Archicom kupuje większościowy pakiet mLocum i wchodzi na rynek ogólnopolski

Archicom podpisał przedwstępną umowę nabycia 80 proc. akcji spółki mLocum, ogólnopolskiego dewelopera posiadającego oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Wartość transakcji opiewa na kwotę 87,6 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 06 czerwca 2017 12:35

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji. Związujemy się z firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej i dużym potencjale rozwoju, postrzeganą przez klientów oraz kontrahentów jako solidny i zaufany partner biznesowy. Połączenie sił pozwoli nam na szybsze poszerzenie skali działalności, zapewniając klientom dostęp do bogatszej oferty lokali. Większe wolumeny sprzedaży, a także optymalizacja kosztów działalności na rynkach wrocławskim i krakowskim pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe grupy. Ważne jest, że obie nasze firmy kierują się wieloma wspólnymi wartościami: od jakości samego produktu i procesu realizacji, poprzez przyjazny i bezpieczny zakup, aż po dbałość o satysfakcję klienta. – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom.

Przejęcie przez Archicom większościowego pakietu akcji mLocum pozwoli na przyspieszenie planowanego rozwoju spółki na najważniejszych rynkach mieszkaniowych w Polsce. Oferta Archicom na koniec kwietnia 2017 roku wynosiła ponad.400 lokali w 13 inwestycjach, natomiast mLocum ponad 500 sztuk w pięciu projektach. Obecny bank ziemi Archicom zabezpiecza łącznie realizację blisko 3850 mieszkań, a łącznie z mLocum wyniesie około 4750 lokali. Zarząd Archicomu oczekuje, że wzrost oferty mieszkań będzie miał pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe już w bieżącym roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Obie spółki charakteryzuje wykwalifikowana i doświadczona kadra, wzajemny szacunek obu zarządów oraz determinacja do współpracy. Niezmiernie ważne jest dla nas, że Krzysztof Suskiewicz zostaje w mLocum by współpracować z nami nie tylko jako prezes zarządu, ale także jako 20-procentowy udziałowiec mLocum. Wypracowana synergia zaowocuje dalszym zwiększaniem atrakcyjności oferty dla klientów, co umożliwi realizację strategicznych celów na rynku ogólnopolskim – komentuje Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.

Warunkiem koniecznym zawarcia transakcji jest wyrażenie zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakup 51 proc. akcji planowany jest w trzecim kwartale 2017, po uzyskaniu decyzji UOKiK. Płatność kwoty 32,9 mln zł nastąpi w dniu transakcji ze środków własnych Archicomu, a płatność kwoty 23 mln zł powinna nastąpić do końca 2018 roku. Druga część transakcji, tj. zakup 29 proc. akcji powinna nastąpić do końca 2018 roku z płatnością w tym samym dniu. Obie płatności, których realizacja jest przewidywana do końca 2018 roku, zostaną sfinansowane ze środków własnych lub/i środków zewnętrznych (w tym emisji obligacji lub/i akcji przez Archicom. Zarząd Archicomu nie rozważa zmian w polityce dywidendowej, zakładającej wypłatę dywidend w wysokości co najmniej 50 proc. zysku netto.

– Pozyskanie przez mLocum branżowego inwestora, jakim jest Archicom to perspektywa rozwoju i wzrostu wartości spółki. Archicom, który jest liderem w sprzedaży mieszkań we Wrocławiu, zamierza zwiększać skalę działalności wychodząc na inne rynki, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał i doświadczenie naszej firmy. Cieszymy się, że włączamy się w struktury renomowanej i cenionej przez klientów oraz inwestorów marki. Idea Archicomu realizacji osiedli społecznych oraz umiejętne łączenie przyjaznej architektury z funkcjonalnością mieszkań to realne wartości dla naszych przyszłych klientów – mówi Krzysztof Suskiewicz, prezes zarządu mLocum.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych