Marvipol z nową polityką dywidendową

Zarząd Marvipolu przyjął politykę dywidendową na lata 2016-2020 r. Zgodnie z jej założeniami segment motoryzacyjny ma regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami, a deweloperski – przeznaczyć zyski wypracowane w 2016 i 2017 r. na inwestycje.

Autor: HouseMarket.pl 22 listopada 2016 10:22

- Strategicznym celem Marvipolu jest skuteczne pomnażanie kapitału powierzonego nam przez akcjonariuszy, pozwalające na osiąganie przez nich satysfakcjonujących zwrotów na tym kapitale. Mając na uwadze dynamiczny wzrost segmentu motoryzacyjnego, jego bardzo dobrą kondycję i standing finansowy, pozwalające na finansowanie jego dalszego wzrostu przy aktywniejszym niż dotychczas wykorzystaniu finansowania zewnętrznego uznaliśmy, że segment ten może nie tylko regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami, ale i przeznaczać na ten cel coraz większą część wypracowanego zysku – informuje Mariusz Książek, prezes Marvipolu.

W 2016 r. ZWZ Marvipol zdecydowało po raz pierwszy w historii, o wypłacie dywidendy stanowiącej równowartość 25 proc. skonsolidowanego zysku segmentu motoryzacyjnego. - Chcemy, by w 2017 r. wysokość dywidendy wyniosła 40 proc. skonsolidowanego zysku segmentu motoryzacyjnego za 2016 r. W kolejnych latach udział ten ma rosnąć, aż do 80 proc. dla zysku za 2020 r. – dodaje Mariusz Książek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mariusz Książek, będący równocześnie głównym akcjonariuszem Marvipolu, podkreśla, że decyzję o wypłacie dywidendy pozostawi do podjęcia pozostałym akcjonariuszom. Książek Holding, kontrolujący 66 proc. głosów na ZWZ Marvipol., zgodnie z zapowiedzią prezesa Marvipol, wstrzyma się od udziału w głosowaniu nad uchwałą ws. podziału zysku za 2016 r.

Zarząd Marvipol ocenia, że prowadzony od 2014 r. proces podziału Marvipolu zakończy się w połowie 2017 r. W ramach podziału segment deweloperski zostanie wydzielony do spółki Marvipol Development w zamian za akcje dla akcjonariuszy Marvipol. Segment motoryzacyjny pozostanie w Marvipolu, a sama spółka zmieni firmę na British Automotive Holding.

Przyjęta polityka dywidendowa Marvipolu stanowić będzie również wytyczną dla rekomendacji zarządu Marvipol Development ws. podziału zysku tej spółki. Zgodnie z jej założeniami całość zysku segmentu, wypracowanego w latach 2016 i 2017 r., ma zostać przeznaczona na inwestycje w części mieszkaniowej oraz logistyczno-magazynowej. Równocześnie po zamknięciu 2018 r. ma zostać dokonany gruntowny przegląd polityki dywidendowej segmentu, otwierający dyskusję o ewentualnej wypłacie dywidendy z zysku za ten rok.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych