Inpro zwiększa przychód o 15 procent

Inpro podsumowała wyniki finansowe za I kwartał 2022 roku. W tym okresie uzyskała skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na poziomie 58,1 mln zł oraz wypracowała 8,5 mln zł zysku netto.

Autor: housemarket.pl 27 maja 2022 17:07

  • W I kwartale 2022 roku grupa Inpro zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 58,1 mln zł, czyli o 15 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
  • Inpro w I kwartale 2022 roku utrzymała rentowność netto na poziomie 15 procent.
  • W całym 2022 roku planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie 932 gotowych lokali oraz wprowadzić do sprzedaży łącznie 1375 mieszkań.

W I kwartale 2022 roku grupa Inpro uzyskała pozwolenie na użytkowanie 3 budynków (osiedle Traffic budynek D oraz osiedle Havlove budynek 2 i 7), wybudowanych przez spółkę zależną Domesta. Reszta wydań dotyczyła lokali w inwestycjach zakończonych w latach poprzednich.

Grupa w pierwszych trzech miesiącach br. wypracowała 8,5 mln zł zysku netto (wzrost o 9 proc. r./r.). Rentowność sprzedaży wyniosła 37 proc., a rentowność netto 15 proc. i były to wartości analogiczne do uzyskanych w tym samym okresie poprzedniego roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W I kwartale br. grupa przekazała łącznie 98 lokali (w tym wydała 38 lokali) i było to o 2 proc. mniej niż w I kwartale 2021 roku, kiedy to grupa wydała 100 mieszkań. Przychód wygenerowany przez ten segment grupy był jednak o 11 proc. wyższy niż w ubiegłym roku ze względu na wyższe ceny sprzedaży mieszkań. Wzrosła także znacząco (o 74 proc.) przychodowość segmentu produkcji prefabrykatów.

W I kwartale 2022 roku Inpro sprzedała łącznie 81 lokali (w rozumieniu umów przedwstępnych netto), to jest o 63 proc. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku.

- Obie nasze spółki deweloperskie zanotowały w I kwartale br. zmniejszony popyt na mieszkania. Był to efekt wydarzeń w Ukrainie i wzrostu stóp procentowych. Na szczęście kwiecień przyniósł już zwiększony popyt i pewną stabilizację sprzedaży. Bardzo nas cieszy znaczący wzrost przychodów segmentu produkcji prefabrykatów, który wyniósł aż 74 proc. w porównaniu do analogicznego kwartału w roku ubiegłym (co wynika ze zwiększonego eksportu) - powiedział Krzysztof Maraszek, prezes zarządu Inpro.

Zdecydowana większość obrotów spółek Inpro i Domesta przypadać będzie na drugą połowę 2022 roku. Przy założeniu braku opóźnień w procedurach administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie, do końca 2022 r. planowane jest jeszcze zakończenie 8 inwestycji obejmujących łącznie 932 lokale.

W całym 2022 roku Inpro zamierza uruchomić łącznie 11 inwestycji, co oznaczałoby wprowadzenie do oferty 1.375 nowych mieszkań i domów. Nastąpi to pod warunkiem, że nie nasili się negatywny wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej na możliwość prowadzenia działalności przez spółki w grupie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych