Branża buduje domki dla owadów. Polscy deweloperzy z rekordem Guinnessa

150 domków, niemal 70 zaangażowanych firm deweloperskich i niezliczone godziny spędzone na projektowaniu, a wszystko to, by choć trochę zwiększyć bioróżnorodność w naszych miastach i zmieniać branżę deweloperską. Największy dom dla owadów zbudowany przez deweloperów oficjalnie pobił rekord Księgi Rekordów Guinnessa.

Autor: housemarket.pl 08 października 2021 16:18

  • PZFD powołał do życia zespół Eco Avengers – grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie mieli wypracować ekologiczne standardy dla branży deweloperskiej i przyczynić się do stopniowej, ale znaczącej zmiany w projektowaniu inwestycji deweloperskich.
  • 22 maja na Bulwarach Wiślanych w Warszawie powstał największy dom dla owadów na świecie o objętości 89,37 m3.
  • Większość firm deweloperskich wprowadza już kolejne ekologiczne i zielone rozwiązania, prawie wszystkie planują je w przyszłości.

Nie było łatwo. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w Wielkiej Brytanii,
a sam dom mierzył 81,26 m3. Po konsultacji z edukatorem przyrodniczym badającym owady – Igorem Siedleckim okazało się, że jeden wielki dom stwarza wiele zagrożeń, takich jak rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów lub ich wzajemne zwalczanie się. Projektanci domu architekt Paweł Wołejsza i Igor Siedlecki wpadli więc na pomysł modułowej konstrukcji, która z jednej strony pozwoli kształtować bioróżnorodność w wielu regionach Polski, a z drugiej – umożliwi prawidłowy rozwój owadów. Księga Rekordów Guinnessa wymagała szczegółowej dokumentacji, raportów specjalistów, a także precyzyjnych dowodów pobicia rekordu.

22 maja na Bulwarach Wiślanych w Warszawie powstał największy dom dla owadów na świecie o objętości 89,37 m3. Dom został skonstruowany ze 150 mniejszych domków, które następnie stanęły na terenie inwestycji deweloperskich w całej Polsce, a także w miejskich parkach w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu. Domki stoją w otoczeniu zieleni i łąk kwietnych i… są pełne lokatorów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Dwa lata temu jako PZFD powołaliśmy do życia zespół Eco Avengers – grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie mieli wypracować ekologiczne standardy dla branży deweloperskiej i przyczynić się do stopniowej, ale znaczącej zmiany w projektowaniu inwestycji deweloperskich. W 2020 roku wydaliśmy Ekoprzewodnik – od dewelopera do ekobohatera, który trafił do wszystkich naszych członków. Zmiany ogromnie cieszą. Większość firm wprowadza już ekologiczne i zielone rozwiązania, prawie wszystkie planują je w przyszłości. Budowa największego domu dla owadów miała za zadanie nie tylko zwiększyć bioróżnorodność w miastach, ale i przypominać całej branży i każdemu z nas, żeby z każdą inwestycją być bardziej eko – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD i założyciel grupy Eco Avengers.

CZYTAJ TEŻ: DOMKI DLA OWADÓW NA OSIEDLACH MIESZKANIOWYCH 

- Cieszę się, że działania Eco Avengers przynoszą realną zmianę w branży deweloperskiej. Projekt budowy największego domu dla owadów od początku prowadzony był profesjonalnie przy współudziale edukatora przyrodniczego Igora Siedleckiego. Dzięki naszej współpracy pierwotna koncepcja największego domu dla owadów została zmieniona i dom został podzielony na 150 niezależnych domków. Takie działanie zwiększa, a przynajmniej podtrzymuje bioróżnorodność. Szczerze wierzę w to, że pieniądze deweloperów zostały dobrze zainwestowane, a PZFD po raz kolejny udowodnił, że biznes i marketing może być prawdziwie ekologiczny – komentuje Paweł Wołejsza, członek grupy Eco Avengers, architekt i projektant domku

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych