Domki jednorodzinne we Wrocławiu. BO to przyjemność dobrego sąsiedztwa

Domy jednorodzinne na wrocławskich Kowalach to przeciwieństwo ogrodzonej enklawy. Osiedle BO firmy PCG to koncepcja w pełni otwarta na użytkownika – również tego z zewnątrz. Od początku był to świadomy zamysł inwestora.

Autor: Tamara Marczewska 05 sierpnia 2022 15:03

  • Domy z elewacjami z cegły klinkierowej i drewna powstają na wrocławskich Kowalach.
  • Inwestycja BO położona jest w sąsiedztwie Kanału Żeglugowego, na działce przy ulicy Bocianiej.
  • Siłą i wyróżnikiem osiedla jest wspólnota i zieleń. 50% projektu to wspólna osiedlowa przestrzeń, sprzyjająca integracji.
  • Podczas projektowania osiedla zastosowano odpowiedzialne rozwiązania i poszanowanie zasobów.

Jasne domy na wrocławskich Kowalach, w sąsiedztwie Kanału Żeglugowego, na działce przy ulicy Bocianiej. To osiedle BO, którego siłą i wyróżnikiem jest zieleń stanowiąca 50% projektu, wspólna osiedlowa przestrzeń sprzyjająca integracji oraz odpowiedzialne rozwiązania z poszanowaniem zasobów.

Osiedle BO park kieszonkowy.jpg

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miejsce, które łączy 

Założenie składa się z ponad 70 domów. Budynki są dostępne w czterech typach i wielkościach. Szeregowa zabudowa z dostępem do niezależnych ogrodów, o powtarzalnej szerokości frontów, jasnych elewacjach z klinkierowej cegły i naturalnego drewna jest spokojnym tłem dla zieleni. 

 – Położyliśmy nacisk na funkcjonalność, wygodę użytkowania i energooszczędne rozwiązania. To pozwoliło nam stworzyć przestrzeń, która zaspokoi potrzeby osób o różnych upodobaniach i stylach życia – mówi architektka Małgorzata Hendrich-Żugaj, kierująca zespołem projektowym osiedla BO z ramienia SRDK Architekci Studio Śródka.

Boisko osiedle BO.jpg

 

Osiedle dobrze wpisuje się w istniejącą tkankę miejską i wykorzystuje okoliczną infrastrukturę.

 Przestrzeń sąsiedzka z potencjałem

Nowoczesne osiedla wyróżniają się atrakcyjnymi terenami wspólnymi. W tym zielonymi przestrzeniami kontaktów społecznych, aktywności fizycznej, regeneracji psychicznej.

Najnowszy raport „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?”, opracowany przez ekspertów z zespołu ThinkCo., wykazał, że aż 53% Polaków docenia tereny zieleni w swojej okolicy bardziej niż przed pandemią.

Taki sam odsetek badanych wskazał kontakt z naturą jako ważną motywację do przeprowadzki.

Tymczasem osiedla domów jednorodzinnych zwykle są ograniczone do samych budynków być może w towarzystwie kilku punktów usługowych.

W BO projektanci zaproponowali podział przestrzeni na różnorodne strefy. Dzięki temu mieszkańcy mają do dyspozycji część prywatną, półprywatną i publiczną.

Osiedle BO segment z poziomu terenujpg.jpg

Każdy właściciel domu ma do dyspozycji swój własny ogródek. Do użytku wspólnego będzie siłownia zewnętrzna w wewnętrznej części założenia i park kieszonkowy z małą architekturą. Na na skraju działki zaplanowano wielofunkcyjne boisko i plac zabaw. 

Osiedle zaprojektowane zostało tak, by zapewniać prywatność i komfort, zachowując łatwy kontakt z otoczeniem. Funkcjonalność jest dopasowana do potrzeb wszystkich grup wiekowych, zacierając granice między pracą, zabawą i odpoczynkiem. 

Miejsce pełne równowagi

Lokalizacja  umożliwia promowanie transportu pieszego. Łatwo się tu dostać rowerem i komunikacją zbiorową, bo łatwy jest dostęp do tramwajów i autobusów. Miejsca parkingowe dla aut są przy każdym domu, jest też osiedlowa stacja do ładowania aut elektrycznych.

Inwestycja to swego rodzaju 2w1: dom w mieście z atmosferą wielorodzinnego osiedla i sąsiedzkiego życia.

Budynki rozmieszczono na działce tak, by optymalnie nasłonecznić i doświetlić wnętrza, ale z zachowaniem prywatności mieszkańców. Przestrzenie do wspólnej aktywności zorganizowano w takich miejscach, by nie będą zakłócały nikomu spokoju w domach.

Każdy dom ma własne źródło ogrzewania. To własne pompy ciepła, zasilane fotowoltaiką z dachu. Nie ma tu instalacji do klimatyzatorów, bo mieszkania są dwustronne, przewietrzalne. Chłodzenie ma się odbywać w sposób pasywny. Pomagają w tym jasne elewacje, można też zamontować rolety zewnętrzne.

- Wypracowaliśmy rozwiązania uwzględniające zmiany klimatu i te, które dokonują się na rynku energetycznym – mówi Bartłomiej Mandryga, kierownik działu sprzedaży i marketingu w PCG. 

Wody deszczowe i roztopowe z dachów będą zasilać skrzynki rozsączające do podlewania zieleni. Przy każdej rynnie spustowej stanie zbiornik na wodę deszczową, wykorzystywaną do podlewania nasadzeń przez przyszłych mieszkańców.

Front osiedle BO.jpg

Droga dojazdową będzie zbudowana z kostki farmerskiej. Zapewni szybki odpływ wody do gruntu ze ścieżek dla pieszych i rowerzystów bezpośrednio do podłoża. 

Największym sukcesem przy tym projekcie był szacunek inwestora do wiedzy i zaufanie, jakim obdarzył nasz zespół projektowy.

 - Umiemy projektować przestrzenie prospołeczne. Inwestor okazał się partnerem, który tę wiedzę docenił – podkreśliła Małgorzata Hendrich-Żugaj z SRDK Architekci Studio Śródka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych