Bezpieczne rozwiązania na osiedlach Robyghousemarket.pl - 23 grudnia 2020 16:04


Po doświadczeniach mijającego roku bezspornie można stwierdzić, że dużym wyzwaniem dla projektantów budynków wielorodzinnych będzie uwzględnienie zmieniającego się ze względu na pandemię stylu życia Polaków. Deweloperzy szukają rozwiązań, które można zastosować w budynkach i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa i zwiększyć poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. Co proponują?

Oficjalne ministerialne wytyczne sugerują zachowanie możliwie dużego dystansu i bezkontaktowego załatwiana bieżących spraw oraz ograniczenie przemieszczania się z naciskiem na spędzanie większej ilości czasu w domu. Jak te sugestie przekładają się na pomysły projektantów domów wielorodzinnych?

- Już od dłuższego czasu mieszkania w naszych inwestycjach wyposażamy w inteligentne systemy umożliwiające automatyzację wielu procesów, zapewniające wygodę, komfort, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo. Systemy oparte o inteligentne rozwiązania, takie jak ROBYG SMART HOUSE, pozwalające na zdalną, bezkontaktową i prostą obsługę wielu codziennych czynności w mieszkaniu - dodaje Wojciechowska - wyjaśnia Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ta nowoczesna technologia umożliwia zdalne sterowanie mieszkaniem w zakresie m.in. oświetlenia, urządzeń elektronicznych oraz systemu bezpieczeństwa. System umożliwia także sterowanie z poziomu mieszkania bramą garażową i wjazdową - dzięki czemu można w sposób zdalny, bez konieczności zjeżdżania windą do garażu czy bez użycia pilota zarządzać ich otwieraniem.

W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców deweloper zautomatyzował również proces wchodzenia do samych budynków - za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Przykładem takiej inwestycji jest Nadmotławie, gdzie zastosowano zamki elektroniczne do drzwi wejściowych, które umożliwią dostanie się do mieszkania bez konieczności dotykania klamek czy klucza.

Łatwy dostęp do infrastruktury usługowej

Coraz istotniejszym atutem osiedli wielorodzinnych jest łatwy dostęp do infrastruktury usługowej.

- Staramy się projektować osiedla samowystarczalne z pełną infrastrukturą, sklepami, przedszkolami i restauracjami dostępnymi na ich terenie, które pozwolą mieszkańcom uniknąć podróży do dalej położonych punktów i przebywania w zatłoczonych wielkopowierzchniowych sklepach. Lawendowe Wzgórze, Nowa Letnica czy Zajezdnia Wrzeszcz są przykładem takich właśnie osiedli – zaplanowanych z myślą o potrzebach przyszłych mieszkańców. Łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych usług bez konieczności wychodzenia poza teren inwestycji – bez wątpienia zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa w obecnej sytuacji - mówi Anna Wojciechowska.

Dobrą praktyką deweloperów staje się też zapewnienie w okolicach inwestycji dostępności paczkomatów lub specjalnie dedykowanych miejsc na paczkę zlokalizowanych w samych budynkach. Takie rozwiązania zastosowano m.in. na osiedlu Słoneczna Morena czy Lawendowe Wzgórza.

Bliskość terenów zielonych

Kluczowe stają się tereny rekreacyjne oraz strefy zielone, czyli miejsca, w których można odpocząć i zregenerować siły na świeżym powietrzu, w otoczeniu miejskiej zieleni. Trend ten był widoczny już wcześniej - w ofercie deweloperów pojawiały się od czasu do czasu „zielone inwestycje”, natomiast dopiero pandemia sprawiła, że lokalizacja blisko parków i lasów stała się właściwie koniecznością, a nie tylko wartością dodaną. Jednak deweloperzy idą dalej w swoich planach.

- Projektując osiedla, przykładamy jeszcze większą uwagę niż wcześniej do stref wspólnych, wypełnionych zielenią. Już nie tylko place zabaw i siłownie zewnętrze, ale właśnie osiedlowe parki, w tym także parki sensoryczne i rozległe „strefy zielone” z dużą ilością różnorodnych gatunków roślin są tym, czego oczekują klienci. Jedną z naszych najnowszych propozycji, wpisujących się w ten trend będzie usytuowane na skrzyżowaniu trzech dzielnic Brzeźna, Nowego Portu i Letnicy osiedle PORTO, gdzie powstanie bujna zieleń okalająca ogrody deszczowe - mówi Anna Wojciechowska.

Bezpieczne, przestrzenne osiedla

Projektowanie z myślą o zdrowiu mieszkańców to kolejna ciekawa odpowiedź deweloperów na zmieniające się potrzeby klientów. Włączenie rozbudowanej zielonej infrastruktury do projektów nowych inwestycji jest jednym z istotnych działań profilaktycznych. Powstające na osiedlach strefy zielone, zwłaszcza te, które uwzględniają rośliny hydrofitowe, takie jak ogrody deszczowe, poprawiają wilgotność, zmniejszają ilość zanieczyszczeń i stymulują układ immunologiczny człowieka. Zachęcają przy tym do spędzania czasu na świeżym powietrzu i zachowania dobrej formy fizycznej i psychicznej.

Zmienia się otoczenie, zmieniają się też wnętrza samych budynków. Części wspólne, takie jak klatki schodowe czy portiernia stają się szerokie, przestronne i nierzadko ponadnormatywnie wysokie. Przykładem dobrych praktyk jest tutaj ponownie osiedle Porto czy dobrze już znana Nowa Letnica, gdzie według tych wytycznych zaprojektowano prestiżowe lobby.

Technologia wewnątrz mieszkań

Przenosząc się do samego mieszkania, oczywiście znowu kluczową rolę odgrywa technologia: - Wysoce wydajna wentylacja mechaniczna z nawiewnikami ściennymi i okiennymi - to podstawa. Nie zawsze jesteśmy w stanie otworzyć na oścież okna, a zapewnienie przepływu powietrza pomaga skutecznie zmniejszyć ilość drobnoustrojów w powietrzu – zapewnia. - W czasach, w których wielu z nas pracuje zdalnie w mieszkaniu, niezbędne staje się również dobre połączenie internetowe umożliwiające pracę i organizację lekcji online - mówi Paweł Badziąg, kierownik biura sprzedaży Robyg.