Dariusz Sokołowski: podejście proekologiczne jest bardzo ważne, także w kontekście budownictwa

Nowoczesna branża budowlana coraz większą wagę przykłada do innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu poprawę sytuację środowiska naturalnego w naszym kraju. Systemy pozwalające ograniczyć emisje CO2 czy zastosowanie najlepszych możliwych parametrów termoizolacyjnych to tylko niektóre z rozwiązań, które stosują deweloperzy w swoich projektach. O ekologicznym budownictwie opowiada Dariusz Sokołowski prezes firmy Spectra Development.

Autor: housemarket.pl 16 maja 2019 09:28

Czy budownictwo cyrkularne, ekologiczne ma w Polsce przyszłość?

Zwiększa się świadomość społeczna zarówno w zakresie ekologii, jak i gospodarowania odpadami. Podejście proekologiczne jest już obecne w Polsce. Jest ono wpisane w proces holistycznego tworzenia projektów nieruchomościowych, a elementy pakietu proekologicznego i zakres jego implementacji są przedmiotem gorących dyskusji. Dlatego też uważam, że budownictwo cyrkularne stanie się niedługo standardem także wśród polskich deweloperów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak ważne są działania deweloperów w tym temacie?

W związku z rosnącą ilością produkowanych odpadów podejście proekologiczne jest bardzo ważne, także w kontekście budownictwa. Dlatego też bacznie obserwujemy światowe trendy związane z budownictwem cyrkularnym na świecie. Jesteśmy żywo zainteresowani rozwiązaniami, które są obecnie testowane w dzielnicy Sztokholmu Hammarby Sjöstad.

Na czym polegają?

Założeniem jest stworzenie obiegów zamkniętych w inwestycji o powierzchni 145 ha w celu ograniczenia zużycie energii i wody o połowę w porównaniu do innych osiedli. Bardzo interesujące jest rozwiązanie podziemnego, podciśnieniowego transportu przesegregowanych odpadów oraz odzysk energii z szarej wody i ścieków. Kolejnym ciekawym przykładem jest niebieska infrastruktura polegająca na magazynowaniu i wykorzystaniu wody deszczowej, która pozwala na wprowadzenie np. chłodzenia adiabatywnego (gorące powietrze przepuszczane jest przez zbiornik wodny) połączonego z zielonymi elewacjami na fragmentach budynków poprzez ich obsadzenie np. Visterią (daje to zacienienie w lecie i zamianę energii cieplnej w energię parowania w ok. 60 proc.). Są to doświadczenia z berlińskiego, pilotażowego projektu KURAS.

Czy tego typu rozwiązania mogą sprawdzić się również u nas? 

Standard polskiego pakietu proekologicznego zależy w dużej mierze od powodzenia prekursorskich doświadczeń zagranicznych. Śledzimy to, jak sprawdzą się za granicą i ile mogą kosztować w Polsce. W tej chwili rozwiązania te znacznie zwiększają koszty realizacji inwestycji. Jednak wzrost skali ich zastosowania powinien spowodować zmniejszenie nakładów z tym związanych. Jesteśmy żywo zainteresowani budownictwem proekologicznym, gdyż skala planowanych przez nas projektów pozwala na rozważenie kilku testowanych obecnie rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych