Małgorzata Mellem, Budlex: 2020 rok potwierdził siłę rynku mieszkaniowego

Małgorzata Mellem, wiceprezes zarządu Budlex, o sprzedaży w 2020 roku, końcu pandemii i planach inwestycyjnych w bieżącym roku.

Autor: Housemarket.pl 07 czerwca 2021 23:34

Jak oceniają Państwo rok 2020, który bez wątpienia był wymagający. Epidemia zmieniła sposób działania deweloperów, czy miała także konsekwencje jeśli chodzi o sprzedaż? Ile mieszkań sprzedali Państwo w ubiegłym roku?

Rok 2020 pomimo wielu zawirować spowodowanych wirusem zaliczamy do udanych. Koniunktura momentami nam nie sprzyjała i ogólnie zaobserwowaliśmy duże wahania nastrojów konsumenckich. Odreagowanie przyszło pod koniec roku, a teraz widzimy powracający optymizm. Obniżenie stóp procentowych przez RPP wpłynęło bezpośrednio na obniżenie kosztów kredytu, a tym samym comiesięcznej raty. Przełożyło się to wzrost zainteresowania Klientów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Epidemia istotnie zmieniła sposób naszego działania, do tej pory proces kupowania mieszkania, oglądania go, mechanizm zawierania umowy opierały się na osobistym kontakcie. I dobrze bo dla wielu to często najważniejsza inwestycja w życiu. Z powodów bezpieczeństwa obopólnego wprowadziliśmy szereg procedur umożliwiających przeprowadzenie zakupu i sfinalizowanie go bez konieczności wizyty w biurze sprzedaży. Zdalne prezentacje nieruchomości, zdalne zabezpieczone podpisanie umowy to tylko niektóre rozwiązania jakie wdrożyliśmy. Jesteśmy zadowoleni z wyrozumiałości i pozytywnego nastawienia naszych Klientów do tych zmian.

 Czy w roku 2020 udało się spełnić wszystkie zamierzenia?

Tak, wszystkie zaplanowane inwestycje ruszyły, a inne, które wystartowały przed pandemią prze-biegają bez zakłóceń. Wieloletnia współpraca z zaufanymi kontrahentami przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i stabilność biznesu. W najtrudniejszych momentach roku, załogi na placach budów pracowały w zredukowanych zespołach, możliwie najczęściej na otwartych przestrzeniach, były izolowane, a na samych budowach panowały ostre restrykcje. Powyższe procedury pozwoliły na utrzymanie ciągłości prac na wielu inwestycjach.

 Jakie inwestycje zrealizowali Państwo w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku oddaliśmy Klientom do użytku dwie inwestycje. W Olsztynie ukończyliśmy pierwszy etap osiedla Libero na 100 mieszkań, niebawem oddajemy kolejne 100 i zaczynamy budować bliźniaczy etap III.

W Toruniu oddaliśmy pod koniec roku pierwsze mieszkania na Osiedlu Naturia. Kolejne etapy w są realizacji i będą oddawane wg. harmonogramu. Warszawa to trzecia lokalizacja, która jest gotowa - Przy Morskim Oku to luksusowe apartamenty położone w sercu miasta.

Czego możemy się spodziewać w 2021 roku. Czy rok 2021 przyniesie korzyści, czy wręcz przeciwnie?

Zeszłoroczne dość szczególne, a na pewno bezprecedensowe okoliczności, nie załamały popytu na mieszkania z rynku pierwotnego. Jest to najlepsze potwierdzenie jego siły. Pierwszy kwartał każe patrzeć z optymizmem na rok 2021. Produkty bankowe okazują się być nieatrakcyjne z punkt stopy zwrotu, dlatego wielu klientów przenosi aktywa i inwestuje je w nieruchomości.

Zaobserwowaliśmy znaczne ożywienie na rynku mieszkaniowym, zapewne wynika to z uwolnienia kredytów hipotecznych przez instytucje finansowe, ich dostępność w ostatnim czasie była mocno ograniczona, teraz sytuacja wróciła do stanu z przed pandemii.

Budlex działa stabilnie, systematycznie i planowo. Przyglądamy się rozwojowi sytuacji, analizujemy ją. Nasz optymizm pozwala przypuszczać, że pandemia za sprawą skutecznych szczepionek powoli będzie znikała z horyzontu.

Jakie są Państwa plany na przyszły 2021 rok? Czego możemy się spodziewać?

Nie zwalniamy tempa, w tym roku chcemy rozpocząć cztery nowe inwestycje. Ponadto zgodnie ze strategią będziemy powiększali nasz bank ziemi. W tym roku chcemy sfinalizować zakup kilku nowych atrakcyjnych działek pod budownictwo mieszkaniowe

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych