J.W.Construction ze spadkiem sprzedaży o 70 proc. w 2020 roku. Winny brak nowych projektów

Grupa J.W. Construction w 2020 roku osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie 182,2 mln zł. To oznacza spadek o 70 proc. w porównaniu do roku 2019. Grupa wypracowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 31,9 mln zł (spadek o 78 proc.) i zanotowała stratę na poziomie 12,1 mln zł, wobec 63,4 mln zł zysku netto w roku ubiegłym.

Autor: Housemarket.pl 01 kwietnia 2021 09:24

Na wykazany spadek przychodów i wynik 2020 roku największy wpływ miał cykl realizacji projektów budowlanych.

Grupa przekazała w ubiegłym roku jedynie 191 lokali, i tylko te przekazane znalazły odzwierciedlenie w wyniku finansowym. Dla porównania, w 2019 roku, przekazano 1485 lokali. Należy podkreślić, że liczba przekazań wynika z rozłożenia dat zakończania inwestycji, które nie układają się równomiernie na przestrzeni kolejnych lat. Co istotne, na 31 grudnia 2020 roku, Grupa realizowała projekty deweloperskie na łączną liczbę około 2100 lokali, a dodatkowo posiadała niecałe 500 lokali z zakończonymi pracami. Ponieważ lokale te nie zostały jeszcze przekazane do użytkowania, nie miały przełożenia na wynik końcowy 2020 roku. Lokale te zastaną rozpoznane w wynikach przyszłych okresów - komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, członek Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding S.A.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, pomimo wykazania straty za rok ubiegły spółka posiada bardzo dobrą płynność finansową, czego ilustracją może być dokonanie przedterminowego wykupu obligacji w marcu 2021 roku za kwotę 42,75 mln zł.

W trakcie przygotowania jest kolejnych 18 inwestycji, na łącznie ponad 5233 lokale, o powierzchni prawie 360 tys. m kw. (w tym powierzchnia magazynowa i komercyjna niespełna 121 tys. m kw.). Planowane inwestycje zlokalizowane są głównie w Warszawie i okolicach (1618 lokali o powierzchni użytkowej ponad 168 tys. m kw., w tym prawie 100 tys. m kw. powierzchni magazynowo-komercyjnej) oraz w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Chorzowie (3615 lokali o powierzchni prawie 192 tys. m kw.).

Spółka zarządza sześcioma wybudowanymi przez siebie hotelami i aparthotelem, w których jest 1060 pokoi i apartamentów (2404 miejsc noclegowych) i 3060 miejsc konferencyjnych. Zlokalizowane w tych obiektach restauracje dysponują prawie 1650 miejscami dla konsumentów.

- Nie bez znaczenia dla osiągniętego przez Grupę wyniku był fakt, że w ubiegłym roku działalność hotelarska była znacząco ograniczona. Hotele były zamknięte przez kilka miesięcy w roku, a gdy mogły funkcjonować działały w warunkach nakładanych reżimów sanitarnych. Należy jednak podkreślić, że w okresach, kiedy hotele były otwarte, zanotowały bardzo dobre obłożenie, a w szczególności obiekt Czarny Potok w Krynicy. Jest to dobry prognostyk na przyszłość wskazujący, że możliwe jest szybkie odbudowanie rynku turystycznego i osiąganych z tej działalności zysków - mówi Małgorzata Szwarc-Sroka.

Jak podkreśla, w 2020 roku spółka funkcjonowała w otoczeniu rynkowym ukształtowanym przez pandemię COVID-19, ale spółka, jako duży podmiot, nie dostała żadnego istotnego rządowego wsparcia.

- Pomimo utrzymujących się od dłuższego czasu niskich stóp procentowych, które sprzyjały zakupom nieruchomości jako alternatywnej formy inwestycji, panująca na rynku niepewność spowodowała zwiększenie wymagań banków i utrudnienia w uzyskiwaniu przez klientów kredytów hipotecznych. Zwiększyła się również niechęć banków do finansowania nowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Wzrosło ryzyko ograniczenia popytu inwestycyjnego i wstrzymania popytu spekulacyjnego. Obraz uzupełnia wydłużenie procesu pozyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych dla obecnych i planowanych projektów - uzupełnia Małgorzata Szwarc-Sroka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych