Imponujący skok Vantage Development

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Vantage Development w pierwszy półroczu 2016 r. wyniosły 36,9 mln zł, co w porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r. (20,5 mln zł) daje wzrost o ponad 80 proc.

Autor: HouseMarket.pl 26 sierpnia 2016 09:54

EBIT urósł z 1 mln zł do poziomu 4,5 mln zł, czyli o prawie 370 proc. rdr. Zysk netto podskoczył do poziomu 2,7 mln zł – w analogicznym okresie roku ubiegłego odnotowano stratę -1,6 mln zł.

– Mamy za sobą dobrą pierwszą połowę roku. Wzrost przychodów to efekt wyższych wpływów, zarówno ze sprzedaży mieszkań, jak i uzyskiwanych z najmu powierzchni w obiektach komercyjnych. Chciałbym przy tym podkreślić, że pierwsze sześć miesięcy 2016 r. zakończyliśmy z rentownością netto na poziomie 7,4 proc., co oznacza zwiększenie zysku netto o 4,3 mln zł rdr. Jest to konsekwencją wyższej marży ze sprzedaży oraz dodatniego wyniku przeszacowania wartości nieruchomości – mówi członek zarządu Vantage Development, Dariusz Pawlukowicz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzrost przychodów ze sprzedaży lokali

Wzrost przychodów ze sprzedaży lokali w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. to prawie 15,3 mln zł (+115,2 proc. rdr), natomiast z tytułu najmu powierzchni komercyjnych 1,2 mln zł (+20,5 proc. rdr). Zanotowano przy tym wolniejszy przyrost kosztów własnych sprzedaży lokali (+49,5 proc. rdr) oraz spadek kosztów ogólnego zarządu – o 26,2 proc. rdr.

– Mamy potencjał, by utrzymać pozytywny trend w kolejnych latach i kontynuować dynamiczny rozwój. Na rynku wrocławskim naszą ofertę poszerzymy o działki przy ulicy Grabiszyńskiej oraz Małopanewskiej. Coraz większy nacisk kładziemy też na ekspansję geograficzną, czego najlepszym dowodem są zakupy gruntów w Warszawie przy Al. Stanów Zjednoczonych oraz na dolnym Mokotowie. Dywersyfikujemy też ciągle nasz portfel nieruchomości, które nie wpisują się w naszą strategię rozwoju. Chcemy efektywniej wykorzystywać zamrożony kapitał, stąd decyzja o sprzedaży za 10,8 mln zł działki pod zabudowę komercyjną przy ulicy Fabrycznej we Wrocławiu. Pozyskane środki przeznaczymy na częściowe sfinansowanie nowych gruntów pod kolejne inwestycje przede wszystkim w Warszawie – mówi Dariusz Pawlukowicz.

 Siedem projektów deweloperskich

W pierwszym półroczu 2016 roku grupa Vantage Development prowadziła siedem projektów deweloperskich – sześć budowanych we Wrocławiu, jeden – w Warszawie. Na koniec okresu w ofercie było 444 lokali (376 na koniec 2015 r.). W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. grupa sprzedała 430 lokali (+29 proc. rdr), a przekazała 120. W drugiej części 2016 roku planuje przekazać blisko 400 lokali i wprowadzić do oferty kolejnych 430.

– Zgodnie z naszą strategią zakładamy przekazania na przestrzeni całego roku, by zapewnić najwyższą jakość obsługi klienta przy zachowaniu tych samych zasobów kadrowych. Mimo to, w drugiej połowie roku przekazań tradycyjnie będzie więcej, co z pewnością przełoży się na końcowy wynik – podkreśla członek zarządu Vantage Development.

Na koniec pierwszego półrocza 2016 roku firma miała w portfelu ok. 20950 mkw. wynajętej powierzchni biurowej i handlowej (6,5 tys. mkw. do wynajęcia). Wielkość powierzchni wynajętej spadła ze względu na sprzedaż obiektu Galaktyka. Średni poziom wynajęcia kształtuje się na poziomie powyżej 75 proc. Oferta zwiększy się o ponad 10 tys. mkw. w trzecim kwartale 2016 roku po oddaniu do eksploatacji etapów A i D w budynku Promenady Zita.

– Jesteśmy jednym z wrocławskich liderów wśród deweloperów i w najbliższych latach zamierzamy tę pozycję utrzymać. Jeśli chodzi o Warszawę, to wierzę, że w ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie osiągnąć podobny poziom sprzedaży lokali co we Wrocławiu – zapowiada Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych