Dobre półrocze Dom Development

Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. zakończyła I półrocze 2021 z 30 proc. wzrostem sprzedaży umacniając pozycję lidera na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Autor: PropertyNews.pl 26 sierpnia 2021 08:48

  • Grupa przekazała w tym okresie terminowo 1 922 lokale (+55 proc. r/r) o średniej wartości 595 tys. zł.
  • W efekcie przychody ze sprzedaży Grupy wzrosły o 48 proc. do 1,1 mld zł, a zysk netto o 98 proc. do 232,5 mln zł.
  • Grupa odnotowała wysoką marżę brutto w wysokości 33 proc. (wzrost o 2 pp. r/r).

Na koniec czerwca 2021 roku Grupa Dom Development posiadała 549 mln zł gotówki, utrzymując bardzo silny bilans mimo wypłaty rekordowej dywidendy w wysokości 254 mln zł, tj. 10 zł na akcję. Ponadto Grupa zakończyła I półrocze z 339 mln zł dostępnych linii kredytowych i rekordowym bankiem ziemi o potencjale budowy ponad 17 tysięcy mieszkań.

1 lipca tego roku Dom Development nabył pakiet 77 proc. akcji krakowskiego dewelopera Sento S.A., tym samym wchodząc na drugi największy rynek mieszkaniowy w Polsce.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W I półroczu 2021 roku Grupa sprzedała netto 2 116 lokali (+30 proc. r/r), w tym 1 032 lokale (+26 proc. r/r) w II kwartale br. Średnia wartość sprzedanego lokalu w I półroczu 2021 wynosiła 638 tys. zł (w 2020 roku wartość ta wynosiła 567 tys. zł). Aż 35 proc. sprzedaży stanowiły mieszkania o wartości powyżej 650 tys. zł, co potwierdza silną pozycję rynkową Grupy.

Grupa zakończyła I półrocze 2021 roku z realizując inwestycje na rekordową skalę, a budowa wszystkich 5 804 lokali (+29 proc. r/r) wszystkich przebiegała terminowo. Dom Development zwiększył w I półroczu br. ofertę w Trójmieście i we Wrocławiu, zaś niższa warszawska oferta jest efektem silnego popytu i opóźnień administracyjnych.

Dom Development odnotował w I półroczu 2021 roku wysoki poziom przychodów ze sprzedaży i zysku netto. W tym roku, inaczej niż w poprzednich, rozłożona została struktura przekazań, co przekłada się na bardzo dobre wyniki I kwartału i niższe wyniki II kwartału 2021.

Silny bilans, bezpieczna sytuacja finansowa wspierają rozwój Grupy i wzrost skali działalności. Stan gotówki Grupy osiągnął wartość 549 mln zł przy ujemnym gearingu (-6 proc. r/r). Ponadto Grupa ma dostępne linie kredytowe o wartości 339 mln zł.

W połączeniu z silnym bankiem ziemi pozwala to na elastyczność w działaniu oraz planowaniu inwestycji i kolejnych zakupów działek.

Przejmując pakiet kontrolny w Sento S.A. w lipcu tego roku, Dom Development wszedł na drugi największy rynek mieszkaniowy w Polsce o dużym potencjale konsolidacji.

- Kraków to atrakcyjny kierunek migracji, populacja tego miasta rośnie i obecnie wynosi 780 tysięcy. To drugi po Warszawie największy rynek mieszkaniowy w Polsce, na którym w 2020 roku sprzedano niemal 8800 mieszkań. Kraków to ważne centrum biznesowe, o silnym rynku pracy, z wysokimi wynagrodzeniami. Jednocześnie jest to ważne centrum akademickie, z 130 tysiącami studentów. Przejmując pakiet kontrolny w Sento S.A. zyskaliśmy w Grupie partnera doskonale znającego lokalny rynek, z doświadczeniem w segmencie premium i interesującym bankiem ziemi. To bardzo dobry punkt wyjścia do stopniowego umacniania naszej pozycji w Krakowie – skomentował Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych