Inpro walczy o rynek

Inpro, jeden z czołowych trójmiejskich deweloperów notowanych na GPW w Warszawie, w pierwszym półroczu 2016 roku miał 80,8 mln przychodów. Tym samym utrzymał podobny poziom jak w tym samym okresie 2015 r.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2016 15:17

W I półroczu 2016 r. zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 20,4 mln zł, a wynik netto 6,6 mln zł wobec 7,8 mln zł rok wcześniej. W I półroczu br. grupa Inpro przekazała łącznie 182 lokale mieszkalne i było to o 8 proc. mniej niż w I półroczu 2015 r., kiedy to grupa wydała 197 mieszkań. Poziom wydań był tylko nieznacznie niższy niż w roku ubiegłym, mimo tego, że w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. Inpro nie oddało do użytkowania żadnego budynku. Z kolei PB Domesta zakończyła prace przy budynku nr 16 i 17 na Osiedlu Leszczynowym (łącznie 54 mieszkania).

– W drugim półroczu 2016 roku planujemy kontynuować strategię koncentracji naszej działalności na rynku trójmiejskim w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie oraz dalej rozwijać ofertę w segmencie popularnym. Poszukujemy gruntów pod nowe projekty deweloperskie, które charakteryzują się atrakcyjną lokalizacją oraz ceną gruntu umożliwiającą zachowanie satysfakcjonującej marży. Jednocześnie rozważamy rozpoczęcie drugiego etapu prac w hotelu Dom Zdrojowy w Jastarni polegających na rozbudowie o dużą salę konferencyjno-bankietową na 200 osób) oraz zwiększenie zaangażowania w realizację projektów komercyjnych – mówi Piotr Stefaniak, prezes zarządu Inpro.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grupa Inpro w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. podpisała 201 umów netto w porównaniu do 237 umów z tego samego okresu roku poprzedniego, odnotowując tym samym spadek o 15 proc. Spadek poziomu przedsprzedaży (szczególnie w II kwartale) wiązał się z przedłużającymi się procedurami bankowymi związanymi z otwarciem rachunku powierniczego dla I etapu inwestycji Optima z segmentu mieszkań popularnych. Przy dużym popycie na lokale z tego segmentu na koniec czerwca br. w ofercie Inpro pozostało tylko 9 mieszkań. Umowa rachunku powierniczego dla nowej inwestycji została podpisana 18 lipca br., w związku z czym w następnych miesiącach spodziewany jest wzrost liczby podpisanych umów przedwstępnych sprzedaży.

Przeważająca część obrotów spółek Inpro i Domesty przypadać będzie na drugą połowę roku 2016. Przy założeniu braku opóźnień w procedurach administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zrealizowane zostaną następujące projekty: Osiedle Leszczynowe (budynek nr 18 i 19), osiedle Chmielna Park (budynek C), osiedle Kwartał Uniwersytecki, domy jednorodzinne na osiedlu Wróbla Staw (etap D) oraz na osiedlu Golf Park.

W I półroczu br. Inpro wprowadziło do oferty 151 mieszkań z I etapu Harmonii Oliwskiej oraz 6 domów na osiedlu Golf Park, w lipcu rozpoczęło sprzedaż pierwszych 100 mieszkań na osiedlu Optima w ramach I etapu inwestycji. PB Domesta rozpoczęła sprzedaż lokali z budynku nr 19 oraz 20 na osiedlu Leszczynowym (łącznie 59 lokali). Do końca roku grupa planuje jeszcze uruchomić sprzedaż w następujących lokalizacjach: osiedle Azymut w Gdyni (200 lokali), Osiedle Leszczynowe budynek nr 21 (28 lokali), osiedle przy ul. Niepołomickiej w Gdańsku budynek nr 1 (47 lokali), osiedle Leszczynowy Staw w Gdańsku budynek nr 1 (31 lokali).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych