Lokum Deweloper: odraczamy nowe projekty, możliwe że przekierujemy je na najem

Lokum Deweloper, oferujący mieszkania we Wrocławiu i Krakowie, w pierwszym kwartale 2022 roku zawarł 73 umowy deweloperskie i przedwstępne, odnotowując spadek o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Deweloper odracza start dwóch nowych inwestycji we Wrocławiu i Krakowie na ok. 700 mieszkań. Rozważa uruchomienie tych projektów na potrzeby rynku najmu.

Autor: housemarket.pl 05 kwietnia 2022 14:05

  • Na początku I kwartału 2022 grupa posiadała w sprzedaży 443 mieszkania względem 949 na początku I kwartału zeszłego roku (-53 proc. r/r).
  • Od początku stycznia do końca marca br. Lokum Deweloper przekazał klientom 63 lokale (+215 proc. r/r).
  • Na koniec marca grupa prowadziła budowy obejmujące 1683 lokale.

W I kwartale 2022 roku umowami deweloperskimi i przedwstępnymi zostały objęte 73 lokale, z czego 42 we Wrocławiu oraz 31 w Krakowie. Na koniec marca podpisanych było 51 umów rezerwacyjnych (-66 proc. r/r) oczekujących na przekształcenie w umowy deweloperskie lub przedwstępne, z czego 34 dotyczyły mieszkań z inwestycji wrocławskich a 17 - krakowskich.

Wynik finansowy grupy zostanie rozpoznany z 63 lokali przekazanych klientom. Potencjał rozpoznań na 2022 rok na koniec I kwartału został zrealizowany w 53 proc. - na co składa się 679 lokali, które zostały przekazane klientom lub są objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: ŚWIETNY 2021 DLA LOKUM DEWELOPER

- W I kwartale tego roku mieliśmy do czynienia z dużą niepewnością klientów, spowodowaną wprowadzeniem Polskiego Ładu, obecną sytuacją geopolityczną, podwyżkami stóp procentowych oraz rosnącymi kosztami życia. Jednocześnie nasza oferta była o połowę mniejsza niż rok temu, gdyż nie włączyliśmy do niej dużej części realizowanych inwestycji. Nie dziwi więc obniżenie wolumenu sprzedaży. Cały czas dynamicznie rosną koszty materiałów, wykonawstwa, gruntów, a ostatnio także koszty kredytowania inwestycji, co wymusza wzrost cen mieszkań. To też skłania nas do wprowadzania ich do oferty przy większym zaawansowaniu budowy, gdy adekwatnie do znanych już kosztów możemy określić właściwą cenę sprzedaży zapewniającą zachowanie rentowności prowadzonej działalności. Mamy świadomość, że obecna sytuacja finansowa większości potencjalnych klientów jest dużo gorsza niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Niezależnie od potrzeby posiadania mieszkania brakuje im środków czy zdolności kredytowej do sfinansowania zakupu. Dlatego start dwóch nowych inwestycji we Wrocławiu i Krakowie dla ok. 700 mieszkań zdecydowaliśmy się odroczyć. Rozważamy obecnie uruchomienie tych projektów na potrzeby rynku najmu. Przewidujemy, że wiele osób, które dziś nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania zdecyduje się na najem, a już teraz rynek najmu z powodu napływu uchodźców rozgrzany jest do czerwoności. Naturalnie, dynamicznie rosnące stawki najmu przełożą się na jeszcze większe zainteresowanie zakupami inwestycyjnymi mieszkań przez inwestorów indywidualnych oraz dobre warunki dla rozwoju raczkującego u nas instytucjonalnego sektora PRS - mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Dodaje, że Lokum Developer uwagę koncentrować będzie na przygotowaniu wielu nowych inwestycji i wprowadzaniu ich do realizacji w miarę poprawy sytuacji finansowej klientów indywidualnych, jak też popytu ze strony inwestorów rynku najmu.

- Ogromny deficyt mieszkań w dużych miastach, takich jak Wrocław i Kraków, zwiększony znacznie falą uchodźców, którzy w dużym procencie zostaną u nas na stałe, stanowi silny fundament do trwałego popytu na mieszkania i systematycznego wzrostu ich cen na przestrzeni najbliższych lat. Widzimy, że kwestia zaspokojenia tych znaczących potrzeb mieszkaniowych staje się dziś także priorytetem dla samorządów, przez co procesy planistyczne oraz wydawanie pozwoleń na budowę mają szanse ulec przyspieszeniu - dodaje prezes Kuźniar.

Pod koniec lutego br. Lokum Deweloper poszerzył ofertę o 131 lokali, wprowadzając do sprzedaży etap IIIb popularnej inwestycji Lokum Vista, powstającej przy ul. W. Sławka na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Z końcem I kwartału 2022 roku Grupa miała w ofercie we Wrocławiu i w Krakowie 509 lokali. 22 proc. oferty stanowiły mieszkania zrealizowane i gotowe do przekazania nabywcom, 55 proc. to mieszkania z terminem realizacji w 2022 roku, natomiast 23 proc. to lokale, których budowa zakończy się po 2022 roku. Na koniec marca grupa prowadziła budowy obejmujące 1683 lokale.  

 

Lokum Deweloper dysponuje bogatym bankiem ziemi o powierzchni blisko 100 ha
i  potencjale inwestycyjnym ponad 15 tys. lokali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych