deweloperzy będą współpracować przy realizacji trzech inwestycji zlokalizowanych na Ursynowie, Saskiej Kępie i Białołęce w Warszawie. Pierwszy projekt, w ramach którego powstanie ponad 180 lokali, będzie wprowadzony do sprzedaży w I kwartale 2022 r.

Przychody grupy za I półrocze 2021 r. wyniosły 376,7 mln zł wobec 220,1 mln zł rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 55,7 mln zł wobec 8,8 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Negatywny wpływ na wynik grupy w I półroczu 2021 r. miały kursy walutowe. Z tego tytułu wynik brutto zmniejszył się o 9,8 mln zł. Skorygowany zysk netto wyniósł w I półroczu 2021 r. 64,2 mln zł, co stanowi 25,8 proc. wzrostu r/r.

Zysk brutto ze sprzedaży z działalności deweloperskiej za pierwsze sześć miesięcy 2021 r. wyniósł 93,8 mln zł przy przychodach 334,5 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży z usług najmu wyniósł 22,1 mln zł przy przychodach 42,2 mln zł.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych