Dekpol potroił wynik netto

Dekpol opublikował raport finansowy za pierwszy kwartał 2017 r., zgodnie z którym skonsolidowane przychody wyniosły 75 mln zł. Grupa wypracowała w tym okresie 4,4 mln zł zysku netto, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Zarząd Dekpol podtrzymuje realizację tegorocznej prognozy finansowej.

Autor: Housemarket.pl 23 maja 2017 14:05

Grupa Dekpol w pierwszym kwartale 2017 r. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 75 mln zł, czyli o 42 proc. więcej w porównaniu to tego samego okresu przed rokiem. Od stycznia do marca br. Grupa wypracowała 4,4 mln zł zysku netto, co oznacza poprawę o ok. 332 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Wartość kapitałów własnych w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. wzrosła o ponad 3 proc. do 143,4 mln zł na koniec marca br.

Grupa w minionym okresie koncentrowała się na działalności analogicznej jak w poprzednim roku, tj. zajmowała się: generalnym wykonawstwem, działalnością deweloperską, produkcją osprzętu (łyżek) do maszyn budowlanych oraz produkcją i montażem konstrukcji stalowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wyniki osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach tego roku oceniamy pozytywnie. Potwierdzają one, że Grupa jest w trendzie wzrostowym i ma duży potencjał do dalszej poprawy. Duże nadzieje wiążemy m.in. z rozwojem segmentu stalowego. Produkcja łyżek i osprzętu do maszyn budowlanych zaczyna bowiem wchodzić na właściwe tory i naszym zdaniem będzie jednym z głównych motorów dalszego wzrostu. Bardzo dobrze oceniamy również rozwój segmentu deweloperskiego, gdzie notujemy wysokie dynamiki sprzedaży mieszkań. Nasza oferta jest systematycznie poszerzana także poprzez realizację prestiżowych inwestycji. Z kolei w zakresie generalnego wykonawstwa będziemy nadal koncentrować się na pozyskaniu rentownych kontraktów. Uwzględniając poziom osiągniętych przychodów nie widzimy zagrożenia w realizacji prognozy zakładającej uzyskanie w całym 2017 r. obrotów na poziomie 500 mln zł – podkreślił Mariusz Tuchlin, prezes zarządu Dekpol.

W ramach segmentu generalnego wykonawstwa Grupa na koniec I kwartału 2017 r. realizowała kontrakty o łącznej umownej wartość ponad 275 mln zł netto. Do realizacji pozostawały projekty o łącznej wartości ponad 190 mln zł netto.

Szczególnie wysoką dynamikę rozwoju Dekpol osiągnął w zakresie działalności deweloperskiej. Na podstawie umów deweloperskich oraz przedwstępnych w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. sprzedanych zostało 229 mieszkań, czyli o blisko 57 proc. więcej niż rok wcześniej kiedy zakontraktowano 146 lokali. Dla porównania w całym 2016 r. sprzedaż mieszkań była na poziomie 537 lokali. W przychodach segmentu deweloperskiego w pierwszych trzech miesiącach br. rozpoznana została sprzedaż 48 lokali, w porównaniu do 176 lokali rozpoznanych w wynikach za cały 2016 r. Według stanu na koniec marca br. w ofercie sprzedażowej pozostawało 391 lokali.

Z kolei sprzedaż segmentu stalowego opiera się na współpracy z klientami długofalowymi, którzy zapewniają ok. 85 proc. przychodów segmentu. Pozostałe obroty generowane są przez klientów dla których realizowane są pojedyncze kontrakty. W związku ze znaczącym wzrostem zamówień podjęta została decyzja o dalszej rozbudowie zakładu produkcyjnego jak również powiększenie parku maszynowego. Dekpol podejmuje działania w celu zwiększenia portfolio klientów oraz zajęcia wiodącej pozycji w produkcji osprzętów na rynku europejskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych