Brak pracowników w budownictwie wyzwaniem dla deweloperów mieszkaniowych

Budownictwo zaczyna zmagać się z problemem pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem Michała Sapoty, prezesa zarządu grupy Murapol, problem będzie narastał również w mieszkaniówce.

wnp.pl

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) 24 maja 2017 14:08

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W branży budowlanej zaczyna brakować wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. - Efektem jest wzrost stawek w zakresie usług wykonawczych – mówi Michał Sapota. - Wszystko wskazuje na to, że problem będzie się pogłębiał.

Zdaniem prezesa zarządu Grupy Murapol, stoimy u progu uruchomienia dużych projektów infrastrukturalnych oraz startu rządowego programu Mieszkanie Plus, które „wydrenują” rynek pracowników budowlanych.

- W obu przypadkach deweloperzy będą musieli zmagać z niedoborem pracowników w budownictwie, co z kolei będzie się przekładać nie tylko na koszty utrzymania, ale również ceny materiałów – wyjaśnia Sapota. - Jednym z elementów, które pozwolą obniżyć koszty realizacji, jest budowa obiektów z betonowych, ale bardzo zaawansowanych technologicznie, prefabrykatów. Za kilka lat tego typu realizacje staną się koniecznością; podzielimy los Skandynawii czy Niemczech, gdzie pracownik budowlany jest bardzo drogi, a prefabrykaty zyskują coraz większe znaczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych