Marvipol z zyskiem niemal podwojonym

Przychody dewelopersko-motoryzacyjnej grupy wzrosły w pierwszej połowie 2016 r. o 18 proc., do 362,6 mln zł. Zysk netto zwiększył się o 91 proc., do 19,4 mln zł. O skokowej poprawie wyników grupy przesądził segment motoryzacyjny, bijący w 2016 r. rekordy sprzedaży.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2016 12:19

– Mamy za sobą intensywne, pod względem ilości wykonanej pracy i w znakomitej większości udane, biorąc pod uwagę efekty naszych wysiłków, półrocze. Szczególnych powodów do satysfakcji dostarczył nam w tym okresie segment motoryzacyjny, który po bardzo udanych latach 2014 i 2015 dziś rośnie jeszcze dynamiczniej niż dotychczas. Intensywnie pracujemy również na tym, by biznes mieszkaniowy, osiągający dziś przyzwoite wyniki operacyjne i finansowe, wrócił na ścieżkę dynamicznego wzrostu, na miarę naszych ambicji i oczekiwań. Trudno będzie już w tym roku nadrobić zaległości sprzedażowe wynikające z opóźnionych decyzji administracyjnych w naszych dwóch nowych projektach, ale liczymy, że solidna zaliczka, wypracowana w minionej połowie roku, będzie wstępem do satysfakcjonujących całorocznych wyników – ocenia Mariusz Książek, prezes zarządu Marvipolu.

Segment motoryzacyjny w pierwszym półroczu 2016 r. odpowiadał za ponad 80 proc. skonsolidowanych przychodów grupy. Przychody ze sprzedaży samochodów, części zamiennych i usług serwisowych przekroczyły w tym okresie 294 mln zł, o 31 proc. więcej niż rok wcześniej, a wynik segmentu (zysk operacyjny bez zysków z inwestycji) wyniósł 24,1 mln zł (wzrost o 22 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W pierwszej połowie br. grupa zanotowała 53 proc. wzrost, do 1003 sztuk, wolumenu sprzedaży samochodów Jaguar i Land Rover (sprzedaż British Automotive Polska, generalnego importera) do własnej i zewnętrznej sieci dilerskiej. Wolumen sprzedaży samochodów do użytkowników końcowych przez dilerów wchodzących w skład grupy Marvipol wzrósł w pierwszej połowie 2016 r. o 46 proc., do 397 sztuk.

– Na dynamiczny wzrost sprzedaży wolumenowej złożyły się rosnące zainteresowanie klasycznymi modelami Jaguar Land Rover ze strony klientów jak również bardzo dobre przyjęcie przez odbiorców modeli wprowadzonych do sprzedaży w 2015 r. – Jaguar XE, Land Rover Discovery Sport i w 2016 r. – Jaguar F-Pace. Zeszłoroczni i tegoroczni debiutanci w I połowie 2016 r. odpowiadali za 25 proc. wolumenu sprzedaży British Automotive Polska do dilerów Jaguar Land Rover – informuje Arkadiusz Miętkiewicz, dyrektor zarządzający segmentu motoryzacyjnego.

Segment deweloperski Marvipolu

Segment deweloperski odnotował w pierwszym półroczu 2016 r. 70,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, wobec 80,36 mln zł w analogicznym okresie 2015 r. Wynik segmentu za analizowane okresy wyniósł 1,5 mln zł, wobec 1,31 mln zł straty w I połowie 2015 r. W pierwszej połowie br. segment deweloperski zawarł 291 opłaconych umów sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych netto (po uwzględnieniu rezygnacji), o 13,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.

Powierzchnia zakontraktowanych do sprzedaży lokali wyniosła 17,06 tys. m2. Dwie nowe, atrakcyjne lokalizacje na Żeraniu i Bemowie, z uzyskanymi w sierpniu pozwoleniami na budowę oraz rozpoczęcie 3 etapu flagowej inwestycji Marvipolu – CPU, powinny stać się przyczynkiem do istotnego wzrostu sprzedaży w kolejnych miesiącach.

Pozytywny wpływ na wypracowane w analizowanym okresie wyniki miały zyski współkontrolowanej przez Marvipol i Panattoni Europe spółki Industrial Center 37, powołanej dla zrealizowania projektów magazynowo-logistycznych, tworzących kompleks Panattoni Park Warsaw. Kompleks został ukończony w drugim kwartale br., a już na początku trzeciego kwartału zawarty został list intencyjny z inwestorem zainteresowanym jego kupnem. – Podjęliśmy strategiczną decyzję o oparciu segmentu deweloperskiego Grupy o dwa filary – biznes mieszkaniowy i logistyczno-magazynowy. Kontynuując udaną współpracę z Panattoni zamierzamy jeszcze w tym roku rozpocząć kolejne projekty magazynowo-logistyczne na działce zlokalizowanej w Grodzisku Mazowieckim – informuje Mariusz Książek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych