Jarosław Szanajca: napływ ludności, będzie silnym wsparciem popytu na mieszkania

I kwartał 2022 roku był szczególnym okresem w branży mieszkaniowej. Inwazja Rosji na Ukrainę dokonana 24 lutego 2022 roku sprawiła, że wszyscy na chwilę wstrzymaliśmy oddech, a nasze myśli i wysiłki koncentrowały się wokół pomocy ludziom, którzy zmuszeni byli uciekać przed wojną. - W tym czasie wiele osób odroczyło ważne decyzje, co przełożyło się także na spadek zainteresowania kupnem mieszkania. Początkowy szok jednak szybko minął i już od połowy marca nastąpiło odbicie popytu na mieszkania - powiedział Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Autor: housemarket.pl 06 kwietnia 2022 08:49

  • W I kwartale 2022 roku Dom Development sprzedała 758 lokali netto, w tym: 385 lokali w Warszawie, 236 w Trójmieście, 84 we Wrocławiu oraz 53 w Krakowie.
  • W I kwartale 2022 roku Dom Development przekazał 1 094 mieszkania. 

Od początku wojny, w niespełna miesiąc do Polski przybyły ponad dwa miliony osób. Większość z nich osiedliła się w największych miastach - liczba mieszkańców Krakowa czy Warszawy wzrosła nawet o 20 proc.

- Duża fala migracji spowodowała skokowy wzrost popytu na mieszkania – w pierwszej kolejności widoczny na rynku najmu oraz w czynszach, powoli przekładając się także na rynek wtórny. W dłuższej perspektywie, napływ tak dużej grupy ludności, będzie silnym wsparciem popytu na mieszkania także na rynku pierwotnym, szczególnie w dużych miastach, w których Grupa Dom Development ma ugruntowaną pozycję - powiedział Jarosław Szanajca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodaje że, wzrost popytu wewnętrznego, związany z napływem uchodźców, przerwanie łańcuchów dostaw za naszą wschodnią granicą oraz osłabienie kursu złotego, nasiliły oczekiwania inflacyjne.

CZYTAJ TEŻ: DOM DEVELOPMENT - POWIĘKSZYLIŚMY BANK ZIEMI 

- Mimo serii podwyżek stóp procentowych, realne oprocentowanie lokat bankowych wciąż jest głęboko ujemne, skłaniając do dalszego inwestowania oszczędności w nieruchomości. Udział transakcji gotówkowych w sprzedaży Grupy Dom Development wzrósł w I kwartale 2022 roku do poziomu 58 proc. - najwyższego, odkąd monitorujemy ten wskaźnik - mówi Jarosław Szanajca.

Jak wyjaśnia, na wzrost udziału transakcji gotówkowych miał wpływ przede wszystkim spadek zdolności kredytowej nabywców w związku ze wzrostem stóp procentowych. Niestety, w efekcie zaostrzenia przez KNF kryteriów obliczania zdolności kredytowej od 1 kwietnia 2022 roku, należy spodziewać się dalszego ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych.

- Zmiana ta będzie szczególnie dotkliwa dla klientów i deweloperów z tzw. segmentu popularnego. Grupa Dom Development realizuje jednak przede wszystkim inwestycje o podwyższonym standardzie, w których nabywcy dysponują zazwyczaj wyższym udziałem środków własnych oraz są mniej wrażliwi na wzrost kosztów kredytu - powiedział Jarosław Szanajca.

Zjawiska inflacyjne dotknęły także branżę budowlaną, w której nastąpił skokowy wzrost cen materiałów budowlanych, a także ograniczenie ich dostępności.

- Dzięki własnym generalnym wykonawcom, efektowi skali oraz długofalowym relacjom z dostawcami i podwykonawcami, Grupa Dom Development efektywnie ogranicza skalę wzrostu kosztów budowy i zachowuje satysfakcjonującą rentowność oraz terminowość realizowanych inwestycji. Deweloperzy mierzą się obecnie z licznymi wyzwaniami, zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. Grupa Dom Development znajduje się w komfortowej pozycji – dzięki obecności na najbardziej atrakcyjnych rynkach, silnemu bilansowi, bardzo wysokiej płynności i atrakcyjnemu bankowi ziemi, jesteśmy spokojni o nasze wyniki zarówno w kolejnych miesiącach tego roku, jak i w dłuższym okresie - podsumowuje Jarosław Szanajca.

W I kwartale 2022 roku Dom Development sprzedała 758 lokali netto, w tym: 385 lokali w Warszawie, 236 w Trójmieście, 84 we Wrocławiu oraz 53 w Krakowie. Największą sprzedaż grupa odnotowała w projektach: Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (142 lokale), Bokserska 71 (61) i Apartamenty Ludwiki (60) w Warszawie oraz Osiedle Perspektywa (93) w Trójmieście. Dane dla rynku krakowskiego uwzględniają marcowe wyniki spółek z Grupy BUMA, które Dom Development nabyła w dniu 28 lutego 2022 roku.

W I kwartale 2022 roku grupa przekazała 1 094 lokale, w tym 829 lokali w Warszawie, 179 w Trójmieście, 85 w Krakowie oraz 1 lokal we Wrocławiu.

Na wynik finansowy za I kwartał 2022 r. wpływają głównie przekazania w projektach: Żoliborz Artystyczny (436 lokali), Osiedle Głębocka (145), Stacja Grochów (114) oraz Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (113) w Warszawie, a także Zielony Południk (86 lokali) w Trójmieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych