Marvipol wynagrodzi akcjonariuszy

Akcjonariusze dewelopersko-motoryzacyjnej grupy zdecydowali o przeznaczeniu 34,1 mln zł na wypłatę dywidendy.

Autor: HouseMarket.pl 03 lipca 2017 09:52

To blisko 50 proc. ubiegłorocznego skonsolidowanego zysku grupy oraz 80 proc. znormalizowanego zysku wypracowanego przez segment motoryzacyjny. Główny akcjonariusz spółki, Książek Holding, podobnie jak w minionym roku zdecydował się zostawić podjęcie decyzji w sprawie podziału zysku akcjonariuszom mniejszościowym Marvipol.

Decyzją akcjonariuszy dywidenda zostanie wypłacona w dwóch równych częściach. Pierwsza połowa - 0,41 zł na akcję, trafi do akcjonariuszy 19 lipca br., druga zostanie wypłacona 15 listopada br. Dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 11 lipca 2017 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z polityką dywidendową Grupy Marvipol, zarząd giełdowej spółki pierwotnie rekomendował przeznaczenie na wypłatę dywidendy 17 mln zł, stanowiących 40 proc. znormalizowanego (oczyszczonego z transakcji wewnątrzgrupowych) zysku wypracowanego przez segment motoryzacyjny Grupy. Równocześnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Nationale Nederlanden OFE, które złożyło wniosek o wypłatę dywidendy w kwocie dwukrotnie wyższej niż rekomendowana, zarząd podjął działania mające na celu zmiany formalnych ograniczeń dla wypłaty dywidendy, umożliwiając znaczące podwyższenie kwoty dywidendy. Ostatecznie, wobec wyrażenia m.in. przez obligatariuszy Marvipol zgody na wypłatę wyższej dywidendy, zarząd Marvipol zarekomendował wypłatę akcjonariuszom 34,1 mln zł.

– Kondycja finansowa grupy, w tym jej segmentu motoryzacyjnego, którego zyski, zgodnie z polityką dywidendową są bazą dla dywidendy, pozwala nam na regularne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Polityka dywidendowa zakłada, że corocznie zwiększać będziemy część zysku segmentu motoryzacyjnego, która trafi w ręce akcjonariuszy. W 2017 r. wypłata ta miała wynieść 40 proc., wobec 25 proc. wypłaconych w 2016 r. i 50 proc. planowanych do wypłaty w 2018 r. Wypłata dywidendy za 2016 r. w wyższej niż rekomendowana wysokości nie wpłynie na plany rozwoju grupy. Mając na uwadze mocne fundamenty finansowe i komfortową pozycję gotówkową oraz chcąc dalej wzmacniać pozytywne relacje z pozostałymi współwłaścicielami grupy Marvipol, zdecydowałem się nie wziąć udziału w głosowaniu nad wypłatą dywidendy, pozostawiając podjęcie decyzji w tej sprawie akcjonariuszom mniejszościowym, w tym inicjatora podwyższenia kwoty dywidendy – komentuje Mariusz Książek, prezes Marvipol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych