Eyal Keltsh, Robyg: Koncentrujemy się na budowaniu całych przestrzeni przyjaznych dla społeczeństwa, a nie tylko samych budynkówHousemarket.pl - 22 kwietnia 2021 11:03


O Strategii Zrównoważonego Rozwoju i co oznacza dla firmy Robyg rozmawiamy z jej wiceprezesem zarządu, Eyalem Keltsh.

Firmy coraz częściej mówią o zrównoważonym rozwoju – czy może Pan wyjaśnić o co chodzi w tym sformułowaniu?

Rzeczywiście termin ten stał się bardzo popularny, bo w dużym uproszczeniu stoją za nim niezbędne dla zachowania równowagi, działania na rzecz ludzi i środowiska. Dziś, kiedy życie nas wszystkich tak bardzo się zmieniło, intuicyjnie zatrzymaliśmy się na chwilę i zaczęliśmy się uważniej przyglądać temu, co jest wokół nas: naszym rodzinom, sąsiadom, domom, otaczającej nas przyrodzie i zwierzętom. Wróciliśmy do poszukiwania wartości, ponownego nadawania znaczenia określonym czynnościom, poszukiwania sensu. Mamy świadomość że to my – ludzie – kształtujemy nasze otoczenie – będąc jego integralną częścią. Podobnie jest z firmami które prowadzą swoją działalność w określonej rzeczywistości, na którą mają ogromny wpływ i która nierzadko ulega zmianie na skutek prowadzonych działań. U podstaw zrównoważonego rozwoju w biznesie leży świadomość naszego wpływu i chęć wzięcia za niego odpowiedzialności. Przedsiębiorstwo, które pragnie wpisać się w tę ideę powinno troszczyć się nie tylko o swój zysk – ale też o otoczenie, społeczności i środowisko. Taką umiejętność zachowania balansu pomiędzy prowadzeniem i rozwijaniem biznesu a dbałością o otoczenie nazywamy zrównoważonym rozwojem.

A co oznacza skrót ESG, który w kontekście zrównoważonego rozwoju pojawia się w misji ROBYG?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ESG to skrót, na który składają się trzy słowa Environmental, Social, and Corporate Governance. Odnoszą się one do środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. W oparciu o te 3 czynniki można dokonać porównania pozafinansowej działalności firm, a nawet całych państw.

To ciekawe – czyli państwa mają swój ranking ?

Zgadza się. Nie tylko w biznesie znajdziemy filozofię zrównoważonego rozwoju. Dla przykładu Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła cele zrównoważonego rozwoju dla państw. Pokazała główne kierunki działań m.in. zero głodu, koniec z ubóstwem, działania w dziedzinie klimatu, wzrost gospodarczy i godna praca. Co roku powstaje raport ilustrujący jak poszczególne kraje radzą sobie z realizacją tych obszarów. Według raportu The Sustainable Development Report 2020 goals and covid-19 wykonanym przez Cambridge University Press Polska znalazła się na 23 miejscu, a badano 166 krajów.

 ROBYG utożsamia się z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Oczywiście. To część naszej misji. W ROBYG prowadzimy mnóstwo działań tego typu. Regularnie wspieramy prospołeczne inicjatywy z różnych obszarów. Angażujemy się w akcje wspierające dbałość o zdrowie , ale także walkę z nowotworami (np. akcja Od mola do mola – Piaskiem w raka czy mecz charytatywny Reprezentacji Artystów Polskich vs. Przyjaciele Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci), systematycznie przekazujemy środki finansowe na rzecz pacjentów hospicjum dziecięcego, wspieramy SOS Wioski Dziecięce i rodziny zastępcze (Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok), pomagamy zwalczać uzależnienia, przekazując środki m.in. na Fundację na Rzecz Zapobiegania Narkomanii MARATON. Cenimy różnorodność i znaczenie ma dla nas przestrzeganie praw człowieka, dlatego przekazaliśmy środki finansowe m.in. na Fundację Centrum Praw Kobiet. Jesteśmy otwarci na oddolne inicjatywy pracownicze jak, chociażby udział w akcji Szlachetna Paczka. Podejmujemy też działania z myślą o otoczeniu i środowisku naturalnym. Taką akcję zainicjowaliśmy i przeprowadziliśmy niedawno w Poznaniu. Mieszkańcy w głosowaniu mogli wskazać zaniedbany teren, który następnie uprzątnął ROBYG. Jeszcze jesienią wysyłaliśmy metrowe jabłonki do przedszkoli, żeby dzieci mogły je same zasadzić. W tej chwili w drodze do maluchów są nasiona kolejnych drzew.. Chcemy, żeby najmłodsi w ciekawy i przyjemny sposób uczyli się pielęgnowania przyrody i troski o wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne.

 Czy zrównoważony rozwój to nie jest tylko trend, który z czasem przeminie?

Jestem przekonany, że nie. Ruchy proekologiczne, ruchy społeczne w zakresie ochrony praw człowieka i zwierząt są coraz bardziej aktywne. Na pewno słyszała Pani o deklaracjach różnych krajów dotyczących zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym po 2030. To jeden z wymiarów polityki zrównoważonego rozwoju. Firmy również włączają się w te inicjatywy, ponieważ pracują w nich ludzie, dla których te wartości są ważne. W ROBYG koncentrujemy się na budowaniu całych przestrzeni przyjaznych dla społeczeństwa, a nie tylko samych budynków. Tworząc osiedla i ich zagospodarowanie dbamy także o otoczenie społeczne i środowisko. Wyrazem takich działań są liczne realizacje i nieodpłatne przekazania projektów infrastruktury publicznej na rzecz dzielnic i miast. W ramach najbliższych planów w Warszawie - we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wilanów - zbudujemy most przez Potok Służewiecki. W Poznaniu zainwestujemy ponad 20 mln zł w rozwój infrastruktury na terenie Ostrowa Tumskiego (m.in. budowę dwóch mostów i kładki pieszo-rowerowej), a w Gdańsku będziemy kontynuować budowę i modernizację dróg, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

 Myśli Pan, że pandemia SARS COVID-19 miała wpływ na wzrost znaczenia ESG w polityce i biznesie w Polsce ?

Jestem tego pewien. Wszyscy solidarnie przyłączaliśmy się do różnych akcji. Chcę jednak podkreślić, iż ROBYG – jak wiele innych firm – zwracał uwagę na kwestie społeczne, ładu korporacyjnego czy ochrony środowiska znacznie wcześniej. Pandemia SARS COVID-19 sprawiła natomiast, że w 2020 skupiliśmy uwagę na ochronie zdrowia. Przykładowo w ROBYG na wsparcie szpitali, zakup sprzętu i inne działania związane z walką z pandemią przeznaczył ponad 250 tys. złotych. Zaangażowaliśmy się też w przeciwdziałanie pośrednim skutkom koronawirusa, wspierając sektory, które mocno ucierpiały jak kultura i sztuka. Wsparliśmy m.in. Teatr Za Jeden Uśmiech, gdańskie festiwale muzyczne – w tym Mozartianę, czy Fundację im. Danuty Szaflarskiej. Uczestniczyliśmy też w dotychczasowych, bardzo istotnych dla nas inicjatywach, takich jak pomoc powstańcom z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawy czy akcja #WielkanocDlaSeniora, w ramach której starsze osoby otrzymywały posiłki.

 Co w takim razie oznacza zrównoważony rozwój dla branży deweloperskiej ?

Wcześniej podałem kilka przykładów działalności naszej firmy. Natomiast dla całej branży oznacza to prowadzenie szeregu działań w sposób zorganizowany, który zaowocować ma lepszymi projektami skoncentrowanymi na życiu i zdrowiu nas samych i przyszłych pokoleń.

Po pierwsze projektujemy bardziej świadomie. Dla przykładu na większości osiedli projektujemy tereny zielone tak, aby ograniczyć oddziaływanie promieniowania słonecznego i nie dopuścić do przegrzania środowiska i tworzenia miejskich wysp ciepła. Wdrażamy też ideę ogrodów deszczowych dla zatrzymywania wody i wspierania naturalnej retencji. Na elewacjach budynków montujemy systemy pochłaniające dwutlenek węgla oparte na roślinach. Stosujemy także tzw. zielone dachy. W samych budynkach natomiast instalujemy panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED, i światłowody. W mieszkaniach staramy się wprowadzić udogodnienia i rozwiązania służące poprawie jakości życia mieszkańców - czyli duże przeszklenia dające więcej światła, ponadstandardową wysokość pomieszczeń, przestronne balkony i pokoje tworzące przestrzeń przyjazną dla rodzinnej integracji oraz zdalnej pracy.

Po drugie budujemy myśląc o otoczeniu. Współpracujemy z lokalnymi firmami i podwykonawcami, wpływając w ten sposób na lokalne rynki pracy. Nawet 90 proc. naszych materiałów pochodzi od polskich producentów. Wybieramy dobre jakościowo materiały i nie biomy się nowości, jeśli przynoszą one korzyści klientom, otoczeniu i firmie. Nieodzownym elementem budowania z myślą o otoczeniu jest budownictwo społeczne jak np. zespół fontann na warszawskim Wilanowie, budowa boiska przy szkole podstawowej na Morenie w Gdańsku, budowa parku z obiektami sportowo-rekreacyjnymi na gdańskim Jasieniu, planowana budowa mostu przez Potok Służewiecki na Wilanowie czy dwóch mostów i kładki pieszo-rowerowej w Poznaniu.

Po trzecie – co jest zgodne z misją ROBYG – tworzymy całe osiedla i środowiska społeczne, a nie tylko budynki. Budujemy strefy rekreacyjne, miejsca do grillowania, place zabaw, siłownie zewnętrzne, strefy fitness z saunami wewnętrznymi, przestrzenie coworkingowe i kids play w budynkach i zewnętrzne place zabaw dla dzieci. Tym samym wpływamy na powstawanie lokalnych społeczności i integrujemy sąsiadów. Troszczymy się też o lepsze, wygodne życie naszych klientów budując w ramach naszych inwestycji żłobki, przedszkola, lokalne sklepy i punkty usługowe oraz gastronomiczne. W wybranych lokalizacjach instalujemy również bezpłatne Wi-Fi w częściach wspólnych osiedli po to, by mieszkańcy mogli wyjść ze swoją codziennością poza mury mieszkania. Znaleźć się bliżej przyrody i terenów zielonych, które dla nich tworzymy.

 Czy Polacy są zainteresowani proekologicznymi rozwiązaniami ?

Kupujący mieszkania analizują dokładnie wszystkie rozwiązania ekologiczne na osiedlach. Robią to z dwóch powodów: jeden to przekonanie, że warto dbać o środowisko, a drugi, nie ukrywam, że w tej chwili przeważający, to możliwość oszczędności przy zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa.

ROBYG już od lat stosuje zaawansowane technologicznie rozwiązania na kilku poziomach. Dzięki nim klienci zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i mogą zaoszczędzić do 30 proc. na rachunkach za media.

Przykładem jest stosowany przez nas w standardzie system Smart House firmy Keemple, który pozwala na sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, multimediami i bezpieczeństwem za pomocą urządzeń mobilnych. Jako pierwsza firma w branży wprowadziliśmy taki system w standardzie, bez żadnych dodatkowych opłat. Klient ma możliwość kontrolowania codziennych kosztów poprzez monitorowanie temperatury i sterowanie oświetleniem swojego mieszkania. Jednocześnie rośnie jego poczucie bezpieczeństwa dzięki możliwości sprawdzenia, czy pod jego nieobecność wszystkie drzwi są zamknięte i alertom w razie pojawienia się wycieku wody.

 Czy polityka zrównoważonego rozwoju w firmie się opłaca? Brzmi kosztownie…

Chcemy dbać o planetę dla naszych dzieci. Chcemy sami żyć zdrowiej. Chcemy być częścią szerszej społeczności, czuć, że przynależymy. Czy to ma swoją cenę? O to właśnie chodzi w zrównoważonej polityce, że zmienia się optyka patrzenia na otaczający świat. A poza tym zrównoważony rozwój w biznesie to nie tylko rozwiązania technologiczne i wspieranie potrzebujących.

To również podejście do pracowników: szkolenia, przeciwdziałanie dyskryminacji – w tym wspieranie kobiet, które w ROBYG stanowią ponad 60 proc. pracowników i zajmują połowę stanowisk kierowniczych -to dbanie o zdrowie dzięki współfinansowaniu prywatnych pakietów medycznym, cotygodniowym testom na obecność wirusa SARS COVID-19 i zastosowaniu w biurach sprzedaży oraz w biurach administracyjnych innowacyjnej technologii dezynfekcji przy pomocy najnowocześniejszych na świecie, wykorzystywanych w szpitalach, urządzeń Aura Air, dostarczanych przez firmę Keemple. Aura Air, korzystając z opatentowanego i zatwierdzonego przez EPA sterylizatora i filtra promieni, a także diod LED UVC neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, a także dezynfekuje pomieszczenia, jednocześnie monitorując jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Przykładów takiej polityki mamy mnóstwo.

Nie starczy nam czasu, żeby o wszystkich opowiedzieć, ale zapraszam na naszą stronę www i profil firmy na FB – tam dzielimy się naszymi inicjatywami i zachęcamy do przyłączenia się.