Lokum Developer odnotował spadki

Po pierwszych dwóch kwartałach br. Grupa Lokum Deweloper wypracowała przychód w wysokości 56,5 mln zł, co stanowi spadek o 64 proc. w stosunku do uzyskanego rok wcześniej wyniku, wynoszącego 158,7 mln zł.

Autor: housemarket.pl 08 września 2022 08:28

  • Grupa Lokum Deweloper w pierwszym półroczu 2022 r. osiągnęła 56,5 mln zł przychodu i 17,7 mln zł zysku brutto ze sprzedaży.
  • Strata netto wyniosła 14,8 mln zł.
  • Od początku roku w wyniku rozpoznanych zostało 91 mieszkań.

Wygenerowany przez Grupę zysk brutto na sprzedaży to 17,7 mln zł, a EBIT - 6,9 mln zł. Lokum Deweloper utrzymał wysoką marżę brutto, która w raportowanym okresie była na poziomie 31,3 proc. (o 6 p.p. mniej niż rok wcześniej). Po pierwszym półroczu 2022 r. odnotowano stratę netto w wysokości 14,8 mln zł. Wynik finansowy Lokum Deweloper pochodzi z 91 mieszkań. W pierwszym półroczu grupa zawarła 177 umów deweloperskich i przedwstępnych (-53 proc. r/r), dodatkowo na koniec czerwca miała podpisane 73 umowy rezerwacyjne (+11proc. r/r). 

- Wynik I półrocza jest pochodną niewielkiej liczby wydanych w tym czasie mieszkań, co wiąże się z harmonogramem realizacji inwestycji. Zakończenie trzech dużych projektów mieszkaniowych zaplanowaliśmy na drugą połowę tego roku. Już w III kwartale rozpoczniemy przekazywanie mieszkań z wrocławskiej inwestycji Lokum Porto, a następnie w IV kwartale nasi klienci otrzymają klucze do lokali z inwestycji Lokum Verde we Wrocławiu, a także kolejnego etapu osiedla Lokum Vista w Krakowie. Znaczna część mieszkań z tych inwestycji została zakontraktowana i zostanie ujęta w wyniku całego 2022 roku. Nie sposób także nie zwrócić uwagi na fakt, że wynik jest mocno obciążony przez radykalny wzrost kosztów finansowych względem zeszłego roku, będący następstwem podwyżek stóp procentowych przez RPP. Z taką sytuacją niestety borykać się będziemy także w kolejnych kwartałach - mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od stycznia do czerwca 2022 r. Lokum Deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 470 lokali w ramach nowych etapów inwestycji Lokum Vista i Lokum Salsa w Krakowie oraz Lokum Porto i Lokum Verde we Wrocławiu. Z końcem drugiego kwartału Grupa miała w ofercie 724 mieszkania, z czego niecałe 15 proc. stanowiły lokale gotowe do odbioru. W tym okresie deweloper prowadził budowy obejmujące 1655 lokali.

- Sytuacja w pierwszym półroczu była trudna dla całego rynku nieruchomości. Wysokie stopy procentowe oraz przede wszystkim zaostrzenie kryteriów oceny zdolności kredytowej mocno ograniczyły klientom dostęp do kredytów hipotecznych, które są głównym źródłem finansowania nieruchomości. Osoby poszukujące lokum zostały w znacznej mierze pozbawione możliwości nabycia mieszkania. Zmniejszony popyt powoduje, że większość deweloperów, w tym także nasza spółka, wstrzymała uruchamianie nowych inwestycji. Hamująca produkcja w  sektorze mieszkaniowym będzie z kolei miała negatywny wpływ na rynek pracy i całą gospodarkę w kolejnych kwartałach. Gdy nie będzie nowych mieszkań w budowie, to zarówno producenci materiałów budowlanych, jak i wyposażenia mieszkań, AGD - zasadniczo duża część gospodarki mocno to odczuje. Taka sytuacja zapewne będzie skutkować zwolnieniami pracowników także poza branżą deweloperską.  Jednocześnie potrzeby mieszkaniowe w Polsce są bardzo duże. Już teraz widzimy, że rynek najmu nie jest w stanie na nie odpowiedzieć. Przy obecnej luce mieszkaniowej, powiększonej jeszcze falą uchodźców z objętej wojną Ukrainy, potrzebne są w Polsce rozwiązania, które odbudują siłę nabywczą konsumentów i umożliwią start nowych budów - mówi prezes Kuźniar.

W czerwcu na wniosek Zarządu Lokum Deweloper podjęto decyzję o przeznaczeniu części zysku z 2021 na wypłatę dywidendy. Na każdą akcję Spółki przypadać będzie kwota 1,65 zł. Łącznie na wypłatę dywidendy Lokum Deweloper przeznaczy 29,7 mln zł.

Na rynku giełdowym w obrocie są cztery serie obligacji Grupy Lokum Deweloper o łącznej wartości nominalnej 250 mln zł, w tym 100 mln z terminem wykupu w przyszłym roku.

W 2022 r. Grupa zakontraktowała grunty we Wrocławiu oraz nabyła działkę w pobliskiej Sobótce, powiększając bank ziemi o 36 ha. Łączny zasób gruntów, jakim dysponuje Lokum Deweloper wynosi niemal 85 ha, a jego potencjał inwestycyjny szacowany jest na blisko 16 tys. lokali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych