Do końca roku nie spodziewamy się rewolucji na rynku deweloperskim

Wpływ pandemii na rynek mikroapartamentów, aktywność deweloperów oraz plany By Made na kolejne inwestycje w Polsce to temat rozmowy z Konstantynem Fedyna, ekspertem inwestycyjnym z grupy By Made.

Autor: housemarket.pl 21 października 2020 12:01

Jak epidemia wpłynęła na sektor mieszkań i lokali na wynajem?

Epidemia nie wpłynęła tak mocno na rynek deweloperski jak na inne sektory gospodarki. Zauważamy pewne zmiany, a najbardziej wyraźne są w preferencjach nabywców, którzy zgłaszają potrzebę posiadania większego metrażu w danym typie mieszkań, a także w danym typie lokali inwestycyjnych. Przed epidemią w naszym budynku Legnicka 60C największą popularnością cieszyły się lokale jednopokojowe wielkości 18,5 mkw. Później najbardziej poszukiwane są większe lokale dwupokojowe z oddzielną sypialnią – o wielkości 24 mkw. Tymczasem dane za wrzesień pokazują większą aktywność inwestorów indywidualnych, którzy dysponują gotówką i szukają na rynku bezpiecznej lokaty kapitału. Ta grupa jest zainteresowana lokalami jednopokojowymi o wielkości od 16 do 18 mkw. Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego trudno jednoznacznie określić aktualne preferencje kupujących.

Czy widać zmiany w aktywności deweloperów?

Skutkiem epidemii jest widocznie mniejsza liczba premier. Pamiętajmy, że jesień to zwykle czas obfitujący w debiuty, ale w tym roku na pewno będzie ich mniej. My debiutowaliśmy ubiegłoroczną jesienią, natomiast w tegorocznym czerwcu rozpoczęliśmy budowę, która przebiega bardzo sprawnie. Oczywiście, spodziewajmy się kilku debiutów o tej porze roku, ale pamiętajmy, że epidemia wstrzymuje je i niektórzy deweloperzy decydują o przesunięciu ich w czasie.

To charakterystyczne dla całego rynku deweloperskiego, który nie zatrzymał się z powodu epidemii, tylko wyhamował. Co ważne dla naszego sektora, analitycy JLL za optymistyczne uważają dane dotyczące aktywności inwestycyjnej w tzw. sektorze living, do którego zaliczane są takie segmenty jak prywatne akademiki, mieszkania na wynajem, obiekty colivingowe i mikroapartamenty. Raport za drugi kwartał bieżącego roku wskazuje, że w pierwszym tego roku w Europie skala inwestycji wzrosła o 46 proc. w ujęciu rok do roku. W raporcie czytamy, że wszystkie generujące dochód klasy aktywów z sektora living wykazały w ostatnim półroczu dużą odporność na kryzys, dlatego zainteresowanie inwestorów pozostało silne.

W Polsce po pierwszych miesiącach epidemii działania deweloperów wracają do normy. W obecnych warunkach niepewności trudno jednoznacznie przewidywać, co się stanie w następnych miesiącach. Nie spodziewamy się jednak żadnych rewolucji do końca roku. Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku lokali inwestycyjnych ceny nie uległy zmianie. Oczywiście deweloperzy, w tym nasza grupa BY MADE, oferują promocje w wybranych inwestycjach, ale to standardowe działanie związane z zaawansowaniem realizacji projektu oraz lokalizacją budynku. My dajemy oferty specjalne związane z atrakcyjnym systemem płatności, który pozwala inwestorom podzielić płatność za lokal na dwie części: 20 proc. na początku i 80 proc. dopiero po zakończeniu budowy. Taki system płatności jest dużym udogodnieniem zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i pakietowych.

Czy zmieniły się ceny działek inwestycyjnych?

Nie spadły także ceny gruntów. Obniżyły się natomiast koszty budowy (generalnych wykonawców), ale nieznacznie. Minimalna obniżka jest efektem mniejszej liczby nowych projektów.

Jak można wykorzystać mikroapartament? Czy taki lokal może z powodzeniem pełnić funkcję inną niż pokój hotelowy do wynajęcia na krótki termin?

Pomysłów na mikroapartament może być tyle, ilu najemców. To bardzo wielofunkcyjne lokale. Gdy znajdują się w świetnej lokalizacji, mogą być wynajmowane na długi lub średni termin. Położenie blisko centrum miasta sprawia, że inwestorzy mają dostęp do różnych grup potencjalnych najemców, dzięki czemu uzyskają płynność najmu. Najemcami mikroapartamentu mogą być pracownicy biurowi, osoby przebywające w mieście na delegacjach, kontrahenci, przedstawiciele wolnych zawodów, turyści, a nawet studenci. Mikroapartament, wedle potrzeby, może pełnić funkcję mieszkania, biura, pokoju hotelowego czy akademickiego. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni.

Na niewielkim metrażu dokonaliśmy wyraźnego podziału na strefy: dzienną, kuchenną i łazienkę. Wszystkie z nich są kompletnie wyposażone w rzeczy niezbędne do komfortowego mieszkania. W lokalu jest biurko z dwoma stanowiskami do pracy, duże dwuosobowe łóżko, które w dzień pełni funkcję kanapy, miejsca do przechowywania, sprzęt i akcesoria kuchenne, uwzględniając pralkę z funkcją suszarki. Nasze mikroapartamenty wykańczamy pod klucz w wysokim standardzie, a co więcej, lokale są klimatyzowane. To wszystko podnosi komfort korzystania z nich. Za projekt odpowiedzialni są architekci z biura AP Szczepaniak, którzy specjalizują się w tej dziedzinie od 2013 roku.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych