Piotr Baran, PCG: W 2021 r. zadebiutujemy w Zielonej Górze i Wałbrzychu

Piotr Baran, prezes PCG, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, opowiada o planach inwestycyjnych firmy, debiutach w nowych miastach regionalnych oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Autor: Housemarket.pl 26 lutego 2021 11:59

Jak PCG ocenia 2020 rok? Czy pandemia mocno namieszała w Państwa planach sprzedażowych?  

Rok 2020 był nietypowy i każdy bezpośrednio to odczuł. Branża deweloperska zawsze jednak w takich momentach pokazują swoją siłę. Ten czas potwierdził, że nieruchomości traktowane jako inwestycja to najlepszy i najtrwalszy kierunek. Nasze portfolio zawiera nieruchomości o podwyższonym standardzie i premium, taki rodzaj dóbr broni się w dzisiejszych czasach.   

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Utrzymaliśmy sprzedaż na zakładanym wcześniej poziomie i nic już nie wskazuje, by miała się ona pogorszyć. We wszystkich miastach, w których sprzedajemy mieszkania i apartamenty, a więc we Wrocławiu, Szczecinie i Legnicy, zrealizowaliśmy plany sprzedażowe.   

Jakie mają Państwo plany i założenia na 2021 rok? Czy pojawią się kolejne inwestycje?   

Jeśli chodzi o rynek wrocławski, zamykamy sprzedaż naszych dwóch obecnie realizowanych inwestycji – Wuwartu oraz Futurii. Już teraz zostały nam pojedyncze mieszkania. Futuria uzyskała pozwolenie na użytkowanie, jej oddanie planujemy na II kwartał 2021. W Szczecinie kontynuujemy sprzedaż Victorii, do końca 2021 roku zakończymy prace na pierwszym etapie i rozpoczniemy budowę drugiego. W Legnicy natomiast uruchomiliśmy z początkiem roku sprzedaż najnowszej inwestycji mieszkaniowej – Scali. Kontynuujemy budowę Kubatury oraz Lavora, których oddanie przypada kolejno na I i III kw. 2021.   

W planach mamy uruchomienie sprzedaży w Wałbrzychu oraz Zielonej Górze, gdzie jako PCG będziemy debiutować na tamtejszych rynkach nieruchomości. W Wałbrzychu będą to mieszkania z popularnego segmentu, w Zielonej Górze będziemy realizować projekt premium w samym sercu miasta. Wkrótce będziemy dzielić się z Państwem szczegółami poszczególnych realizacji. Cały czas poszukujemy gruntów w zachodniej Polsce pod nowe inwestycje.   

W 2018 r. informowali Państwo o wejściu na nowe rynki, do Szczecina i Poznania. W Szczecinie realizowana jest inwestycja Victoria Apartments. Czy pojawi się również nowy projekt w Poznaniu?  

 Uważnie obserwujemy to, jak zachowuje się rynek szczeciński, gdzie przez kilka kolejnych lat będzie powstawać Victoria Apartments.  Jesteśmy także otwarci na kontynuację działań w tym mieście i realizację kolejnych projektów mieszkaniowych. Na ten moment skupiamy się na tym oraz na kolejnych potwierdzonych inwestycjach w Zielonej Górze i Wałbrzychu.  

Jednocześnie analizujemy potencjalne grunty w zachodniej Polsce, w tym w Poznaniu i szukamy atrakcyjnych działek pod nasze inwestycje.  

Branża dyskutuje intensywnie o projekcie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Czy jest to Państwa zdaniem potrzebny projekt?   

Jesteśmy zdania, że obecne regulacje prawne są w pełni wystarczające. Do tej pory nie zaobserwowaliśmy ani jednej sytuacji na rynku deweloperskim, kiedy taka wypłata z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego mogłaby mieć zastosowanie. Natomiast wprowadzenie dodatkowych regulacji z pewnością spowoduje wzrost cen mieszkań, tak jak inne czynniki generujące dodatkowe koszty w branży deweloperskiej - ciągły wzrost cen nieruchomości spowodowany ich coraz mniejszą ilością czy wzrost cen materiałów budowlanych i wykonawczych.  Szacuje się, że ceny za mieszkanie wzrosną od kilku do kilkunastu tysięcy zł tylko w konsekwencji wprowadzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych