Murapol restrukturyzuje zadłużenie

Murapol zrestrukturyzował dotychczasowe zadłużenie i pozyskał na korzystnych warunkach nowy kredyt od mBanku i Banku Pekao SA w wysokości 350 mln zł. Jeden z największych polskich deweloperów mieszkaniowych konsekwentnie realizuje plan racjonalizacji struktury finansowania wspierający zrównoważony rozwój ogólnopolskiej działalności dewelopera.

Autor: Housemarket.pl 31 maja 2021 09:33

Grupa kapitałowa Murapol zyskała partnerstwo dwóch silnych instytucji bankowych - mBanku i Banku Pekao SA, w formie refinansowania konsorcjalnego w łącznej kwocie 350 mln zł. Wcześniej Grupa Murapol korzystała z wielu produktów dłużnych, takich jak kredyty bankowe w bankach komercyjnych i spółdzielczych, obligacji korporacyjnych oraz detalicznych, pożyczek od udziałowców lub linii faktoringowych.

- Konsekwentnie realizujemy strategię wzmacniania Grupy pod względem organizacyjnym, operacyjnym oraz poprawy parametrów finansowych, w tym efektywności zarządzania długiem i zabezpieczeniami. Dążymy do wyrównania kluczowych aspektów finansowania działalności do notowanych na giełdzie deweloperów. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim dotychczasowym finansującym Murapol za wieloletnią wzorową współpracę oraz zaufanie do naszej spółki – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zakończony z sukcesem projekt refinansowania pozwala uporządkować strukturę długu i poprawić współpracę z kredytodawcami poprzez skupienie całego długu Grupy w jednym konsorcjum bankowym. W efekcie spodziewana optymalizacja wykorzystania środków przez Grupę, otwiera dalsze perspektywy na dodatkowe finansowanie ambitnych planów GK Murapol.

- Obecna struktura finansowania jest bardzo korzystna z punktu widzenia elastyczności wykorzystania i inwestowania naszych zasobów. Cieszę się, że udało nam się pozyskać mocnych partnerów finansowych, to dodatkowy atut GK Murapol w umacnianiu pozycji wiodącej firmy deweloperskiej o ogólnopolskim zasięgu - mówi Przemysław Kromer, CFO i członek zarządu GK Murapol.

Skumulowanie całości finansowania u dwóch konsorcjantów, będących wiodącymi na polskim rynku instytucjami bankowymi powoduje nie tylko zdecydowane uproszczenie form zadłużenia, ale skutkuje także możliwością przeprowadzenia przez spółki z Grupy Murapol procesu przedterminowego wykupu wszystkich wyemitowanych w przeszłości obligacji korporacyjnych. Czynności te są zgodne z długoterminową strategią GK Murapol oraz oczekiwaniami nowych akcjonariuszy, którymi od 13 lutego 2020 r. jest spółka joint venture AEREF V PL INVESTMENT S.A R.L., utworzona przez fundusz zarządzany przez Real Estate Group Ares Management Corporation (NYSE: ARES) oraz Griffin Real Estate.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych