Archicom utrzymuje rekordowe tempo sprzedaży

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. Archicom osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 123,1 mln zł. Zysk netto wyniósł 24,4 mln zł. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami zarządu.

Autor: HouseMarket.pl 18 listopada 2016 13:47

- Utrzymujemy rekordowe tempo sprzedaży. Od początku roku nabywców znalazło już 825 lokali, o ponad 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tym samym przekroczyliśmy nasz tegoroczny cel sprzedażowy 800 lokali. Równolegle, aby umocnić pozycję lidera rynku wrocławskiego, rozpoczynamy kolejne inwestycje. Od początku roku wprowadziliśmy do oferty blisko 1 tys. mieszkań, a w ostatnich tygodniach roku do sprzedaży powinno trafić 400 kolejnych -  mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom.

Rekordowe wyniki sprzedaży

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bardzo dobra sprzedaż, sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna i szeroka oferta mieszkań pozwalają optymistycznie patrzeć na wyniki całego roku. Archicom podtrzymuje, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, cel sprzedaży 800 mieszkań w 2016 roku zostanie przekroczony o około 100 mieszkań. Celem grupy na kolejny rok jest wzrost sprzedaży do ponad 1 tys. mieszkań.

- Nie zwalniamy tempa, w przyszłym roku chcemy sprzedać ponad 1 tys. mieszkań i rozpocząć pierwszą inwestycję poza Wrocławiem – w Krakowie. Umożliwi nam to atrakcyjny bank gruntów, który systematycznie powiększamy. Od początku roku wydaliśmy już 105 mln zł na nowe działki, na których wybudujemy 2.700 mieszkań – mówi Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.

W 2016 r. Archicom wprowadził do oferty 967 lokali w inwestycjach: River Point, Młodnik, Księżno, Olimpia Port, Cztery Pory Roku oraz Słoneczne Stabłowice. Aktualnie oferta dewelopera wynosi 1.157 mieszkań. Przed końcem roku do sprzedaży trafi jeszcze około 400 lokali w kolejnych etapach realizowanych projektów oraz w nowej inwestycji w północnej części Wrocławia.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. Archicom podpisał 340 aktów notarialnych, których zdecydowana większość została zawarta w trzecim kwartale (223 mieszkania). Były to głównie lokale w zakończonych w tym roku etapach inwestycji Ogrody Hallera, Olimpia Port oraz Cztery Pory Roku. W wyniku zwiększonej liczby przekazań przychody grupy, po pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r., wyniosły 123,1 mln zł. W tym samym okresie ubiegłego roku Archicom osiągnął przychody w wysokości 86,3 mln zł.

W czwartym kwartale 2016 r. rozpoczęło się przekazywanie lokali w kolejnych inwestycjach, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki w tym okresie. Zarząd spodziewa się przekazania klientom w całym roku większej liczby lokali, niż zakładane pierwotnie 750-800 mieszkań. Poziom ten może być przekroczony o około 100 jednostek.

Kolejne zakupy gruntów

Grupa Archicom zwiększyła swój zabezpieczony bank gruntów i obecnie pozwala on na realizację około 4,5 tys. lokali. W planach jest sukcesywne uzupełnianie go we Wrocławiu oraz zwiększanie w Krakowie. Zwiększanie banku ziemi jest finansowane ze środków własnych, pieniędzy pozyskanych od inwestorów w trakcie IPO oraz emisji obligacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych