Lokum Deweloper odracza realizację kolejnych projektów

W pierwszym kwartale br. grupa Lokum Deweloper wypracowała 39,7 mln zł przychodu wobec 13,0 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. - Zdecydowaliśmy się odroczyć uruchamianie kolejnych inwestycji, aby wdrożyć je do oferty i produkcji, gdy sytuacja finansowa potencjalnych klientów na tyle się poprawi, aby mogli zaakceptować wyższe względem obecnych - powiedział Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Autor: housemarket.pl 11 maja 2022 11:15

  • W pierwszym kwartale 2022 roku grupa Lokum Deweloper wypracowała 39,7 mln zł przychodów i 13,6 mln zł zysku brutto ze sprzedaży.
  • Strata netto wyniosła 6,4 mln zł.
  • W wyniku rozpoznano 63 lokale.
  • Rentowność ROE grupy osiągnęła poziom 14,5 proc., zaś ROA – 6,8 proc. Po pierwszych trzech miesiącach 2022 r. odnotowano stratę netto w wysokości 6,4 mln zł.
  • W tym czasie umowami deweloperskimi i przedwstępnym objęto 73 mieszkania.
  • Na koniec marca grupa miała także zawartych 51 umów rezerwacyjnych.

- Wynik I kwartału br. pochodzi głównie z powstającej w podwrocławskiej Sobótce inwestycji Lokum Monte, a w zasadzie z pierwszej części osiedla, której budowę zakończyliśmy pod koniec ubiegłego roku, oraz z naszej krakowskiej inwestycji Lokum Salsa, w której przekazywanie mieszkań rozpoczęliśmy w ostatnim kwartale 2021 r. - mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Dodaje, że w tym roku deweloper planuje zakończyć realizację pierwszych etapów osiedli Lokum Porto i Lokum Verde we Wrocławiu, wspomnianą inwestycję Lokum Monte, a w Krakowie kolejne etapy inwestycji Lokum Salsa i Lokum Vista.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: LOKUM DEVELOPER PODWAJA ZYSKI

- Zgodnie z harmonogramem realizacji większość przekazań mieszkań zaplanowanych jest na koniec III i IV kwartał br. – dodaje prezes Kuźniar.

Lokum Deweloper w I kwartale 2022 r. rozpoczął budowę etapu IIIb osiedla Lokum Vista w Krakowie. Do sprzedaży trafiło 131 mieszkań z tego projektu. Tym samym na koniec marca w ofercie znajdowało się 509 mieszkań (wobec 959 w analogicznym okresie poprzedniego roku), a w budowie były 1683 lokale (wobec 1579 lokali w I kw. 2021 r.). Już w kwietniu deweloper uzupełnił ofertę o 266 mieszkań z kolejnych etapów osiedli Lokum Porto we Wrocławiu i Lokum Salsa w Krakowie.

- Wciąż mamy do czynienia z dynamicznie rosnącymi kosztami produkcji, co powoduje konieczność podnoszenia cen mieszkań, pomimo malejącej zdolności kredytowej klientów. Ogranicza to grono osób mogących pozwolić sobie na zakup mieszkania. Rozumiejąc te okoliczności zdecydowaliśmy się odroczyć uruchamianie kolejnych inwestycji, aby wdrożyć je do oferty i produkcji, gdy sytuacja finansowa potencjalnych klientów na tyle się poprawi, aby mogli zaakceptować wyższe względem obecnych, ale zarazem konieczne z punktu widzenia kosztów i racjonalnej marży, ceny mieszkań. Naturalnie będzie to wpływało na ilość oferowanych i sprzedawanych mieszkań w tym roku – mówi prezes Kuźniar.

W tym roku grupa Lokum Deweloper zakontraktowała nieruchomość we Wrocławiu przy al. Kanonierskiej o pow. 34,9 ha za kwotę 45 mln zł netto oraz nabyła działkę w podwrocławskiej Sobótce o pow. 1,1 ha za kwotę 1,2 mln zł netto. Łączny bank ziemi Grupy wynosi ponad 80 ha, a jego potencjał inwestycyjny szacowany jest na ponad 15 tys. lokali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych