Konstantyn Fedyna: inwestorzy nie odwrócą uwagi od mikroapartamentówhousemarket.pl - 29 grudnia 2020 09:26


Przewidujemy, że w roku 2021 sytuacja na rynku lokali inwestycyjnych będzie stabilna. Inwestorzy wciąż będą poszukiwać mikroapartamentów, zachęceni przede wszystkim rentownością tej formy inwestowania. W bieżącym roku zauważyliśmy większą liczbę klientów indywidualnych niż pakietowych - powiedział Konstantyn Fedyna, ekspert inwestycyjny z grupy BY MADE.

To był rok pełen wyzwań, głownie z uwagi na okresowo zamknięte biura sprzedaży. Epidemia zmieniła sposób działania deweloperów, czy miała także konsekwencje jeśli chodzi o sprzedaż?

Poziom sprzedaży utrzymał się na zadowalającym poziomie, ponieważ cały proces może przebiegać na odległość, z wyjątkiem wizyty u notariusza. Na obecną chwilę w budynku Legnicka 60C mamy sprzedanych już prawie 40 proc. lokali. To dobry wynik na tym etapie budowy. Pamiętajmy, że skutki pandemii nie są tak duże na rynku nieruchomości jak w innych sektorach gospodarki. Tym niemniej pandemia spowodowała pewne zmiany, zwłaszcza w preferencjach klientów, którzy zgłaszają potrzebę posiadania większego metrażu w danym typie mieszkań, a także w danym typie lokali inwestycyjnych. Obecnie nasi klienci pytają najczęściej o najmniejsze lokale dwupokojowe z oddzielną sypialnią – o wielkości 24 mkw. W budynku Legnicka 60C zostały już ostatnie takie mikroapartamenty dwupokojowe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W segmencie mikroapartamentów również można było zauważyć zmiany w porównaniu do roku 2019?

Ostatecznie ceny utrzymały się na tym samym poziomie, a wahania sprzedaży wystąpiły wyłącznie ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia. Po wybuchu epidemii inwestorzy wstrzymywali decyzje nie tylko na rynku nieruchomości. Jednak po pierwszych trzech miesiącach sytuacja zaczęła się powoli stabilizować. Główną zmianą jest większa liczba klientów indywidualnych niż pakietowych, którzy nabywają po jednym, dwa mikroapartamenty.

Czy inwestorzy zaakceptowali nowe okoliczności i mimo utrzymującej się niepewności wciąż wybierają lokale jako formę zainwestowania oszczędności?

Na ich wybory duży wpływ ma spadek stóp procentowych i wartości pieniądza, a także zerowe odsetki od lokat bankowych. Ponadto rynek nieruchomości jest zdecydowanie bardziej stabilny, czego nie można powiedzieć o innych rynkach np. produktów bankowych, papierów wartościowych czy rynku surowców, które dodatkowo są bardziej wymagające pod względem czasu potrzebnego na analizy oraz śledzenie trendów. To dlatego Polacy coraz chętniej inwestują w alternatywne produkty takie jak mikroapartamenty, które traktują je jako bezpieczną i rentowną lokatę kapitału oraz są świadomi dużej szansy na wzrost ich wartości w czasie.

Czy w roku 2020 udało się spełnić wszystkie zamierzenia?

Tak. Budowa Legnickiej 60C we Wrocławiu przebiega zgodnie z planem i jest już na etapie stanu surowego otwartego. Sukcesem jest także sprzedaż na blisko poziomie 40 proc.

To budynek z wielofunkcyjnymi mikroapartamentami inwestycyjnymi, które wykończymy pod klucz w wysokim standardzie i wyposażymy kompletnie, strefą do pracy zdalnej, lokalem gastronomicznym ze śniadaniami oraz tarasem widokowym na dachu i miejscami parkingowymi przed obiektem. Tę inwestycję planujemy zakończyć w czwartym kwartale 2021 roku.

Czego możemy się spodziewać w kolejnym? Czy rok 2021 może przynieść korzyści, czy wręcz przeciwnie prognozy kształtują się mało obiecująco?

Przewidujemy, że w roku 2021 sytuacja na rynku lokali inwestycyjnych będzie stabilna. Inwestorzy wciąż będą poszukiwać mikroapartamentów, zachęceni przede wszystkim rentownością tej formy inwestowania oscylującą w granicach 7 proc. netto rocznie - to stały zysk w przypadku podpisania umowy z operatorem. Zakładamy, że trend wzrostu popularności mikroapartamentów utrzyma się długo. Stały, stabilny zysk i wzrost wartości w czasie będą skłaniały do zakupów także w kolejnych latach. Produkty takie jak mikroaparamenty są przyszłościowe. To idealne miejsce do pracy w centrum miasta, wygodne mieszkanie dla młodej osoby lub pokój w budynku o standardzie hotelowym, zlokalizowanym blisko centrów biznesowych i najważniejszych punktów w mieście. Na podstawie analiz i naszych planów, które uwzględniają premierę nowego budynku z lokalami inwestycyjnymi, można przypuszczać, że w 2021 roku i kolejnych latach ten segment rynku nieruchomości będzie rozwijał się tak samo prężnie jak w ostatnich latach.

Jakie są Państwa plany na przyszły rok? Czego możemy się spodziewać?

Aktualnie skupiamy się na budowie Legnickiej 60C. Szukamy również nowych gruntów pod nowe inwestycje.