Echo Investment, Nicklas Lindberg: Rynek nam sprzyja

Ponad 70 mln zł zysku netto, rosnąca wartość aktywów, w szczególności z segmentu mieszkaniowego oraz spadające zadłużenie – to podsumowanie trzeciego kwartału w Echo Investment. Grupa jest zadowolona z tempa rozwoju Resi4Rent oraz dużego banku ziemi, na którym powstanie ok. 15 tys. mieszkań.

Autor: Housemarket.pl 29 listopada 2021 08:14

  • Wartość aktywów Echo Investment na koniec trzeciego kwartału 2021 r. wyniosła blisko 6,8 mld zł i była o 25 proc. wyższa niż na koniec 2020 r.
  • Wynika to przede wszystkim z przejęcia grupy Archicom. Wartość aktywów mieszkaniowych wzrosła w tym czasie prawie dwukrotnie.

– Jesteśmy skupieni na utrzymywaniu naszej firmy w zdrowej kondycji. Utrzymujemy wysoki stan gotówki: na koniec września było to 739 mln zł. Obserwując zmianujące się warunki gospodarcze, od początku roku obniżyliśmy wskaźnik długu netto do wartości aktywów z 47 proc. do 37 proc. W 2022 r. spodziewamy się dalszego zmniejszania tego wskaźnika – mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echo Investment ds. finansowych.

W trzecim kwartale 2021 r. Grupa wypracowała 70 mln zł zysku netto. Było to głównie rezultatem przekazania klientom 757 mieszkań, wzrostu wartości biurowców i mocniejszym wynikom działania centrum handlowego Libero.
Po trzech kwartałach tego roku Grupa Echo-Archicom sprzedała 2 322 mieszkania i znalazła się w pierwszej piątce deweloperów pod względem sprzedaży. Obie firmy rozpoczęły budowę blisko 1,3 tys. mieszkań, a w czwartym kwartale rozpoczną jeszcze blisko 1,4 tys.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Rynek nam sprzyja: podaż nowych mieszkań się zmniejsza, popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, a ceny rosną. Jesteśmy przekonani, że ta sytuacja w nadchodzących kwartałach przełoży się na wzrost skali i opłacalności naszych projektów. Nasz wspólny bank ziemi, zabezpieczony w większości przed pandemią lub w jej trakcie, pozwala nam wybudować 15 tys. mieszkań. To jest wyjątkowo dobra sytuacja na dzisiejszym gorącym rynku gruntów – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Oprócz mieszkań na sprzedaż, Grupa Echo skupia się jednocześnie na rozwijaniu Resi4Rent, spółki oferującej mieszkania na wynajem. Dziś firma ma 8,3 tys. lokali gotowych, w budowie i w przygotowaniu. Już za rok Resi4Rent będzie zarządzało 3,7 tys. gotowych mieszkań, w 2023 r. – 6 tys., by ostatecznie do końca 2024 r. osiągnąć 10 tys. mieszkań.

– Profesjonalny sektor mieszkań na wynajem dopiero zaczął się rozwijać, ale już widać duże zainteresowanie wielu zagranicznych inwestorów. Dowodami na to są transakcje zawarte na tym rynku w ostatnim roku, przy stopach kapitalizacji na podobnym poziomie, co dla innych atrakcyjnych aktywów nieruchomościowych – dodaje Nicklas Lindberg.Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych