
Chociaż centrala i większość uwagi grupy pozostaje skupiona na Węgrzech, Polska jest coraz ważniejszym rynkiem dla Cordii i chcemy tu systematycznie umacniać swoją pozycję. Zakładamy, że jeszcze w tym roku niemal połowa sprzedaży Cordia zostanie realizowana właśnie na rynku polskim - powiedział Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord.
Pierwszą połowę 2021 roku oceniamy bardzo pozytywnie. Udało nam się zrealizować kolejne założenia ze strategii, która zakłada ekspansję do nowych miast i mocny rozwój w Polsce - kluczowym rynku dla naszej grupy.
W sumie od początku roku w kraju ruszyły aż cztery budowy Cordii, w tym dwie w Trójmieście, gdzie zadebiutowaliśmy w lutym tego roku z pierwszym etapem gdańskiego osiedla Villa Jaśkowa Dolina. W maju do przedsprzedaży trafił II etap tego osiedla, a także kolejny, premierowy projekt Cordii, Leśna Sonata w Sopocie. W Krakowie na początku roku rozpoczęliśmy budowę osiedla Jerozolimska na terenie Podgórza oraz wprowadziliśmy do oferty 99 mieszkań w ramach projektu Safrano. Kontynuowaliśmy także ofertę Polnordu – w ramach projektu Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli, nad którym pracujemy wspólnie z firmą Waryński.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Właśnie z tego względu postanowiliśmy też wzmocnić się na polskim rynku kapitałowym i pod koniec lipca świętowaliśmy debiut obligacji Cordii na Catalyst. Pozyskane z emisji środki przeznaczymy na zwiększanie skali działalności. Chcemy nawiązać współpracę jeszcze z wieloma inwestorami na polskim rynku i docelowo to właśnie z niego finansować działalność nad Wisłą.
Zakładamy, że jeszcze w tym roku niemal połowa sprzedaży grupy Cordia zostanie realizowana właśnie na rynku polskim. Nasze plany są ambitne, ale jak najbardziej realne - to sprzedaż 750-1000 mieszkań rocznie, a także ekspansja do kolejnych polskich miast. W najbliższych miesiącach będzie mieć miejsce premiera długo wyczekiwanego projektu rewitalizacji terenu dawnych zakładów odzieżowych Modena, którego efektem będzie wieloetapowe osiedle na poznańskich Jeżycach. W pierwszym etapie zakładamy realizację 263 mieszkań i 9 lokali usługowych. Na początku przyszłego roku planujemy również kolejną premierę w Warszawie.
Mamy do dyspozycji sporo gruntów. Poza aktualną ofertą, w przygotowaniu na lata 2021-2027 Cordia ma projekty w Trójmieście (726 lokali), Warszawie (ponad 3 tys. lokali), Poznaniu (673 lokali) i Krakowie (282 lokale).
Oczywiście, cały czas poszukujemy nowych terenów - zarówno w miastach, w których już jesteśmy aktywni, jak i tych, do których dopiero chcemy wejść, np. we Wrocławiu. Stawiamy na działki, które dają możliwość realizacji inwestycji powyżej 5 tys. PUM, pozwalają na odpowiednią aranżację zieleni i są dobrze skomunikowane.
Cały czas szukamy nowych możliwości inwestowania i podejmujemy decyzje o kolejnych akwizycjach - ostatnio m.in. w Krakowie. Jednak kluczowe dla rozwoju firmy w ostatnich miesiącach działalności było zdecydowanie przejęcie brakujących papierów Polnordu. To właśnie w 2021 r. z większościowego akcjonariusza spółki staliśmy się, jako Cordia International, jej wyłącznym właścicielem. Innym ważnym wydarzeniem 2021 r. było wprowadzenie obligacji korporacyjnych Cordii na rynek Catalyst. Jeszcze w czerwcu Cordia pozostawała nieznaną marką na rynkach finansowych, dziś jest już inaczej. Jestem przekonany, że zarówno dalsza integracja z Polnordem, jak i rosnąca aktywność Cordii na rynku kapitałowym wpłynie jeszcze na przyspieszenie rozwoju firmy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.