Atal zwiększył zysk

Atal w pierwszym półroczu br. osiągnął 254,7 mln zł skonsolidowanych przychodów. W tym okresie firma wypracowała 45,7 mln zł zysku netto, czyli ponad 2,5 razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Autor: HouseMarket.pl 29 sierpnia 2016 14:30

Wskaźnik rentowności brutto wzrósł do poziomu 20,8 proc. , a rentowności netto do poziomu 18 proc. W pierwszych sześciu miesiącach br. nabywcom przekazanych zostało 750 lokali. W tym okresie Atal zakontraktował 1183 mieszkania, czyli o blisko połowę więcej niż rok wcześniej. Wzrosty sprzedaży dotyczyły każdego z pięciu obsługiwanych rynków.

W pierwszym półroczu 2016 roku spółka uzyskała 254,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, czyli aż o 135 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (108,4 mln zł). Przez pierwszych sześć miesięcy br. deweloper osiągnął 55,6 mln zł zysku operacyjnego, względem 22,5 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie spółka wypracowała 45,7 mln zł zysku netto, czyli ponad 2,5 razy więcej niż rok wcześniej (17,3 mln zł).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Osiągnięte wyniki oceniamy pozytywnie zarówno w porównaniu do poprzednich okresów oraz w kontekście dalszych planów rozwoju. W szczególności jesteśmy zadowoleni z poprawy wartości wskaźnika rentowności brutto o 2,7 p.p. w ujęciu r./r. do poziomu aż 20,8%, czyli najwyższego wśród giełdowych spółek z branży deweloperskiej. To potwierdzenie skuteczności naszej strategii zorientowanej na realizację projektów wysoko marżowych” - powiedział Zbigniew Juroszek, prezes zarządu Atalu.

W pierwszym półroczu tego roku Atal wydał 750 lokali, w porównaniu do 304 rok wcześniej. Najwięcej przekazań było w Warszawie (211), następnie w Krakowie (185), Wrocławiu (140), Łodzi (125) i Katowicach (89). Największa liczba wydań mieszkań dotyczyła projektu City Tower Czyżyny II w Krakowie (176 mieszkań), Dmowskiego 19 I we Wrocławiu (109 mieszkań), Chojny Park I w Łodzi (93 mieszkania) oraz Nowe Bemowo w Warszawie (90 lokali). Pozostałe wydania dotyczyły projektów mniejszych (np. Walewska 4 Residence) oraz mieszkań z wcześniej zakończonych inwestycji.

Na koniec czerwca br. kapitał własny spółki wyniósł 630,8 mln zł i był wyższy o 7,6 proc. niż rok wcześniej (586 mln zł). W pierwszych sześciu miesiącach tego roku spółka wydała na zakup gruntów 75,6 mln zł netto. Jednocześnie zapasy, w skład których wchodzą działki wraz z nakładami poniesionymi na budowę osiedli, na koniec I półrocza br. osiągnęły wartość
1,03 mld zł, czyli o 49,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Planujemy sukcesywny wzrost sprzedaży mieszkań w następnych latach i posiadanie odpowiedniego poziomu zapasów jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej oferty na rynku, płynnego prowadzenia procesu sprzedaży i zapewnienia rozwoju – podkreślił Zbigniew Juroszek. Z kolei wartość aktywów na koniec czerwca br. wyniosła 1,4 mld zł i była wyższa o 38,5 proc. niż na koniec czerwca 2015 r.

W pierwszym półroczu tego roku Atal sprzedał na podstawie umów deweloperskich 1183 lokale, czyli o blisko połowę więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku (805). Najwyższą sprzedaż w tym okresie zrealizowano w Krakowie gdzie podpisanych zostało 429 umów. Wysokie wyniki sprzedaży spółka notuje też w Warszawie, gdzie nabywców znalazło 321 lokali. We Wrocławiu natomiast od początku roku podpisano 205 umów deweloperskich, a w Katowicach, w projekcie ATAL Francuska Park sprzedano 135 mieszkań. Od stycznia do czerwca w łódzkich inwestycjach dewelopera zakupiono 93 lokale.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych