Dom Development przejął Euro Styl

Dom Development zawarł z funduszem inwestycyjnym zamkniętym Forum IV umowę sprzedaży, zgodnie z którą Forum sprzedało spółce 100 proc. akcji w Euro Stylu oraz 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Euro Styl Development. W wyniku transakcji Dom Development uzyskał pełną kontrolę nad Euro Stylem.

Autor: HouseMarket.pl 08 czerwca 2017 13:20

Cena transakcji wynosi 260 mln zł. Zarząd Dom Development przewiduje, że akwizycja Euro Stylu zapewni istotny, około 15-procentowy, wzrost skonsolidowanych przychodów i zysków spółki.

Dom Development przewiduje, że po zrealizowaniu transakcji zadłużenie netto spółki będzie utrzymywało się wśród najniższych w branży. Dzięki temu, zarząd Dom Development będzie kontynuował dotychczasową politykę dywidendową zakładającą wypłacanie akcjonariuszom 100 proc. skonsolidowanego zysku netto w formie dywidendy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Środki pieniężne Euro Stylu na dzień 7 czerwca 2017 r. wynosiły 81,4 mln zł, przy zadłużeniu odsetkowym na poziomie 2,1 mln zł. Akwizycja Euro Stylu ma na celu wejście Dom Development na nowy rynek geograficzny i dalsze zwiększanie skali działania poprzez kontynuację działalności podmiotu o ugruntowanej, znaczącej pozycji w regionie Trójmiasta.

Trójmiejski rynek mieszkaniowy jest jednym z największych rynków sprzedaży mieszkań w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano na nim podwojenie liczby sprzedanych mieszkań. Utrzymujący się w Trójmieście wysoki popyt na mieszkania wskazuje na duże dalsze możliwości rozwoju tego rynku.

- Sfinalizowanie akwizycji Euro Stylu to ważny i historyczny moment w historii rozwoju Dom Development. Wchodzimy na nowy, perspektywiczny rynek poprzez kontynuację działalności  doświadczonego trójmiejskiego gracza jakim jest Euro Styl. Przejęcie wzmocni obie firmy. Euro Styl, jako część Grupy Dom Development, będzie rozwijał działalność pod tą samą marką z menedżerami, którzy współtworzyli spółkę, jednocześnie korzystając z siły i doświadczenia większego gracza jakim jest Dom Development. Z kolei dla Dom Development przejęcie oznacza wejście na nowy rynek geograficzny oraz wzrost skali działalności. Szacujemy, że skonsolidowana sprzedaż i zyski Dom Development w wyniku akwizycji wzrosną istotnie, o około 15 proc. Akwizycja ta może być także początkiem nowego sposobu ekspansji na nowe rynki w przyszłości - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

- Wejście Euro Stylu do Grupy Dom Development to bardzo ważny moment w historii firmy. Z entuzjazmem spoglądamy w przyszłość, oczekując jeszcze wyższej dynamiki rozwoju naszej organizacji – powiedział Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Stylu.

W dniu 17 maja 2017 r. Dom Development i Forum zawarły przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji w Euro Stylu z siedzibą w Gdańsku oraz 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Euro Styl Development z siedzibą w Gdańsku.

Umowa przedwstępna poprzedzona została rozległym badaniem due diligence, przeprowadzonym przez profesjonalne podmioty, obejmującym obszary: prawny (Baker  McKenzie), finansowy (Ernst & Young) i techniczny (Hill International), co pozwoliło na gruntowne i wszechstronne sprawdzenie jakości nabywanych aktywów i potwierdziło zasadność akwizycji oraz atrakcyjność płaconej ceny.

W celu zabezpieczenia roszczeń spółki wynikających z warunków transakcji, 10 proc. ceny zostało zatrzymane na rachunku escrow na okres dwóch lat.

Akwizycja odbyła się bez emisji akcji z uwagi na bardzo dobrą sytuację finansową Dom Development oraz silny bilans spółki - stan gotówki na dzień 30.04.2017 r. wynosił 440 mln zł.

Menedżerowie: Mikołaj Konopka oraz Daniel Bojanowski, którzy brali udział w tworzeniu i rozwijaniu Grupy Kapitałowej Euro Styl nadal będą odpowiedzialni za ten obszar działania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych