Michał Melaniuk, Cordia: nasze plany są ambitne, ale jak najbardziej realne

Chociaż centrala i większość uwagi grupy pozostaje skupiona na Węgrzech, Polska jest coraz ważniejszym rynkiem dla Cordii i chcemy tu systematycznie umacniać swoją pozycję. Zakładamy, że jeszcze w tym roku niemal połowa sprzedaży Cordia zostanie realizowana właśnie na rynku polskim - powiedział Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord.

Autor: housemarket.pl 18 października 2021 08:03

Jak oceniają Państwo pierwszą połowę 2021 roku? Ile mieszkań trafiło do ofert grupy?

Pierwszą połowę 2021 roku oceniamy bardzo pozytywnie. Udało nam się zrealizować kolejne założenia ze strategii, która zakłada ekspansję do nowych miast i mocny rozwój w Polsce - kluczowym rynku dla naszej grupy.

W sumie od początku roku w kraju ruszyły aż cztery budowy Cordii, w tym dwie w Trójmieście, gdzie zadebiutowaliśmy w lutym tego roku z pierwszym etapem gdańskiego osiedla Villa Jaśkowa Dolina. W maju do przedsprzedaży trafił II etap tego osiedla, a także kolejny, premierowy projekt Cordii, Leśna Sonata w Sopocie. W Krakowie na początku roku rozpoczęliśmy budowę osiedla Jerozolimska na terenie Podgórza oraz wprowadziliśmy do oferty 99 mieszkań w ramach projektu Safrano. Kontynuowaliśmy także ofertę Polnordu – w ramach projektu Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli, nad którym pracujemy wspólnie z firmą Waryński.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto dodać, że plany grupy zakładają, aby wkrótce to w Polsce sprzedawać prawie połowę mieszkań realizowanych przez Cordię.

Właśnie z tego względu postanowiliśmy też wzmocnić się na polskim rynku kapitałowym i pod koniec lipca świętowaliśmy debiut obligacji Cordii na Catalyst. Pozyskane z emisji środki przeznaczymy na zwiększanie skali działalności. Chcemy nawiązać współpracę jeszcze z wieloma inwestorami na polskim rynku i docelowo to właśnie z niego finansować działalność nad Wisłą.

Centrala i większość uwagi grupy pozostaje skupiona na Węgrzech, Polska jest jednak coraz ważniejszym rynkiem dla Cordii, która systematycznie umacnia tu swoją pozycję. Ile mieszkań wprowadzą Państwo jeszcze w tym roku?

Zakładamy, że jeszcze w tym roku niemal połowa sprzedaży grupy Cordia zostanie realizowana właśnie na rynku polskim. Nasze plany są ambitne, ale jak najbardziej realne - to sprzedaż 750-1000 mieszkań rocznie, a także ekspansja do kolejnych polskich miast. W najbliższych miesiącach będzie mieć miejsce premiera długo wyczekiwanego projektu rewitalizacji terenu dawnych zakładów odzieżowych Modena, którego efektem będzie wieloetapowe osiedle na poznańskich Jeżycach. W pierwszym etapie zakładamy realizację 263 mieszkań i 9 lokali usługowych. Na początku przyszłego roku planujemy również kolejną premierę w Warszawie.

Czy planują Państwo zakup kolejnych gruntów? Które lokalizacje są dla Cordia kluczowe?

Mamy do dyspozycji sporo gruntów. Poza aktualną ofertą, w przygotowaniu na lata 2021-2027 Cordia ma projekty w Trójmieście (726 lokali), Warszawie (ponad 3 tys. lokali), Poznaniu (673 lokali) i Krakowie (282 lokale).

Oczywiście, cały czas poszukujemy nowych terenów - zarówno w miastach, w których już jesteśmy aktywni, jak i tych, do których dopiero chcemy wejść, np. we Wrocławiu. Stawiamy na działki, które dają możliwość realizacji inwestycji powyżej 5 tys. PUM, pozwalają na odpowiednią aranżację zieleni i są dobrze skomunikowane.

Które z inwestycji poczynionych w 2021 roku są kluczowe dla dalszego rozwoju firmy?

Cały czas szukamy nowych możliwości inwestowania i podejmujemy decyzje o kolejnych akwizycjach - ostatnio m.in. w Krakowie. Jednak kluczowe dla rozwoju firmy w ostatnich miesiącach działalności było zdecydowanie przejęcie brakujących papierów Polnordu. To właśnie w 2021 r. z większościowego akcjonariusza spółki staliśmy się, jako Cordia International, jej wyłącznym właścicielem. Innym ważnym wydarzeniem 2021 r. było wprowadzenie obligacji korporacyjnych Cordii na rynek Catalyst. Jeszcze w czerwcu Cordia pozostawała nieznaną marką na rynkach finansowych, dziś jest już inaczej. Jestem przekonany, że zarówno dalsza integracja z Polnordem, jak i rosnąca aktywność Cordii na rynku kapitałowym wpłynie jeszcze na przyspieszenie rozwoju firmy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych