Opóźnienia z wprowadzaniem nowych projektów odpowiedzialne za złe wyniki Lokum Deweloper

W 2020 roku Grupa Lokum Deweloper wypracowała 191 mln zł przychodu wobec 286 mln zł rok wcześniej, odnotowując tym samym spadek o 33,2 proc. r/r. Zysk netto wyniósł 20 mln zł w porównaniu do 62 mln zł rok wcześniej (-67,3 proc r/r). Wynik finansowy pochodzi z mniejszej liczby przekazanych lokali w 2020 r., która jest konsekwencją problemów Grupy z uzupełnianiem oferty w latach ubiegłych.

Autor: Housemarket.pl 12 marca 2021 19:51

Znaczące opóźnienia w otrzymywaniu decyzji administracyjnych doprowadziły do przesunięcia startu nowych inwestycji i wprowadzenia ich do sprzedaży. Wydłużający się proces uruchamiania inwestycji powoduje także wzrost kosztów prowadzenia projektów. W całym 2020 roku Grupa przekazała klientom 391 lokali wobec 733 w roku poprzednim.

Średnia marża brutto ze sprzedaży lokali w 2020 roku osiągnęła poziom 28,3 proc. Rentowność zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego w raportowanym okresie wyniosła 9 proc., rentowność EBITDA – 19,8 proc., ROE – 5,4 proc., a ROA – 2,7 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Wynik finansowy 2020 roku jest odzwierciedleniem problemów z uzupełnianiem oferty, z jakimi mierzyliśmy się od końca 2018 roku. Przedłużające się procedury administracyjne doprowadziły do istotnego uszczuplenia oferty, a co za tym idzie – spadku sprzedaży – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper. – Pomimo pandemii w 2020 roku uzupełniliśmy naszą ofertę o dwie nowe inwestycje i w drugiej połowie roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży. Pod względem wielkości sprzedaży powoli wracamy do skali, do jakiej wcześniej przyzwyczailiśmy rynek. Obserwujemy silny popyt, w planach mamy uruchomienie kolejnych projektów. Dobra kondycja rynku pozwala nam mieć nadzieję na realizację przyjętego na ten rok celu sprzedaży w wysokości około 1000 mieszkań – dodaje prezes Kuźniar.

Grupa Lokum Deweloper w 2020 roku rozpoczęła budowę dwóch nowych inwestycji na łączną liczbę 614 lokali – Lokum Porto we Wrocławiu oraz Lokum Monte w Sobótce koło Wrocławia. Do oferty wprowadziła łącznie 587 mieszkań we Wrocławiu: w drugim etapie osiedla Lokum Vena przy ul. Prusa/Poniatowskiego oraz dwóch nowych projektach – Lokum Porto przy ul. Gnieźnieńskiej oraz Lokum Verde przy ul. Odolanowskiej/Stoczniowej. Na koniec 2020 roku w sprzedaży znajdowało się w sumie blisko 1000 mieszkań na wrocławskich i krakowskich osiedlach, a w realizacji – 1350 lokali.
Grupa w minionym roku podpisała aneksy do przedwstępnych umów nabycia praw do nieruchomości gruntowych we Wrocławiu. Zgodnie z nimi, do czasu uzyskania pozwoleń na budowę, odroczone zostały płatności: do 30 czerwca 2021 roku w przypadku działki przy ul. Lothara Herbsta oraz do 31 grudnia 2022 roku w przypadku gruntów przy al. Poprzecznej. Obecnie Grupa Lokum Deweloper dysponuje bogatym bankiem ziemi we Wrocławiu i w Krakowie, o łącznej powierzchni około 51 ha, który pozwala na realizację blisko 12 tys. lokali.

W październiku 2020 roku Grupa Lokum Deweloper wyemitowała obligacje serii G o łącznej wartości nominalnej 35 mln zł. Na początku marca br. wyemitowane zostały obligacje serii H o wartości 100 mln zł. Emisja została przeprowadzona w szczególności w celu spłaty zobowiązań wynikających z obligacji serii E. W obrocie na rynku giełdowym znajdują się także obligacje serii F o łącznej wartości nominalnej 65 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych