Beata Cywińska, Waryński: W kręgu naszych zainteresowań jest Wielkopolska, Katowice i Gdańsk

Jak deweloperzy widzą rozwój branży w miejscowościach powiatowych i gminnych. Czy warto podejmować takie inwestycje? - mówi  Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

Autor: Housemarket.pl 13 grudnia 2021 11:38

Sprzedaż mieszkań nieprzerwanie ma tendencję wzrostową – zainteresowanie potencjalnych klientów nie maleje i dot. to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

- Ludzie uważają zakup lokali mieszkalnych za idealną lokatę kapitału przy coraz bardziej rosnącej inflacji i traktują to, jako nietracące na wartości „pieniądze”. Oczywiście zauważa się niewielkie spadki dot. poszczególnych miesięcy, ale w porównaniu do roku poprzedniego widać, że sprzedaż przyśpieszyła po koronawirusowym spowolnieniu - mówi Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wg statystyk w III kwartale tego roku sprzedano 6,5 tys. mieszkań. Natomiast w zeszłym roku w analogicznym okresie sprzedano 5,4 tys. lokali .

Budowa mieszkań w małej miejscowości w porównaniu do dużej aglomeracji

Aktualnie zauważa się wzrost inwestycji w mniejszych miejscowościach – powodem tego rodzaju sytuacji może być mniejsza liczba wydawanych pozwoleń na budowę, przeciągająca się biurokracja oraz niedostateczna ilość gruntów.

- Otrzymanie pozytywnej decyzji administracyjnej zezwalającej na rozpoczęcie prac w większości dużych miast jest aktualnie bardzo mocno opóźnione. Statystyki pokazują, że w Warszawie udział pozwoleń na budowę mieszkań wzrósł, ale tylko z 8 do 9 proc. (w stosunku do II kwartału 2020 r.). Natomiast w perspektywie ogólnopolskiej zauważa się 4 proc. wzrost – tj. nastąpiło zwiększenie z 66 do ok. 70 proc. wydawanych zezwoleń. Dlatego też, aby uniknąć przestojów, deweloperzy coraz częściej decydują się na rozpoczęcie inwestycji w regionach ze sprawniejszą administracją, w miastach, gdzie pozwolenia rozpatrywane są w znacznie szybszym tempie. To wszystko sprawia, że np. miasto powiatowe staje się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji deweloperskich - uważa wiceprezes Waryński S.A.

Potencjał małych miast

Poza łatwiejszym i szybszym otrzymywaniem decyzji administracyjnych, deweloperzy znajdują także inne korzyści z budowania w miastach powiatowych, gminnych itp. Wielu młodych ludzi niestety nie może liczyć na otrzymanie kredytu na mieszkanie w znanych aglomeracjach, w związku z tym decydują się na kupno lokalu w regionie, który uchodzi za tańszy, ale jest np. dobrze skomunikowany z dużym ośrodkiem miejskim. Ponadto w małych miejscowościach zauważa się również boom gospodarczy – wiele firm lokuje tam swoje zakłady produkcyjne. To sprawia, że posiadanie w tych rejonach lokali mieszkalnych staje się kuszącą perspektywą pod wynajem i na sprzedaż. Czyli inwestowanie w mieszkania w małych miejscowościach jest po prostu dobrą lokatą kapitału.

Czy Waryński S.A. ma także plany związane z inwestycjami w mniejszych miastach?

- Waryński S.A. Grupa Holdingowa przygląda się aktualnym zachowaniom rynkowym, nowym trendom konsumenckim w branży deweloperskiej oraz działaniom innych firm. Wszystko jest na bieżąco poddawane wnikliwej analizie – na tej podstawie planujemy następne kroki. Grupa Waryński dotychczas działała w większych ośrodkach i tutaj nadal obserwujemy rynki, i szukamy nowych możliwości. W kręgu naszych zainteresowań jest Wielkopolska, Katowice, a także Gdańsk. Ponadto monitorujemy również koniunkturę w mniejszych miejscowościach i nie wykluczamy w przyszłości realizacji tam inwestycji. Najważniejsze dla nas to reagowanie na zmiany oraz nowe trendy rynkowe i podejmowanie w związku z tym odpowiednich decyzji biznesowych - opowiada Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych