Inpro w 2021 roku umacnia pozycję

Inpro podsumował wyniki finansowe za 2021 rok. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 321,4 mln zł, a zysk netto był na poziomie 46,9 mln zł.

Autor: housemarket.pl 29 kwietnia 2022 11:48

  • Od stycznia do grudnia 2021 r. grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów jednorodzinnych netto, czyli o 15 proc. więcej w ujęciu r./r. oraz przekazała nabywcom 720 lokali.
  • Na bazie posiadanego banku gruntów grupa może w tym roku wprowadzić do oferty ponad 1300 mieszkań.
  • Pozytywny wpływ na obroty grupy miała także zwiększona produkcja prefabrykatów dzięki wzrostowi popytu zagranicznego.

W minionym roku grupa Inpro wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 321,4 mln zł, co stanowi 16 proc. spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Rentowność netto wyniosła blisko 15 proc., w odniesieniu do 18 proc. rok wcześniej. Zysk netto za 2021 rok zmalał w ujęciu r./r. o 31proc. do poziomu 46,9 mln zł.

Wyniki finansowe grupy za 2021 r. są niższe od wyników roku ubiegłego m.in. z uwagi na liczbę i na rodzaj kończonych w roku obrotowym przedsięwzięć (mniej wydanych lokali, mniej korzystna lokalizacja inwestycji, wzrost kosztów materiałów i robocizny) oraz z uwagi na przesunięcie terminu oddania do użytkowania osiedla Azymut w Gdyni z roku 2019 na rok 2020.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spadkowi przychodów z działalności deweloperskiej towarzyszył wzrost przychodów z działalności hotelowej na skutek zniesienia obostrzeń covidowych. Pozytywny wpływ na obroty grupy miała także zwiększona produkcja prefabrykatów dzięki wzrostowi popytu zagranicznego.

- Osiągnięte przez naszą Grupę Kapitałową wyniki finansowe w 2021 roku są odzwierciedleniem sytuacji na całym rynku deweloperskim. Nie udało nam się co prawda uzyskać tak wysokich przychodów jak w 2020 r., ale dzięki wytężonej pracy i zdobytemu doświadczeniu, umocniliśmy swoją pozycję. Segment deweloperski Grupy zanotował oczekiwany poziom sprzedaży mieszkań i poziom liczby wydanych klientom lokali. Na szczęście popyt na usługi hotelowe w okresie letnim był znaczny i sytuacja finansowa tej branży uległa poprawie - podkreślił Krzysztof Maraszek, prezes zarządu Inpro.

W 2021 roku grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów netto (w rozumieniu zawartych umów przedwstępnych sprzedaży netto). Jest to wynik wyższy o 15 proc. od wyników 2020 roku, kiedy podpisanych zostało 635 umów netto. Grupa zakończyła prace przy 7 przedsięwzięciach deweloperskich obejmujących łącznie 694 wybudowanych lokali. Klientom przekazano 720 lokali, czyli o 17 proc. mniej niż w 2020 roku. Na koniec 2021 roku Inpro oraz Domesta realizowały 13 inwestycji, obejmujących łącznie około 1.400 lokali.

CZYTAJ TEŻ: INPRO Z NOWYM PROJEKTEM W GDAŃSKU

W ubiegłym roku Inpro oraz Domesta wprowadziły do sprzedaży łącznie 745 lokali w Gdańsku i w okolicach w następujących projektach: Optima etap V i VI, Brawo 2, Ostoja etap II, Koncept etap I, RYTM, budynki nr 1, 2, 3 na osiedlu Leszczynowy Park oraz budynek na osiedlu NaSwoim. Z myślą o kolejnych przedsięwzięciach rozbudowany został bank ziemi obu spółek, który powiększył się w 2021 roku o 86 tys. mkw. gruntów, umożliwiający realizację ponad 1.500 mieszkań.

- Analizując bieżącą sytuację wiemy, że rok 2022 będzie pełen wyzwań. Rośnie inflacja oraz stopy procentowe, rosną koszty realizacji inwestycji deweloperskich, dodatkowo sytuacja w Ukrainie przekłada się bezpośrednio na polską i europejską gospodarkę. Spowolnienie sprzedaży na rynku mieszkaniowym ma już miejsce, pytanie, jak długo potrwa? Trudno w tej chwili przewidzieć długofalowe skutki wojny.  Posiadamy przez nas bank gruntów pozwala nam na wprowadzenie do sprzedaży w 2022 roku ponad 1300 nowych mieszkań. Jednak nasze działania w tym kierunku będą na pewno uwzględniały maksymalną elastyczność i odpowiedzialność - dodał Krzysztof Maraszek.

Grupa Inpro w 2022 r. planuje wprowadzić do oferty 1375 nowych mieszkań i domów, pod warunkiem, że nie nasili się negatywny wpływ pandemii oraz wojny na Ukrainie na możliwość prowadzenia działalności przez spółki w grupie, który ograniczy popyt ze strony klientów.

Oferta Inpro zostanie poszerzona o następujące przedsięwzięcia: Osiedle Koncept etap II w Gdańsku (176 lokali), Apartamenty w Mikołajkach (105 lokali), Osiedle Prolog etap I w Olsztynie (70 lokali) oraz etap II (124 lokali), Osiedle Forma etap I w Elblągu (68 lokali), Osiedle Optima etap VII (138 lokali), Osiedle City Park II w Gdańsku (208 lokali), Osiedle Rumia Centralna etap I (96 lokali).

Natomiast Domesta planuje wprowadzić do oferty: Osiedle Urzeka w Gdańsku budynki nr 1 i 2 (110 lokali) oraz nr 3 (40 lokali), Osiedle Kampinoska w Gdańsku budynki 1, 2, 3 (48 lokali) oraz 4, 5, 6, 7 (40 lokali), Osiedle Starogardzka w Gdańsku budynki nr 3 i 4 (124 lokali) oraz Osiedle Leszczynowy Park w Gdańsku budynek nr 4 (28 lokali). Tempo realizacji planowanych inwestycji uzależnione będzie od sytuacji gospodarczej kraju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych